İçeriğe geç
Anasayfa » Sağlık » Cildinizin Çok İyi Görünmesine Yardımcı Olabilecek 10 Gıda

Cildinizin Çok İyi Görünmesine Yardımcı Olabilecek 10 Gıda

Cildinizin Çok İyi Görünmesi İçin Gıdalar

Cildinizin Çok İyi Görünmesine Yardımcı Olabilecek 10 Gıda

Cildinizin Çok İyi Görünmesinde Yediklerinizin Etkisi Büyük

Ne yediğiniz vücudunuzu etkiler. Eminim daha önce duymuşsunuzdur, ancak dengeli, besleyici bir diyet, bağışıklık sisteminden kardiyovasküler sisteme ve sindirime kadar vücudunuzun tüm sistemleri için iyidir.

Ama hala diyetinizin cildinizi nasıl etkilediğini ve hangi yiyeceklerin cilt için daha iyi olduğunu öğreniyoruz. Çelişkili raporlar var – bazı insanlar diyetinizin cildinizin sağlığının her şeyden önce ve sonunda olduğuna inanırken, diğerleri bunun denklemin sadece bir parçası olduğunu düşünüyor. Bu yüzden, diyetinizin cildinizi nasıl etkilediğine dair görüşlerini almak için dermatologlar, diyetisyenler ve sağlık koçları da dahil olmak üzere birkaç güvenilir uzmanla anket yapıldı.

Diyetin cilt sağlığı üzerindeki etkisi konusunda daha yapılacak çok araştırma var, ancak kesinlikle bir rol oynuyor. Kadın sağlığı diyetisyeni ve Flourish Heights’ın kurucusu Valerie Agyeman, RD “Beslenme, cilt de dahil olmak üzere vücudun tüm kısımlarını büyük ölçüde etkiler” diye açıklıyor. “Cilt dokusundaki, rengindeki, kuruluktaki, sıcaklıktaki ve genel görünümdeki değişiklikler, besin eksikliğinin ve diğer sağlık sorunlarının ilk belirtileri arasındadır. Çeşitli meyveler, sebzeler, yağsız protein, sağlıklı yağlar ve kompleks karbonhidratlardan oluşan dengeli bir beslenme rutini, sağlıklı beslenmeyi sağlar. Cildin büyüme ve iyileşme için ihtiyaç duyduğu besinlerdir. Bu büyüme ve iyileşme sürecini desteklemek, sağlıklı, beslenmiş cildin süper anahtarıdır. Cildinizin çok iyi görünmesine de yardımcı olur.”

Akne ve kırışıklıklar gibi ciltle ilgili bazı durumların genetik tarafından belirlendiğini, bu nedenle en iyi diyetin bile çok büyük bir etkisi olmayabileceğini unutmamak da önemlidir. Ancak hormonların neden olduğu akne, egzama, sedef hastalığı ve rozasea (gül hastalığı) gibi diğer cilt rahatsızlıkları, bağırsak sağlığı ve diyetten daha fazla etkilenebilir.

“Pek çok cilt rahatsızlığı iltihaplanma tarafından yönlendirilir ve bazı gıdaların vücutta iltihabı teşvik edebileceğini, bazılarının ise onu azaltmaya yardımcı olabileceğini biliyoruz. Ayrıca diyet (beslenme) ve yaşam tarzı seçimlerinin, gelişmemizi etkilemek için DNA’mızla etkileşime girebileceğini biliyoruz.Yatkın olduğumuz koşullar” diyor klinik beslenme uzmanı ve Bütünleştirici Beslenme Enstitüsü mezunu Dana McNaught.

Mineral Dolgu Estetik Cilt

Peki Cildinizi İyileştirmek İçin Diyetinizi Değiştirmeye Değer mi?

Yemeklerinize besleyici yiyecekler eklemekten zarar gelmez ve cilt sorunlarınıza yardımcı olmasa bile en azından iyi beslenirsiniz. “Cildin görünümü genellikle genetikle ilgili olduğu için hiçbir garanti yoktur, ancak diyetinizi daha bütün, bitki bazlı gıdaları içerecek şekilde değiştirmenin, iltihabı azaltarak, oksidatif stresi azaltarak ve hormonal dengeyi artırarak içeriden sağlığı geliştirmesi garanti edilir. Cilt sağlığı üzerinde bir etkisi var” diyor Rooted Wellness kurucusu Sarah Rueven.

Parsley Health sağlık koçu Erin D’Elia Assenza, organik meyve ve sebzeler, glütensiz kepekli tahıllar, organik etler ve sağlıklı yağlar açısından zengin bir anti-inflamatuar diyet yemenin cildinizin sağlığını iyileştirmede önemli bir adım olduğunu belirtiyor. Ancak, cildiniz için diyet değişiklikleri ve tedavi planları hakkında daha fazla bilgi için bir dermatolog veya başka bir sağlık uzmanını da ziyaret etmelisiniz. Bir tıp uzmanı size özel ihtiyaçlarınıza göre uyarlanmış önerilerde bulunabilecektir.

Cildinize içten dışa doğru bakmak harika olsa da, yerel çözümleri de düşünmek isteyebilirsiniz. Göre Cilt Sağlık Dermatoloji kurucusu Corey L. Hartman o diyet söz konusu olduğunda, “aynı zamanda güneş koruma ve odaklanmış bir cilt bakım rejimi içermelidir sağlam cilt rejimi, biri bileşeni olduğunu not etmek önemlidir önleme konusunda.”

Aşağıda, daha sağlıklı bir cilt için diyetinize ekleyebileceğiniz ve cildinizin çok iyi görünmesine katkı sağlayacak bazı yiyeceklere göz atın.

Cildinizin Çok İyi ve Sağlık Görünmesini Sağlayacak Gıdalar

Balıkların Hızla Tükenmesi

1. Yağlı Balık

Rueven, “Yağlı balıklar, cildimizin işleyişinde ve görünümünde önemli bir rol oynayan ve cildimizin iltihaplanmaya nasıl tepki verdiğini etkileyebilen harika bir omega-3 yağ asitleri kaynağıdır.” Diyor. “Temel yağ asitleri, seramidler ve diğer lipitler, cildimizin yüzeyini güçlendirmek ve bir lipit bariyeri oluşturmak için birbiri üzerine katman oluşturur. Cildimizin lipit bileşimi diyetle alınan yağla yakından bağlantılı olduğundan, yağlı balık tüketerek omega-3 alımınızı artırın. Somon, sardalye, uskumru ve ringa balığı gibi.” Cildinizin çok iyi görünmesine yardımcı olacaklardır.

Agyeman, iltihabın cilt hücrelerine zarar verebileceğini ve rosacea (gül hastalığı), sedef hastalığı, kızarıklıklar, kepek ve akne gibi iltihaplı cilt rahatsızlıklarına yol açabileceğini belirtiyor.

Cildinizin Çok İyi Görünmesine Yardımcı Havuç

2. Beta-Karoten Açısından Zengin Gıdalar

McNaught, “Tatlı patatesler ve havuçlar, cildi güneşe maruz kalmaktan koruyan başka bir antioksidan olan harika bir beta-karoten kaynağıdır. Güneş kreminin yerini almaz, ancak güneş yanığı ve kuru cildi önlemeye yardımcı olabilir” diyor. Beta-karoten açısından zengin diğer yiyecekler arasında domates, kabak ve dolmalık biber bulunur.

Agyeman, vücudun beta-karoteni, cilt hücrelerini UV hasarından ve erken yaşlanmadan koruyan, hücre büyümesini destekleyen ve kolajen üretimini uyaran güçlü bir antioksidan olan A vitaminine dönüştürdüğünü açıklıyor.

Kolay Kilo Verdiren Tavsiyeler

3. Kuruyemişler ve Tohumlar

Rueven, “Kuruyemişler ve tohumlar hakkında sevilecek çok şey var. Sadece harika protein ve lif kaynakları değiller, aynı zamanda doymamış yağlar, E vitamini, çinko ve selenyum gibi cildi güçlendiren besinlerle dolular” diye açıklıyor. ” Çinko, cildin onarım sürecinde yer alan bir mineraldir ve aynı zamanda UV hasarını önlemeye yardımcı olan bir antioksidan görevi görür. Selenyum, serbest radikallerin neden olduğu zararlı etkilere karşı korunmaya yardımcı olan bir başka güçlü antioksidandır.”

Salatanıza ayçiçeği ve kabak çekirdeği serpmenizi, chia tohumlu pudinginize biraz ceviz atmanızı veya bir elma üzerine badem yağı sürmenizi öneriyor.

Cildinizin Çok İyi Görünmesine Yardımcı Narenciye

4. Narenciye

Narenciye meyveleri, Agyeman‘ın kolajen üretimi için gerekli olduğunu söylediği C vitamini ile doludur. “Kolajen vücutta en bol bulunan proteindir ve cilt, kemik, kas ve bağ dokularının yapısında önemli bir rol oynar” diye açıklıyor. “Ciltteki kolajen, hücre yenilenmesini uyarır, hücre yenilenmesine yardımcı olur ve tümü yaşlanma belirtileri olan genel cilt sarkmasını önler.”

Topuk Çatlaklarına İyi Gelen Karışım Avokado

5. Avokado

Hartman, “Avokadolar ayrıca sağlıklı yağlar bakımından da yüksektir ve harika bir E vitamini kaynağıdır. Cildin kırışıklara ve foto yaşlanmaya yol açan oksidatif hasardan korunmasına yardımcı olabilecek bileşikler içerirler” diyor.

Karalahana Salatası Yapımı

6. Koyu Yapraklı Yeşil Sebzeler

McNaught, “Kara lahana ve lahana gibi koyu yapraklı yeşillikler de harika bir A vitamini ve C vitamini kaynağıdır” diyor. “Cildi serbest radikallerden koruyan quercetin gibi antioksidanlar içerirler. Çeşitli renkli meyve ve sebzeler yemek, cildi korumak için bir dizi antioksidan sağlayacaktır.”

Agyeman, oksidatif ve UV cilt hücresi hasarını azaltarak erken yaşlanmayı önleyen bir antioksidan olan lutein açısından da zengin olduklarını ekliyor.

Bademli Brokoli Çorbası Tarifi

7. Brokoli

Hartman, “Brokoli, çinko, A vitamini ve C vitamini de dahil olmak üzere cilde fayda sağlayan birçok vitamin ve mineralle doludur. Ayrıca oksidatif hasara karşı koruyan, nemlendiren ve kırışıksız tutan lutein içerir” diyor.

Cildinizin Çok İyi Görünmesine Yardımcı Salatalık

8. Salatalık

Agyeman, “Salatalıkların su içeriği yüksektir (%96), bu nedenle onları yemek, gün boyunca su alımınıza katkıda bulunabilir” diyor. “Su cilt sağlığı için önemlidir, çünkü cildi nemli tutar, cildin elastikiyetini destekler ve cilt hücrelerine zarar verebilecek atık ve toksinlerin atılmasına yardımcı olur.”

Biberli Köfte Halkaları Yapımı

9. Dolmalık Biber

Rueven, dolmalık biberin en iyi A ve C vitamini kaynaklarından biri olduğunu söylüyor. “Vücudun vitamin emilimini artırmak için A vitamini açısından zengin yiyecekleri avokado, zeytinyağı, fındık veya tohum gibi bir yağ kaynağıyla eşleştirdiğinizden emin olun.”

Rueven ayrıca, C vitamininin, cildimizin dış epidermis bariyerini güneş hasarından korumak ve UV ışınları tarafından üretilen serbest radikalleri nötralize etmek için E vitamini ve glutatyon gibi vücuttaki diğer güçlü antioksidanlarla sinerji içinde hareket ettiğini de ekliyor. Ayrıca yaraların iyileşmesinde önemli bir rol oynar.

Metabolizmayı Hızlandıran Çay Yeşil Çay

10. Yeşil Çay

McNaught: “Yeşil çay kateşinler olarak adlandırılan bir grup bileşik, güneşin cilt hasarından koruma ve cilt kızarıklığının azaltılmasına katkı sağlar. Yeşil çay cilt esnekliğini ve nem içeriğini artırmak için faydalıdır.”

Cipslerin İçindeki Zararlı Maddeler Neler

Kaçınılması Gereken Yiyecekler

Yukarıdaki yiyecekler cilt sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olabilir, ancak cildinize herhangi bir iyilik yapmayacak bazı yiyecekler de vardır. McNaught, “Bu, cildinizle ilgili endişelerinize bağlıdır. Örneğin, hormonal akneniz veya PCOS’unuz varsa, süt ürünleri ve yüksek glisemik gıdalardan kaçınmanız önerilebilir” diye açıklıyor. “Çoğu cilt durumu, alkol tüketimiyle daha da kötüleşir, çünkü bu, hücrelerimiz için toksiktir, bu yüzden bu kesinlikle dikkate alınması gereken bir şeydir.” Belirli yiyeceklerin belirli cilt koşullarıyla veya olumsuz veya kötüleşen semptomlarla bağlantılı olabileceğini fark ederseniz, diyetinizi bir doktor veya beslenme uzmanıyla tartışabilirsiniz.

Agyeman, araştırmaların kesin olmamasına rağmen, birçok araştırmanın rafine karbonhidratlar, ilave şekerler, kızarmış yiyecekler ve süt ürünleri gibi cildi olumsuz etkileyebilecek belirli gıdalardan kaçınılmasını desteklediğini söylüyor. “Bu gıdalarla ilgili çalışmalar, cilde zarar verebilecek iltihabı uyarabileceklerini göstermiştir” diye açıklıyor. “Beyaz ekmek ve şeker gibi rafine karbonhidratlar, kan şekeri seviyelerinde ve insülin direncinde ani yükselmelere neden olabilir, bunların her ikisinin de ciltte sebum üretimini artırdığı ve bu da yağlı cilde, tıkanmış gözeneklere ve akneye yol açabileceği gösterilmiştir. Bu yiyeceklerin bir parçası olabilir. Sağlıklı bir beslenme rutini gerçekleştirmek için, mümkün olduğunca bütün sağlıklı gıdalara öncelik verdiğinizden emin olun.”

Cildinizin Çok İyi Görünmesine Yardımcı Olabilecek 10 Gıda-Kaynak: whowhatwear.co.uk

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir