Çikolatalı ve Kuruyemişli Pratik Helva Tarifi

Çikolatalı ve Kuruyemişli Pratik Helva Tarifi yazımızda farklı bir tatlı olacak olan, içerisinde sıvı krema, bisküvi ve tereyağı bulunan Pratik Helva Tarifi yazdık.

Çikolatalı ve Kuruyemişli Pratik Helva Yapımı

Malzemeler

  • 500 gram yulaflı bisküvi veya petibör bisküvi
  • 500 ml sıvı krema
  • 1 paket beyaz çikolata (160 gram)
  • Kabuğu soyulmuş badem
  • Antep fıstığı
  • 10-15 adet fındık
  • 125 gram tereyağı

Hazırlanışı

500 gram kadar yulaflı bisküviyi mutfak robotundan incecik olana kadar çekin.

Bir tencerenin içine 500 ml kadar sıvı kremayı dökün. Tencereyi ocağa koyun ve kremayı ısıtın. İçine 125 gram tereyağını koyun. İçine kareler halinde 1 paket beyaz çikolatayı koyun. Çırpma teliyle karışımı karıştırarak çikolatanın ve tereyağının erimesini sağlayın. Çikolata ve tereyağını erittikten sonra robottan çektiğiniz bisküvileri dökün ve karıştırmaya devam edin. Bu süreçlerde karışımın kaynamaması gerekiyor. Sadece ısınması yeterli olacaktır. Karışımı sürekli karıştırarak pişirin. Hafif baloncuklar çıkmaya başladığı zaman karışımı ocaktan alabilirsiniz. Burada biraz karıştırarak havasını alın. İstediğiniz kadar kabuğu soyulmuş badem, Antep fıstığı ve 10-15 adet fındık ekleyip spatula ile güzelce karıştırın. Bu işlemi bekletmeden yapın.

Küçük bir kare borcamın içine streç filmi güzelce yayın. Karışımı sıcak bir şekilde borcamın içine dökün ve spatula ile eşit şekilde yayın. Kenarlardan sarkan streçle helvanın ortasını kapatın. Oda sıcaklığına gelmesini bekleyin. Helva oda sıcaklığına geldikten sonra dondurucuda 2-3 saat kadar bekletin. Helvayı beklettikten sonra tezgaha ters çevirerek çıkartın. Streç filmini de çekerek çıkartın. Porsiyonlar halinde dilimleyerek servis edebilirsiniz.

Nefistarifler YouTube kanalından yardım alınmıştır.

Yorum yapın