Check-up Nedir?

Admin tarafından tarihinde yayınlandı

check-upin-onemi

Check-up Nedir? yazımızda Check-up’ın ne olduğunu, neye göre Check-up yaptırıldığını, yaş sınırının olup olmadığını, Check-up’ın içeriğinin neleri kapsadığını ve Check-up yaptırmanın önemini yazdık.

Check-up Nedir?

Check-up bir sağlık kontrolüdür. Sağlıklı bir kişinin hiçbir şikayeti olmadan veya hiçbir hastalığı olmadan da doktora başvurup, doktorun ön görmüş olduğu tetkikleri ve tahlilleri yaptırması sonucu yapılan bir değerlendirmedir. Check-up yaptırmanın belirli bir yaşı yoktur. İsteyenler Check-up’ı rahatlıkla yaptırabilirler. Her yaş grubuna Check-up yapılmaktadır. Çocuk anne karnından sonra doğduğundan itibarende doktor kontrolündedir. Bu durum çocuk 2 yaşına gelene kadar sürmektedir. Bundan sonra ise doktora başvurmak, sadece hastalık nedeniyle olmaktadır. Bir kişinin yaşı, cinsiyeti, sosyal durumu, genetik farklılıklar, çalışma ortamı, alışkanlıkları Check-up’ı belirler. Check-up kişiye özel yapılmalıdır.

saglik-taramasi

Check-up İçeriği

Check-up yaptıracaklar öncelikle güvendiği bir hekime başvurmalıdır. Check-up yaptırırken hekim-hasta ilişkisi çok önemlidir. Kişiyi tanıyan doktor daha iyi bir sonuç çıkartacaktır. Yapılacaklar konusunda hekimin yönlendirmesi, standart istenen şeyler ile özel bir takım tetkikler daha kolay yapılabilmektedir. Check-up kişinin bir sağlık paketi alıp ta hepsini yaptırması işlemi değildir. Check-up yaptıracak kişinin öncelikle bir doktor muayenesinden geçmesi gerekir. Kişi doktor muayenesi sonucu, muayene bulguları ve elindeki eski tetkikler ve tahliller ile birlikte değerlendirilip daha sonraki aşama değerlendirilebilir. Check-up standart paket içeriğinde akciğer filmi, Ekg, batın ultrason görüntüleme teknikleri ile vücudun bir kısmı tanınmaktadır. Bunların dışında kan tetkikleri, idrar tetkikleri, dışkı tetkikleri yapılması gerekir.

saglik-iyi-tarama

40 Yaş Üstünde Check-up’lar

40 yaş üstünde Check-up’lar daha özel yapılmaktadır. 40 yaşından sonra bir takım rahatsızlıklar, aileden gelen genetik hastalıklar görülmeye başlanmaktadır. Aileden gelen kalp-damar hastalığı, şeker hastalığı, bir takım metabolik hastalıklar, kanser hastalıkları yavaş yavaş sinyal vermeye başlamaktadır. Check-up’ta 40 yaş altı ve 40 yaş üstü olmak üzere genel tanımlama yapılmaktadır. 40 yaş altında yapılan Check-up’lar biraz daha az detaylı olabilmektedir. 40 yaş üstünde yapılan Check-up’lar daha detaylı yapılmaktadır.

check-up

Check-up Yaptırmanın Önemi

Check-up ücretleri sanıldığı gibi çok yüksek değildir. Aracı olanların muayene yaptırması gibi, kendi Check-up’larını da yaptırması gerekir. Hastalık çıktıktan sonra kişi hem masraflarla hemde zorluklarla daha zor mücadele etmektedir. Erken tanı ve Check-up yaptırma, olabilecek hastalıkların önüne geçilmesini ve rahat bir şekilde tedavi olunmasını sağlamaktadır.

Check-up Nedir?-Dr. Bilgin Torun’un videosundan yardım alınmıştır.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.