Anasayfa » Haber » Çevre Koruma Harcamaları 2018 İstatistikleri Açıklandı

Çevre Koruma Harcamaları 2018 İstatistikleri Açıklandı

Organize Sanayi Bölgeleri Atıksu

Çevre Koruma Harcamaları 2018 İstatistikleri Açıklandı

Çevre Koruma Harcamaları 2018 İstatistikleri

Çevre koruma harcamaları 38,2 milyar TL olarak gerçekleşti

Çevre koruma harcamaları 2018 yılında bir önceki yıla göre %11,6 artış göstererek toplam 38,2 milyar TL olarak gerçekleşti. Çevre koruma harcamalarının %56,6’sı mali ve mali olmayan şirketler, %36,3’ü genel devlet ve hanehalkına hizmet eden kar amacı olmayan kuruluşlar, %7,1’i ise hanehalkları tarafından yapıldı.

Çevre koruma harcamaları atık yönetiminde yoğunlaştı

Çevre koruma harcamalarının %47,5’ini atık yönetimi hizmetleri, %35,6’sını atıksu yönetimi hizmetleri, %6,8’ini biyolojik çeşitliliğin ve peyzajın korunması, %3,6’sını toprak, yeraltı ve yüzey sularının korunması ve kalitesinin iyileştirilmesi ve %6,5’ini ise diğer konularda yapılan çevre koruma harcamaları oluşturdu.

Çevre koruma yatırım harcamaları 7,1 milyar TL olarak gerçekleşti

Toplam 7,1 milyar TL olarak gerçekleşen çevre koruma yatırım harcamalarının %63,8’i mali ve mali olmayan şirketler, %36,2’si ise genel devlet tarafından yapıldı. Atıksu yönetimi hizmetleri için 3,1 milyar TL atık yönetimi hizmetleri için 1,8 milyar TL yatırım harcaması yapılırken diğer konularda 2,2 milyar TL çevre koruma yatırım harcaması yapıldı.

Çevre koruma harcamalarının gayrisafi yurtiçi hasıla içindeki payı %1 oldu

Çevre koruma harcamalarının gayrisafi yurt içi hasıla içindeki payı 2017 yılında %1,1 iken, 2018 yılında %1 olarak gerçekleşti.

AÇIKLAMALAR

Çevre koruma harcama istatistikleri; Gelir İdaresi Başkanlığı idari kayıtları, ulusal hesaplar, yıllık sanayi ve hizmet istatistikleri ile. “madencilik ve taşocakçılığı” sektöründe 50. “imalat” sektöründe 150. “elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı” sektöründe 10. Ve daha fazla çalışanı olan girişimlere uygulanan anketlerden derlenen verilerden üretilmiştir.

Kaynak: TÜİK

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir