Cevizin Faydaları

Cevizin Faydaları yazımızda düzenli olarak ceviz tüketildiği zaman insanlar için ne gibi faydaları olduğu, hangi hastalıklara iyi geldiği ve cevizin içeriğinde hangi besinlerin olduğunu yazdık.

Cevizin Faydaları Nelerdir?

Kuruyemişler arasında ceviz en sevilenler arasındadır. Ceviz birçok yemeğe de malzeme olarak konulmaktadır. Her gün ceviz yenmesi önerilmektedir. Cevizin her gün yenmesi gerekir çünkü tam bir şifa deposudur. Cevizin faydaları son zamanlarda daha çok anlaşılmaya başlanmıştır. Hastalıklara ve rahatsızlıklara iyi gelmesi cevizin daha çok tercih edilmesini sağlamıştır. Cevizin şekli beynimize benzediği için zekanın gelişmesi için de tüketilmesi gerekir. Ceviz doymamış yağ asitlerine ve zengin lif içeriğine sahiptir. Kalp-damar sağlığı için de çok faydalıdır. Cevizin yararı beyin ve kalple sınırlı kalmamaktadır. Uyku sorunları, kolesterol, alzheimer ve diyabetle mücadelede büyük katkısı bulunmaktadır. Cevizin yağlı tohumlar olarak bilinen fındık, badem, fıstık ve susamdan daha faydalı olduğu belirtilmektedir.

Ramazan Ayında Beslenme

Cevizin İçeriği ve Sağlığımıza Olan Faydaları

Cevizde omega 3, çinko, demir, mineraller, bakır, kalsiyum ve birçok antioksidan madde yer alır. Ceviz linoleik, alfa linoleik ile birlikte vitamin E ve B6 içerdiğinden, sinir sitemlerine olumlu yönde etki yapmaktadır. Kalsiyum emilimi, kemik ve bağ doku sağlığı için gerekli olan manganezin %43’ü, günde 4-5 ceviz tüketimi ile vücuda alınabilmektedir. Badem ve cevizin kolon kanserine faydasını yazımızda okuyabilirsiniz. Kanserlere karşı da koruyucu etkisi bulunmaktadır. Saç dökülmesini önlemede de faydası bulunmaktadır. Depresyon ve sinirliliğin yatışmasında da etkili rol oynamaktadır. Sinirlerin yatışmasını da sağlamaktadır. Beyni ve sinirleri korumada da ceviz ön plana çıkmaktadır. Son yapılan çalışmalarda meme ve pankreas kanserine karşı koruyucu özelliği olduğu da bulunmuştur.

Badem ve Ceviz

Düzenli Ceviz Tüketimi

Cevizi düzenli olarak tüketenlerin %40 oranında daha az kansere yakalandığı gözlenmiştir. Ceviz içeriğinde bulunan antioksidanlar sayesinde damar sertliğinin oluşmasını önlemektedir. Kilo kaybına da iyi gelmektedir. Ceviz tüketimini kararında yapanlarda bel çevresinde azalmalar görülmektedir. Cevizin faydalarını görebilmek için mutlaka her gün ceviz tüketilmesi gerekir. Düzenli ceviz tüketimi sağlıklı bir vücut sahibi olmanızı sağlayacaktır. Her gün 30-40 gram kadar tüketilmesi yeterli olacaktır. 100 gram cevizde 15 gram protein ve 7 gram lif bulunmaktadır. Aynı şekilde düzenli tüketildiğinde bağırsak hareketlerini hızlandırır ve kabızlık sorununa da iyi gelir. Ayrıca güzelliğine önem verenlerde her gün 2-3 tane ceviz tüketerek, cildin elastikliğini ve ciltteki hücrelerin canlı kalmasını sağlayabilir.

İç Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. İlhami Gültepe’nin videosundan ve Beslenme ve Diyet Uzmanı Özlem Tay’dan yardım alınmıştır.

Yorum yapın