You are currently viewing Cep Telefonlarında Uygulamalara İzin Vermenin Oluşturduğu Durumlar
Uygulamalar

Cep Telefonlarında Uygulamalara İzin Vermenin Oluşturduğu Durumlar

Cep Telefonlarında Uygulamalara İzin Vermenin Oluşturduğu Durumlar yazımızda akıllı telefonu olan kişilerin telefona yüklemiş olduğu uygulamaların istediği izinlere onay verilme zorunluluğu ve bu bilgileri kullanan firmaların durumunu yazdık.

Cep Telefonlarında Uygulamalara İzin Verme Zorunluluğu

Cep telefonlarında bir uygulama yüklendiği zaman çeşitli izinlere onay verdiğinizde açılabilmektedir. Bu onaylar antivirüs yazılımlarında bile çok fazla bulunmaktadır. Tüm cep telefonu kullanıcıları uygulamaları yüklerken mecbur tüm istenen izinleri vermek durumunda kalıyor. Uygulamaların sahipleri bizim telefonumuzdan aldığı bilgileri ne yaptığını kimse bilmemektedir. Bu bilgilerin nerelerde kullanıldığı da bilinmemektedir. Bu bilgilerin kullanımına karşı Avrupa Birliği ve Amerika ciddi yasalar ve yaptırımları uygulamaya başlamıştır. Özellikle Google ve Apple ana üreticiler oldukları için çeşitli denetimler yapmaktadır. Google Android üzerinden Apple ise IOS üzerinden bilgilere erişmektedir. Bu işletim sistemleri üzerinden kullanılan tüm uygulamalar ve yazılımlarda işin içindedir.

Özellikle reklamların yayınlanmasında gelirlerin artırılması için kişilerin bilgileri kullanılmaktadır. Kendi sitemizde kullanmış olduğumuz Cookie’lerde de kullanıcılara bilgilendirme yapmaktayız. Reklamlarda cep telefonu kullanıcı arama motorunda ne ararsa gösterilen reklamlarda o tür akıllı reklamlar çıkmaktadır. Bunlar izin verilen kullanıcı bilgileri doğrultusunda çıkmaktadır. Siz Samsung ürünlerine baktığınızda daha sonra gezindiğiniz sitelerin reklam kuşaklarında Samsung ürünlerini tekrar tekrar görmek zorunda kalırsınız.

Cep Telefonlarında Uygulamalara İzin

Kullanıcı Bilgilerinin İzinsiz Dağıtılması

Reklamlar için kullanılan bu bilgilerin kullanımı normal karşılanmaktadır, fakat Google ve Apple kendi telefonlarını kullanan ve işletim sistemindeki yazılımların topladığı bilgileri başka amaçlar için kullandığı için böyle bir denetim altına girmiştir. Bu bilgileri satarak farklı gelir modelleri geliştirdiği bildirilmektedir. Bu hak ihlallerinden dolayı bu 2 şirket ciddi hak ihlali cezaları yemişlerdir, fakat kazancı iyi olduğu için devam etmektedirler. İnsanlarda akıllı telefonların akıllılıklarına kanarak kendilerine bir şeyler önermesini beklemektedir. Kendi bilgilerinin alınmasından bir sıkıntı duymamaktadırlar.

Telefonlarda güvenlik en önemli konu olarak ele alınmaktadır. İnsanların telefonu kaybolduğu zaman ciddi güvenlik sorunları meydana gelmektedir, çünkü kişilerin artık her şeyleri telefonda saklanabilecek duruma gelmiştir. İnsanlar sosyal medya hesaplarının giriş şifrelerini zorlu bir şey yaparak hepsinde farklı zorlukta şifreler kullanmaktadır. İşin bu tarafı gayet normal fakat bu şifrelerin cep telefonunda not defterinde tutulması ne kadar güvenilir bir yöntem olduğunu sorgulatmaktadır. Çok güvenli olmak isterken bu tür basit açıklar verilebilir.

Cep Telefonlarında Uygulamalara İzin Vermenin Oluşturduğu Durumlar.

Bir yanıt yazın