Cenk Tosun’un Everton’a Transferi

Cenk Tosun’un Everton’a Transferi yazımızda ülkemizin yurt dışına gönderdiği en pahalı futbolcular listesinde son yapılan transfer ile liderliği alan Cenk’in futbol mücadelesini, transfer rakamlarını ve oynadığı takımları yazdık.

Cenk Tosun’un Everton’a Transferi-Transfer Rakamları

Cenk Tosun’un Everton’a transferi ülkemizde bir numaralı konu haline geldi. Maliye Bakanı bile bu transferi öven açıklamalarda bulundu. Ülke kazandırmış olduğu döviz ve Türk futbolcusunun yetenekli oluşunu gündeme getirdi. Cenk Tosun, İngiliz ekibi Everton ile 4,5 yıllık sözleşme imzaladı ve yılda vergi hariç net 4 milyon euro kazanacağı kesinleşti. Cenk Tosun’un bonservis bedeli ise 28 milyon euro olarak gerçekleşti. Beşiktaş’a Gaziantep’ten bedelsiz olarak geldiğini hatırlatalım.

Cenk Tosun'un Everton'a Transferi Haberi

Cenk Tosun’un Mücadele Hırsı

Cenk Tosun’un futbol macerası hep zorluklarla geçti. Cenk futbol oynamak için formayı hazır bulmadı ve çok çalışarak formayı giymeyi başardı. Cenk, Gaziantepspor’da iken forvet yarışını Muhammet ile sürdürüyordu. Beşiktaş’a transfer olduktan sonra Dembaba, Mario Gomez ve Aboubakar ile mücadele etmek zorunda kaldı. Cenk Tosun her zaman geriden gelerek formayı alan oyuncu oldu. Bu mücadeleler Cenk’in gelişmesini sağladı. Tüm bu iyi forvetleri geçebilmek için Cenk kendi gücünü de arttırdı. Cenk’in Everton’a gidiş yolunda en büyük özelliği de mücadele gücünün yüksek olmasıdır.

Cenk dışında Avrupa’ya giden Arda, Nihat, Tuncay, Tugay, Rüştü gibi efsane oyuncular Türk futbolunun Avrupa’da daha fazla tanınmasını sağlamıştır. Cengiz Ünder’in Roma’ya gidişinden sonra Cenk’in de Everton’a gitmesi Türk futbolcularının yeniden futbol piyasasında gözde olmasını sağlayacaktır. Özellikle İngiltere ligindeki Türk futbolcuların imajı gayet iyi durumdadır. Tuncay ve Tugay’ın bu ligde iyi izler bırakması, daha fazla Türk oyuncunun bu arenada boy göstermesinin önünü açacaktır.

Cenk Tosun Everton’ın ilk forveti olarak görev yapması bekleniyor. Güzel işler yapacağı tahmin edilmektedir. Düzgün ve karakterli bir sporcu olması Cenk’in yolunu daha da iyi yapacaktır. Cenk’in daha da iyisini yapıp, daha büyük bir takıma gitmesi de beklenmektedir. Beşiktaş’ın en önemli oyuncusunu Şampiyonlar ligi son 16’da kaybetmesi, turu geçme adına çok zorlanacağının bir göstergesidir. Cenk’in özellikle kendisini Şampiyonlar ligi maçlarında gösterdiğini düşünürsek, Beşiktaş için çok büyük bir kayıptır.

Cenk Tosun'un Oynamış Olduğu Takımlar

Cenk Tosun’un Oynamış Olduğu Takımlar

Cenk Tosun’un doğum tarihi 7 Haziran 1991, doğum yeri Wetzlar/Almanya’dır. 1,83 metre boya sahiptir. 1 kere Türkiye gol kralı ve 2 kere Türkiye ligi şampiyonluğu yaşamıştır.

1 Temmuz 2007 Frankfurt U19

1 Temmuz 2009 E. Frankfurt

29 Ocak 2011 Gaziantepspor

1 Temmuz 2014 Beşiktaş

5 Ocak 2018 Everton.

Yorum yapın