Çay Nasıl Yapılır?

cay-rize

Çay Nasıl Yapılır? yazımızda çayın kaliteli ve en iyi şekilde demlenmesi için yapılacak ön hazırlıklar ve tavşan kanı çayı dediğimiz çayın hazırlanışını yazdık.

Çayın Yararları

Çayın diş etlerine yararı vardır. Çayın içerken ağzınızda çalkalayarak diş etlerine ulaşmasını sağlayın. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve antioksidan etkisi yüksektir. Kalp sağlığınızı korur, sindirim sisteminine yararı vardır ve kemik sağlığının korumasında etkisi vardır.

cay_demleme

Çay Demleme Öncesi Hazırlık

Demlik olarak porselen veya bakır kullanın. Çayın gerçek tadı porselen demlikle alınmaktadır. Çay en hızlı koku alan içecek olduğu için cam veya mika kabına ağzı kapatılarak saklanmalıdır. Silikonlu kapak kullanarak çayın muhafazası sağlanır. Kullandığınız su da kaliteli ve içtiğiniz su olmalıdır. Musluk suyu koyarsanız acılığı hissedebilirsiniz. Çayı demlerken çayı yıkamanıza gerek yoktur. Çayınız kaliteli ise yıkamadan demleyebilirsiniz.

cay-demleme-yarismasi

Tavşan kanı Çay Demleme

Çay demlemenin püf noktasında ilk önce altta bulunan demlikte ki su kaynadığı zaman ilk duman ve fokurtuyu gördüğünüzde altını kısın. 20 saniye kadar bekleyin ve 100 derece olan sıcaklığın 95 derecelere düşmesi gerekiyor. Ardından büyük demlikte olan suyu küçük çay bardağı yardımıyla küçük demliğe boşaltıyoruz. 4 tane küçük çay bardağı yeterli olacaktır. Su ile çayın oranı 4/1‘dir. 4 çay bardağına 1 çay bardağı çay koyulur. 12 kişilik çay yapılacaksa 3 çay bardağı dem koyulur. Küçük demliğimize 4 çay bardağı kaynamış suyu ekledikten sonra ve 1 çay bardağı demi de üzerine ekledikten sonra büyük çaydanlığın üzerine koyuyoruz. Çay demleme de en önemli nokta, çay deminin su kaynadıktan sonra koyulmasıdır. Çay ile birlikte dem ısıtılırsa yanma kokusu ve tadı alırsınız.

cay-dem

Çayın Demlenmesi

Çayımızı koyduktan sonra suyun ısısını kısıyoruz ve 20 dakika kadar çayı demlenmeye bırakıyoruz. Eğer alttaki büyük çaydanlığa soğuksu ilave ederseniz üstteki çaydanlığın çay kalitesini düşürmüş olursunuz. Başlangıç olarak ne kadar su koyduysanız o kadar içmeye dikkat edin. Eğer tıpanız var ise küçük demliğin akıtma yerini tıkayarak çay aromasının uçmasını engellemiş olursunuz. Yapmış olduğunuz çay tam anlamıyla koyu ve tavşan kanı kıvamındadır. Eğer tatlandırmak istiyorsanız bergamot ekleyebilirsiniz. Daha açık içmek isteyenler 4/1 kuralını yarım bardak olarak değiştirebilirler. Çay demleme olayını doğru bir şekilde uygulamış olduk.

Kettle’da çay demlerken de çayı kaynatıp çay demliğine çayı koyarak 20 dakika kadar beklettikten sonra içebilirsiniz.

Çay Nasıl Yapılır?

Admin hakkında 4512 makale
Yavuz Mental Kuruluş 17 Eylül 2016

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*