Anasayfa » Mutfak » Çay Nasıl Yapılır?

Çay Nasıl Yapılır?

Çay Nasıl Yapılır? Sohbet

Çay Nasıl Yapılır? yazımızda çayın kaliteli ve en iyi şekilde demlenmesi için yapılacak ön hazırlıklar ve tavşan kanı çayın hazırlanışını yazdık.

Çayın Yararları

Çayın diş etlerine yararı vardır. Çayı içerken ağzınızda çalkalayarak diş etlerine ulaşmasını sağlayın. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve antioksidan etkisi yüksektir. Kalp sağlığını korur, sindirim sistemine yararı vardır ve kemik sağlığının korumasında etkilidir.

Çay Nasıl Yapılır? Porselen çaydanlık

Çay Nasıl Yapılır? Çay Demleme Öncesi Hazırlık

Demlik olarak porselen veya bakır kullanın. Çayın gerçek tadı porselen demlikle alınmaktadır. Çay en hızlı koku alan içecek olduğu için cam veya mika kabına ağzı kapatılarak saklanmalıdır. Silikonlu kapak kullanarak çayın muhafazası sağlanır. Kullandığınız su da kaliteli ve içtiğiniz su olmalıdır. Musluk suyu koyarsanız acılığı hissedebilirsiniz. Çayı demlerken çayı yıkamanıza gerek yoktur. Çayınız kaliteli ise yıkamadan demleyebilirsiniz.

Çay Nasıl Yapılır? Çay demleme

Tavşan kanı Çay Demleme

Çay demlemenin püf noktasında ilk önce altta bulunan demlikteki su kaynadığı zaman ilk duman ve fokurtuyu gördüğünüzde altını kısın. 20 saniye kadar bekleyin ve 100 derece olan sıcaklığın 95 derecelere düşmesini sağlayın. Ardından büyük demlikte olan suyu küçük çay bardağı yardımıyla küçük demliğe boşaltın. 4 tane küçük çay bardağı yeterli olacaktır. Su ile çayın oranı 4/1‘dir. 4 çay bardağına 1 çay bardağı çay koyulur. 12 kişilik çay yapılacaksa 3 çay bardağı dem koyulur. Küçük demliğe 4 çay bardağı kaynamış suyu ekledikten sonra ve 1 çay bardağı demi de üzerine ekledikten sonra büyük çaydanlığın üzerine koyuyoruz. Çay demlemede en önemli nokta, çay deminin su kaynadıktan sonra koyulmasıdır. Çay ile birlikte dem ısıtılırsa yanma kokusu ve tadı alırsınız.

Çay Nasıl Yapılır? Tavşan kanı çay

Çayın Demlenmesi

Çayı koyduktan sonra suyun ısısını kısıyoruz ve 20 dakika kadar çayı demlenmeye bırakıyoruz. Eğer alttaki büyük çaydanlığa soğuksu ilave ederseniz üstteki çaydanlığın çay kalitesini düşürmüş olursunuz. Başlangıç olarak ne kadar su koyduysanız o kadar içmeye dikkat edin. Eğer tıpanız var ise küçük demliğin akıtma yerini tıkayarak çay aromasının uçmasını engelleyebilirsiniz. Yapmış olduğunuz çay tam anlamıyla koyu ve tavşan kanı kıvamındadır. Eğer tatlandırmak istiyorsanız bergamot ekleyebilirsiniz. Daha açık içmek isteyenler 4/1 kuralını yarım bardak olarak değiştirebilirler. Çay demleme olayını doğru bir şekilde uygulamış olduk.

Kettle da çay demlerken de çayı kaynatıp çay demliğine çayı koyarak 20 dakika kadar beklettikten sonra içebilirsiniz.

Çay Nasıl Yapılır?

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir