Mutfak

Çay Nasıl Demlenir? Çay Demlemenin Püf Noktaları

Çay Nasıl Demlenir? Çay Demlemenin Püf Noktaları yazımızda çay demlemeden önce dikkat edilmesi gerekenleri ve lezzetli çay yapmanın püf noktalarını yazdık.

Çay Nasıl Demlenir? 10 Adımda Çay Demleme İşlemi ve Püf Noktaları

1-Tadı, kokusu ve rengi hoş olan leziz bir çay içmenin ilk kuralı, mutlaka kaliteli çay kullanmaktır. Çay, çok hassas bir bitkidir ve etrafındaki nesnelerin kokusunu içine çeker. Bu nedenle aroması bozulmasın diye, ağzı sıkıca kapatılmış cam kavanozda muhafaza edilmelidir.

2-Çaydan sonra en önemli şey sudur. Su; taze, pirüpak, kadife kadar yumuşak olmalıdır. Çayın yapımında musluk suyu kullanmayın. Mineral bakımdan yüksek, kaynak sularından kullanmaya özen gösterin.

3-Sudaki oksijen ve mineraller ne kadar çok olursa, çayın lezzetini, kokusunu o kadar çok alırsınız.

4-Çay demlemek için iyi bir demlik seçmelisiniz. Enfes bir çay içmek istiyorsanız, çayın aromasını tam olarak yansıtması için en ideal malzeme olan porselen demlik kullanılmalıdır. Metal demliklerden uzak durmaya çalışın.

Çay Nasıl Yapılır? Porselen çaydanlık

Çay Demleme İşlemi

5-Her bir bardak için demliğin içine iki çay kaşığı çay atın ve çaydanlığın üzerine koyarak demliği ısıtın. Suyun uzun süre kaynaması oksijen kaybına neden olur ve bu da çayın aromasını düşürür. Bu nedenle su en fazla 10-20 saniye kaynatılmalıdır.

6-Su kaynadıktan sonra ocağın ya altını kapatın ya da çaydanlığı ocaktan uzaklaştırın. Fokurdaması tamamen bittikten sonra 2-3 dakika bekletin, su dinlensin, kendine gelsin. Fokurdayan suyu bir anda demliğe boşaltmayın. Bu işlem çayın canının acımasına, haşlanmasına neden olur, bu da aromasının düşmesine neden olur.

7-Su dinlendikten sonra çaydanlığı biraz yukarı kaldırarak demliğin üzerinde gezdirmeden tek bir noktaya suyu dualarla dökerek çayı demleyin. Bu şekilde çayın haşlanmasını önlersiniz.

8-Çayı demledikten sonra, demliği çaydanlığın üzerine oturtun. Kısık ateşte 15-20 dakika kadar demleyin.

9-Demlediğiniz çayı 20-25 dakika içerisinde tüketin. Bu dakikalardan sonra çay bayatlar ve size acı tadı kalır.

10-Demlik içerisinde filtre kağıdı ya da demleme süzgeci kullanırsanız, bunu da 15-20 dakika sonra demlikten çıkarırsanız, çayın ömrü birazcık daha uzayacaktır.

Çay Nasıl Demlenir? Çay Demlemenin Püf Noktaları-İnsan ve Hayat Dergisi‘nden yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir