Anasayfa » Sağlık » Çay Demir Eksikliği Yapar mı?

Çay Demir Eksikliği Yapar mı?

Çay Demir Eksikliği Bağlantısı

Çay Demir Eksikliği Yapar mı? yazımızda çay tüketimi sırasında demir içeriği bulunan gıdaların nasıl emilmeyip dışarı atıldığını ve çayın ne zaman ve nasıl içilmesi gerektiğini yazdık.

Çay Demir Eksikliği Yapıyor mu?

Çayın demir eksikliğine (anemi) sebep olduğu düşüncesi kısmen yanlıştır. Bunun nedeni ise çay kateşinlerinin sindirim sisteminde demirle bileşikler oluşturduğu, bu bileşiklerin sistemde çözünmeyip demirin emilemeden vücuttan atılmasına neden olduğundandır. Bu etki vücutta depo haldeki demir için geçerli değildir. Çay ile birlikte alınan, aynı sindirim sürecine giren gıdalardaki demirlerin kullanımını engeller.

Örnek vermek gerekirse, genel olarak sabah kahvaltısını çay ile yaparız. Çay ile birlikte yenilen yumurtada bulunan yüksek oranda demirler kullanılmadan vücuttan atılır. Aynı şekilde et yedikten sonra hemen çay içilirse, etteki demirler bağlanır ve vücuttan kullanılmadan atılır. Çay doğrudan, depo demire etki etmese de besinlerle demir alınamadığı için zamanla vücut depolarını kullanacağı için onlarda biter ve anemi hastalığı başlar. Demir eksikliği bu şekilde başlamış olur.

Ülkemizde anemi, kadın ve çocuk grubunda ortalama %40’la en yaygın görülen hastalıktır. Bunun nedeni demir kaynaklı besinlerin az yenilmesi ve çayın demir içeren gıdalarla birlikte içilmesidir. Özellikle hamile kadınların demir depolarının boş olması, hamilelik süresi sırasında yeterli demirin sağlanmaması, bebeğin demir eksikliğiyle doğmasına neden olabilmektedir.

Çay ve Çayın Osmanlı'ya Gelişi

Çayın Olumsuz Etkisine Çözüm

Çayın besinlerdeki demiri bağlamasını engellemek için demir içeren öğünlerde çay içilmemesi gerekir. Öğünden 45 dakika sonra çay içilmesi bu sorunu çözecektir. Çayın demli oluşu ise demire olan olumsuz etkisini artırdığı unutulmamalıdır. Çayı küçük bir dilim limonla içmek çözüm olacaktır. Siyah ve yeşil çayın vücut için çok faydaları bulunmaktadır. Bu yüzden kahvaltıda ve diğer zamanlarda çay içilmesi tavsiye edilmektedir. Yalnız demir eksikliği olanlar yukarı da yazmış olduğumuz tavsiyelere dikkat etmelidir.

Çay Demir Eksikliği Yapar mı?-İnsan ve Hayat Dergisi‘nden yardım alınmıştır.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir