Sağlık

Canan Karatay Sağlık Tavsiyeleri Kış Ayları

Canan Karatay Sağlık Tavsiyeleri Kış Ayları yazımızda Canan Hocanın kitaplarının Harvard Üniversitesi kütüphanesine alınması, kemik suyunun faydası, su içmenin faydası ve yağ aldırma işleminin durumunu yazdık.

Canan Karatay’ın Kitapları Harvard Üniversitesi Kütüphanesinde

Prof. Dr. Canan Karatay’ın 3 tane kitabı Harvard Üniversitesi kütüphanesine seçildi. Obezite ve Diyabete Çözüm Var, Karatay Diyeti’yle Yaşam Boyu Sağlık ve Karatay Mutfağı artık Türkçe olarak Harvard Üniversitesi kütüphanesinde yer alacaktır. Harvard Üniversitesi yetkilileri tarafından bu kitaplar incelenerek kütüphaneye koyulmaya uygun bulunmuştur. Türk mutfağı artık Harvard Üniversite’sindeki yerini almıştır.

Kemik Suyu Faydaları
Kemik Suyu

Canan Karatay Sağlık Tavsiyeleri-Kemik Suyunun Faydaları

Kış aylarında Canan hanım güne kemik suyu içerek başladığını belirtiyor. Kemik suyunu sıcak bir şekilde içinde limon ve kaya tuzu ekleyerek içmektedir. Kemik suyu mideyi rahatlatır, bağırsakları rahatlatır, kişiyi tok tutar, dinç kalmayı sağlar, eklem ağrılarına iyi gelir, kas ağrılarını giderir, doğal kolajen alımını sağlar ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Kolay Kilo Verdiren Tavsiyeler

Canan Karatay Sağlık Tavsiyeleri-Suyun Önemi

Kahvaltıda kemik suyu, çay, 2 tane yumurta ve 10-15 tane zeytin yenmesi faydalıdır. Sabah kalktığınızda aç karnına ılık su içebilirsiniz. Limonlu su içmenizde tavsiye edilmektedir. Suyun önemi de insan için olmazsa olmazlardandır. Vücut hücrelerinin %60’ı sudan oluşmaktadır. Bu nedenle de vücudun susuz kalmaması gerekir. Baş ağrılarının en büyük nedenleri arasında yeterince su içmemek vardır. Baş ağrısı başlayınca su içtiğinizde ağrının geçeceğini göreceksiniz. Beynimizde açlık merkezi ile susuzluk merkezi örtüşmektedir. Susuz kaldığınızda açlık hissi oluşmaya başlar. Siz eğer su yerine yemek yerseniz, su ihtiyacınızı ötelemiş olursunuz. Sık sık acıkmanın nedeni de susuzluk olabilir. Mideyi su ile doldurursanız acıkma hissinizde azalacaktır. Su içmek metabolizmayı da hızlandıracaktır. Kolay Kilo Verdiren Tavsiyeler yazımızda suyun yanında diğer önerilere de bakabilirsiniz.

Trigliserit Yağların Oluşumu
Trigliserit Yağlar

Trigliserid Zararlı Yağlar

Metabolizma düzelmeden yağ aldırma işlemi yapılmamalıdır. Metabolizma bozukluğu cerrahi işlemler ile düzelmez. Yağ aldırma işlemi ile sağlığından olan birçok hasta bulunmaktadır. Kısa süreli zayıflama sağlıyorsa da vücudun yapısı yine bozuktur. Metabolizmayı düzeltici beslenme ve egzersizler yapılması gerekir. Trigliserid zararlı yağların önlenmesi gerekir. Bu yağlar vücutta depo edilir ve sizin hem kilo almanızı, hemde sağlığınızın bozulmasına neden olmaktadır. Şeker hastalığı da bu yağların oluşması ile başlamaktadır. Kilo vermek, insülin hormununun etkisini azaltacaktır. İnsülin hormonunun zorlanacağı gıdalar tüketilmemesi gerekir. Ekmek, makarna, börek, şekerli ve şekersiz gazlı içecekler, tatlandırıcılar, trans yağlar, margarinler tüketilmemelidir. Bu tür gıdalardan olabildiğince az tüketilmesi gerekir.

Canan Karatay Sağlık Tavsiyeleri Kış Ayları-Prof. Dr. Canan Karatay’ın videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir