Çamur Tedavisinin Faydaları

Çamur Tedavisinin Faydaları yazımızda kaplıca tedavisi kadar faydalı olan çamur tedavisinin nasıl yapıldığını, faydalarının ne olduğunu, kimlerin faydalanamayacağını ve çamur türlerini yazdık.

Çamur Tedavisi Nedir? Çamur Tedavisinin Faydaları Nelerdir?

Çamur tedavisi, Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji bölümü uzmanlığında yapılmaktadır. Çamur tedavisinde birkaç farklı içerik bulunmaktadır. Mineralli su ve toprağın karışımı en çok kullanılan çamur tedavisidir. Kaplıcalarda bulunan mineralli sular ve mineralli topraklar karıştırılarak tedavide kullanılmaktadır. Kireçlenme, fibromiyalji, iltihaplı romatizmal hastalıklarda, eklem ağrılarında, bölgesel rahatsızlıklarda kullanılmaktadır. Bu karıştırılan malzeme 45 derecelik bir ısıda ısıtılmaktadır. Çamurun yakıcı bir özelliği yoktur. Yavaş yavaş soğumaktadır. Yavaş soğuması da sıcaklığın derinin altına inmesini sağlamaktadır. Bu çamur eklemlerin üzerine geniş ve kalın bir şekilde sürülmektedir.

Burada vücuda sıcak bir etki yapılmış olunur ve minerallerin olumlu etkisi de sağlanmış olunur. Organik ve inorganik mineraller ortaya çıkmaktadır. Organik mineral olan Hümik asit, ısı tutma kapasitesi açısından daha etkindir. Çamurda bulunan mineraller ciltten girerek ağrıyan yerlere olumlu etki sağlamaktadırlar. 10-15 gün kadar her gün 20 dakika kadar ağrılı bölgelere çamur tedavisi uygulanmaktadır. Her gün yapılması tedavinin en önemli kriteridir. Çamur tedavisini sigortaya bağlı olarak ücretsiz bir şekilde Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji bölümünde yaptırabilirsiniz.

Çamur Tedavisinin Faydaları-Çamur Banyosu

Çamur Tedavisi Yaptıramayacaklar

İltihaplı romatizmal hastalıkların aktif dönemi olmaması gerekiyor. Uygulanılan bölgede cilt hastalığı ve yara olmaması gerekir. Hastanın vücudundan mikrobik bir hastalık olmaması gerekiyor. Kanserli hastalarda çamur tedavisini yaptıramazlar.

Çamur Banyosu-Çamur Türleri
Çamur Banyosu

Çamur Türleri

Çamur tedavisinde farklı çamurlar kullanılabilmektedir. Fango çamuru ve turba çamuru bu modellerdendir. Turba çamuru çürümüş yapraklar, bitkilerden yapılmaktadır. Bu tür çamur vücudun belli bölgelerine sürülerek uygulanmaktadır. Küvetin tamamen bu çamurdan doldurulduğu ve kişinin içine girerek tedavi olduğu uygulamalarda bulunmaktadır. Kaplıca tedavisi ve çamur tedavisi kireçlenmeye çok iyi gelmektedir.

Çamur Tedavisinin Faydaları-Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Uzmanı-Uzman Doktor Mehmet Fırat Satak’ın videosundan yardım alınmıştır.

Yorum yapın