Çamlıca Camii Açılışı

Çamlıca Camii Açılışı yazımızda Çamlıca Camii’nin yapım aşamasını, ne zaman biteceğini, camiinin içeriğini, külliyesinde neler olacağını ve minare, kubbelerinin gizli anlamlarını yazdık.

Çamlıca Camii

Çamlıca Camii’nin yapımının %90’ı bitirilmiştir. Çamlıca tepesinde inşasına devam edilen Cami, İstanbul’un çoğu yerinden görülmektedir. İstanbul’a ayrı bir hava katacağı tahmin edilmektedir. İstanbul’un en büyük camisi olmaya hazırlanan Çamlıca Camii, 6 minaresiyle görkemli bir cami olduğunu göstermektedir. Yapımına 6 Ağustos 2013 yılında başlanan caminin bitmesine çok az kaldı. Çamlıca Camii’nin yapımında 1000 kişi çalışmaktadır. 2018 yılında çalışmaların bitirilmesi ve Çamlıca Camii’nin açılması beklenmektedir.

Çamlıca Camii’nin yapım alanı 125.000 metre karelik bir yer kaplamaktadır. Tamamlandığında 55.000 kişinin ibadet edebileceği bir ibadet yeri olarak hizmet verecektir. Ayrıca dev bir külliye olarak hizmet verecektir. Müze, sanat galerisi, sanat atölyesi, kütüphane, konferans salonu da külliyede yer alacaktır. Çamlıca Camii külliyesi muhtemel bir deprem sonrası barınma yeri olarak da inşa edilmiştir. Çamlıca Camii’nin kaba inşası tamamlandı ve işlemeler, hat sanatı çalışmalarına ağırlık verildi. Hızlı bir şekilde 2018 yılına yetiştirilmeye çalışılıyor.

Çamlıca Camii Açıldı

Minarelerin Anlamları

Çamlıca Camii’nin 6 minareli olmasının nedeni imanın şartlarını temsil etmesidir. 3 şerefeli 4 minaresi ise Malazgirt zaferine hitaben 1071 metre, 2 şerefeli 2 minare ise 90 metre yüksekliğindedir. 72 metre yükseklikteki ana kubbe İstanbul’da yaşayan 72 milleti, 34 metre çapındaki kubbesi ise İstanbul’u simgelemektedir. Şuanda Çamlıca Camii’nin içinden görüntü alınması yasaklanmıştır. Açılış gününe özel dekorasyon ve süsleme yapılması planlanmaktadır.

Çamlıca Camii Açılışı 2018

Çamlıca Camii’nin iç kubbesine 16 Türk Devletini temsilen 16 tane Esmaül Hüsna yazılmıştır. Kubbeyi taşıyan kemerlere ise Fetih Suresi işlenmiştir. Caminin ana kubbesinin üzerinde 3 metre genişliğinde, 7 metre yüksekliğinde, 4,5 ton ağırlığındaki Alem’de dünyanın en büyük Alemi olma özelliğini taşımaktadır.

Adres: Ferah Mahallesi, No:, Ferah Yolu Sk. No:87, 34692 Üsküdar/İstanbul

Yorum yapın