Anasayfa » Mutfak » Çabuk Acıktıran Besinler

Çabuk Acıktıran Besinler

Çabuk Acıktıran Besinler Nelerdir

Çabuk Acıktıran Besinler yazımızda sizin çabuk acıkmanıza neden olacak, hızlı acıktıran yiyecekler ve hızlı acıktıran meyvelerden birkaç tanesini yazdık.

Tokluk Hissinin Az Olmasına Neden Olan Besinler

Bazı besinleri tükettiğimizde doyduğumuzu sanırız, fakat daha sonra hızlı bir şekilde acıkma hissi duyarız. Kan şekerinin hızla yükselmesi ve düşmesi ile bu sorun ortaya çıkar. Glisemik indeksi yüksek olan besinler tokluk hissinin az olmasına neden olmaktadır.

Çabuk Acıktıran Besinler

Çeşitli Zeytinyağlı Tarifler-Zeytinyağlı havuç

Havuç

Bu besinlerin başında havuç gelmektedir. Havuç glisemik indeksi en yüksek sebzelerdendir. Bu nedenle de iştah açıcı özelliği bulunmaktadır. Havuç özellikle piştiği zaman glisemik indeksi yükselmektedir.

Çabuk Acıktıran Besinler Pul Biber

Kırmızı Pul Biber

Kırmızı pul biberi yemeklerde baharat olarak oldukça çok kullanırız. Kırmızı pul biber de acıkmamıza neden olur. Kırmızı pul biberin metabolizmayı hızlandırıcı özelliği olmasının yanında iştahınızı da açmaktadır.

Lezzetli Tarçınlı Kahve

Tarçın

Tarçın baharatı da iştahı açmaktadır. Tarçın metabolizma hızlandırıcı ve kan şekeri düzenleyicidir. Tarçın özellikle diyet listelerinde zayıflatıcı olarak kullanılmaktadır. Tarçının kullanımında porsiyonu önemlidir. Tarçının kokusu yemeğin iştah açıcı olmasını sağlar.

Kuru Fasulye tarifi

Kuru Fasulye

Kuru fasulye diğer baklagillere göre daha yüksek karbonhidrat ve şeker içerdiği için tok tutma seviyesi daha azdır. Kuru fasulye kişileri daha erken acıktırma özelliğine sahiptir. Kuru fasulye yerine daha tok tutucu nohut ve mercimek tercih edilebilir.

Diz Ağrıları Oluşumu

Muz

Muz glisemik indeksi yüksek bir meyve olduğu için çabuk acıkmanıza neden olabilmektedir.

Yüz Germe Bitkisel

Patates

Patates glisemik indeksi yüksek olduğundan ve nişasta bakımından oldukça zengin olduğu için az tüketilmesi önerilmektedir. Patates piştiği zaman kan şekerini yükseltme etkisi artmaktadır. Çiğ kaldığında böyle bir durum yaşanmamaktadır. Diyet yapan kişilerin mutlaka patatesten uzak durmaları gerekir.

Elmalı Yulaf Ezmesi Yapımı

İşlenmiş Mısır Gevrekleri

İşlenmiş mısır gevrekleri son yıllarda hızlı hazırlanmaları nedeniyle kahvaltılarda tercih edilmektedir. İşlenmiş mısır gevreklerinin kan şekerini hızla yükseltip, hızla düşürme özelliği vardır. Bu tür gıdalar sizi doyurmak yerine daha çok acıktırabilir. Sade yulaf gevrekleri ve yulaf kullanmak daha iyi olacaktır.

Balıkların Aylara Göre Yenmesi

Balık

Son sıramızda balık gelmektedir. Balığın çok fazla faydası olduğu bilinmektedir, fakat insanı doyurma özelliği çok yoktur. Balığın içerisindeki fosfor kan şekerinizi hızla yükseltip hızla düşürebileceği için daha erken acıkmanıza neden olabilir. Balık tüketirken yanında tam buğday ekmeği tüketmek tokluğu artıracaktır.

Çabuk Acıktıran Besinler-Diyetisyen Müzeyyen Çelik’in videosundan yardım alınmıştır.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir