İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çabuk Acıktıran Besinler

Çabuk Acıktıran Besinler yazımızda sizin çabuk acıkmanıza neden olacak çabuk acıktıran yiyecekler ve çabuk acıktıran meyvelerden 8 tanesini yazdık.

Tokluk Hissinin Az Olmasına Neden Olan Besinler

Bazı besinleri tükettiğimizde doyduğumuzu sanırız, fakat daha sonra hızlı bir şekilde acıkma hissi duyarız. Kan şekerinin hızla yükselmesi ve düşmesi ile bu sorun ortaya çıkar. Glisemik indeksi yüksek olan besinlerde tokluk hissinin az olmasına neden olur.

Çabuk Acıktıran Besinler

zeytinyagli-havuc

Havuç

Bu besinlerin başında havuç gelmektedir. Havuç glisemik indeksi en yüksek sebzelerdendir. Bu nedenle de iştah açıcı özelliği bulunmaktadır. Havuç özellikle piştiği zaman glisemik indeksi yükselmektedir.

Pul biber baharatı

Kırmızı Pul Biber

Kırmızı pul biberi yemeklerde baharat olarak oldukça çok kullanırız. Kırmızı pul biber de acıkmamıza neden olur. Kırmızı pul biberin metabolizmayı hızlandırıcı özelliği olmasının yanında iştahınızı da açmaktadır.

tarcinli-kahve

Tarçın

Tarçın baharatı da iştahı açmaktadır. Tarçın metabolizma hızlandırıcı ve kan şekeri düzenleyicidir. Tarçın özellikle diyet listelerinde zayıflatıcı olarak kullanılmaktadır. Tarçının kullanımında porsiyonu önemlidir. Tarçının kokusu yemeğin iştah açıcı olmasını sağlar.

pastirmali-kuru-fasulye

Kuru Fasulye

Kuru fasulye diğer baklagillere göre daha yüksek karbonhidrat ve şeker içerdiği için tok tutma seviyesi daha azdır. Kuru fasulye kişileri daha erken acıktırma özelliğine sahiptir. Kuru fasulye yerine daha tok tutucu nohut ve mercimek tercih edilebilir.

muz

Muz

Muz glisemik indeksi yüksek bir meyve olduğu için çabuk acıkmanıza neden olabilmektedir.

patates-maskesi

Patates

Patates glisemik indeksi yüksek olduğundan ve nişasta bakımından oldukça zengin olduğu için az tüketilmesi önerilmektedir. Patates piştiği zaman kan şekerini yükseltme etkisi artmaktadır. Çiğ kaldığından böyle bir durum yaşanmamaktadır. Diyet yapan kişilerin mutlaka patatesten uzak durmaları gerekir.

elmali-tarcinli-yulaf-ezmesi

İşlenmiş Mısır Gevrekleri

İşlenmiş mısır gevrekleri son yıllarda hızlı hazırlanmaları nedeniyle kahvaltılarda tercih edilmektedir. İşlenmiş mısır gevreklerinin kan şekerini hızla yükseltip, hızla düşürme özelliği vardır. Bu tür gıdalar sizi doyurmak yerine daha çok acıktırabilir. Sade yulaf gevrekleri ve yulaf kullanmak daha iyi olacaktır.

balik-yemek

Balık

Son sıramızda balık gelmektedir. Balığın çok fazla faydası olduğu bilinmektedir, fakat insanı doyurma özelliği çok yoktur. Balığın içerisindeki fosfor kan şekerinizi hızla yükseltip hızla düşürebileceği için daha erken acıkmanıza neden olabilir. Balık tüketirken yanında tam buğday ekmeği tüketmek tokluğu arttıracaktır.

Çabuk Acıktıran Besinler-Diyetisyen Müzeyyen Çelik’in videosundan yardım alınmıştır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir