You are currently viewing Buzdolabı Yerleşimi
Buzdolabı

Buzdolabı Yerleşimi

  • Post author:
  • Post category:Mutfak / Yaşam
  • Reading time:3 mins read
  • Post comments:0 Yorum
  • Post last modified:9 Mart 2020

Buzdolabı Yerleşimi yazımızda buzdolabına koyulan yiyecek ve içeceklerin hangi raflara koyulması gerektiğini ve doğru yerleştirilen mutfak malzemelerinin nasıl bir faydası olduğunu yazdık.

Buzdolabını Doğru Kullanmak

Buzdolabında her yiyeceğin ve içeceğin kendine özgü yeri bulunmaktadır. Buzdolabında bulunan malzemeleri yanlış yerleştirmek büyük zararlar getirmektedir. Besinlerin daha çok bozulmasına neden olmaktadır ve gereksiz yer kaplamaktadır. Buzdolabının en sıcak kısmı kapısıdır. Kolay kolay bozulmayacak yiyecek ve içecekler bu kısma koyulmalıdır. Turşu, reçel, mayonez, hardal, ketçap, soya sosu ve çeşitli soslar buzdolabının kapağında saklanmalıdır. Bozulacağına inandığınız şeyleri buzdolabının içinde saklayın. Yumurtaları kapıda değil, buzdolabının içinde saklayın.

Buzdolabınızda Neler Olduğunu Görebildiğiniz Uygulama

Buzdolabı Yerleşimi

Buzdolabının en üst rafı saklama kaplarının olması gereken yerdir. Yemeklerden artanlar saklama kaplarına koyularak en üst rafa koyulmalıdır. Genellikle en geniş kısım olan bu yer saklama kaplarının koyulabileceği en uygun kısımdır. Buzdolabının kalabalık olması nedeniyle aradığınızı bulmayabilirsiniz. Bu nedenle saklama kaplarını en üst rafa koyarak rahatlıkla tüm malzemeler arasından artan yemekleri bulabilirsiniz. Marketlerden yeni alınan gıdalar ise rafların arka kısımlarına yerleştirilmelidir. Yiyecek tüketimine ilk önce daha önceden alınmış yiyecekler ile başlanmalıdır. Marketlerde aynı taktiği uygularlar. En yeni ürünleri en arkaya koyarlar ve öndeki ürünleri eski olanlardır.

Buzdolabının orta rafına sağlıklı atıştırmalıklar koyulmalıdır. Orta raf diğer bölgelerin ısısına göre biraz daha ılıktır, bu nedenle atıştırmalıkların ısısı da istenilen seviyede olacaktır. Havuç ve kuru meyveler bu kısımında saklanabilir.

Buzdolabının et çekmecesinde şarküteri ürünleri ve peynir bulunmalıdır. Eğer buzdolabında böyle bir bölüm yok ise buzdolabının en alt kısmında yer alan en soğuk yere et ve peynir ürünleri koyulmalıdır. Soğukluğun yeteri kadar olduğu bu bölüm şarküteri ürünlerinin sağlıklı bir şekilde kalmasını sağlayacaktır.

Buzdolabı yerleşimi için en alt rafa çabuk bozulabilen süt ve yoğurt gibi ürünler koyulmalıdır. Derin dondurucudan çıkarılan yiyecekler burada saklanmalıdır. Buzdolabının alt kısmında yer alan 2 bölmeye sebze ve meyveleri ayrı ayrı koyun. Meyve ve sebzelerin birlikte durması daha çabuk bozulmalarına neden olacaktır. Kahvaltılıklar da buzdolabının atıştırmalık kısmında yer almalıdır.

Bir yanıt yazın