Bukalemunlar Neden ve Nasıl Renk Değiştirir?

Bukalemunlar Neden ve Nasıl Renk Değiştirir? yazımızda doğada farklı canlılar arasında yer alan bukalemunların nasıl renk değiştirdiğini ve niye renk değiştirdiklerini yazdık.

Bukalemunlar Nasıl Renk Değiştirir?

Bu hayvanlar renk değiştirmeyi derilerindeki yansıtıcı hücreler sayesinde gerçekleştirirler. Nick Reynolds Hayvanat Bahçesi Görevlisi bilgilendiriyor. “Bu hücreler içinde nano kristal denen hücreler bulunmaktadır. Bunlara farklı şekil ve boyutlardaki prizmalar diyebiliriz. Bu kristalleri farklı dalga boylarındaki ışığı yansıtacak şekilde ayarlıyor. Bu şekilde bizler bukalemun üzerinde farklı renkler görüyoruz.” Bukalemunların kullanmış oldukları renk değiştirme özelliği doğal yaşamda oldukça kullanışlıdır. Sadece kamufle olmaya yaramamaktadır. Bukalemunların renk değiştirmesinin asıl nedeni diğer bukalemunlarla iletişim kurabilmektir.

Bukalemunlar

Bukalemunların Renk Değiştirme Nedenleri

Örneğin Madagaskar‘da bulunan panter bukalemun bir dişiyi gözüne kestirdiği zaman derisindeki çizgilerin rengi dişinin dikkatini çekmek için sarı, kırmızı ve turuncu renge dönüşmektedir. Bu renk dönüşümü panter bukalemun istediği için olmaktadır. İki ayrı bukalemun yer kavgasına başladıkları zaman derilerindeki renkleri birbirlerini korkutmak içinde değiştirmektedir. Genel olarak bukalemun türü gizlenmek için değil, diğerlerinden farklı olmak için renklerini değiştirmektedir. Bildiğimizin aksine renklerini değiştiriyorlar.

Yorum yapın