Sağlık

Boyun Ağrısının Geçmemesinin 3 Nedeni

Boyun Ağrısının Geçmemesinin 3 Nedeni

Boyun Ağrısının Geçmemesi Carrie Jose
Carrie Jose

Boyun Ağrısının Günümüzde Giderek Artması

Fizik Tedavi Uzmanı ve Pilates uzmanı Dr. Carrie Jose, insanların %30’undan fazlası boyun ağrısı olduğunu bildiriyor. Ve bunların %50’si herhangi bir gerçek yanıt veya çözüm bulamadan sorun yaşamaya devam edecek. Pandeminin son iki yılında, insanların genel olarak daha az aktif hale geldiği, rutinlerini bıraktığı ve optimumdan daha az “iş istasyonlarında” evden çalıştığı görüldü.

İnsanların normalden daha fazla boyun ağrısı çekmesi şaşırtıcı değil.

Son 10 yıldır mekanik omurga ağrısı uzmanı ve 20’nin biraz üzerinde fizik tedavi uzmanı olarak boyun ağrısını çözmenin sırt ağrısını çözmekten daha zor olduğunu söyleyebilirim. Ve bunun için bazı iyi sebepler var. Boynunuz, omurganızın en hareketli bölgesidir – bu da yönetimi daha karmaşık hale getirir – ve boynunuzdaki kaslar, belinizdeki bazı büyük kaslardan biraz daha kırılgandır. Boynunuzdaki kasları güçlendirme şeklinize, örneğin belinizi çalıştırdığınız şekilde yaklaşılamaz.

Boyun ağrınızın geçmemesinin birkaç nedeni olsa da – bulduğum en büyük suçlu yanlış teşhis. Doğru bir teşhis olmadan – boyun ağrısı tedaviniz başarısız olur – ve boyun ağrınızı hafifletmek ve uzun vadede bu tedavi rejimine takılıp kalmanız için size enjeksiyonlar veya haplar reçete edilmesi daha olasıdır.

İşte boyun ağrınızın temel nedeninin gözden kaçırılmasının ve boyun ağrınızın neden bir türlü geçmediğinin üç nedeni:

Bel-Boyun Fıtığı

Boyun Probleminiz Omuz Ağrısı Olarak Gizleniyor

Omuz problemleri, sandığınızdan daha sık boyun problemleriyle karıştırılır. Bu olursa, aslında bir boyun sorunu olan omuz ağrısını çözmek için haftalar (veya aylar) harcama riskini alırsınız.

Sadece omuz ağrınız tamamen geçmez – boyun ağrınız da geçmez – ve aslında daha da kötüleşebilir. Boynunuz çok hareketli olduğu için, boynunuzdaki sinirlerin tahriş olması ve ağrıyı kürek kemiğinizin ortasına, omzunuzun üstüne veya kolunuzun altına yönlendirmesi kolaydır.

Bunu düşündüğünüzde, boyun problemlerinin neden bu kadar kolay omuz problemleri olarak yanlış teşhis edildiği anlaşılır. Sadece boyun ağrısının geçmemesine değil, aynı zamanda kalıcı omuz sorunlarına da neden olan çok yaygın bir senaryodur. Genel kuralım – belirli bir sorun üzerinde 2-3 hafta veya daha uzun süredir sürekli ve tutarlı bir şekilde önemli bir gelişme olmadan çalışıyorsanız – bir şey eksik.

Ya yanlış şeyi tedavi ediyorsun ya da yanlış tedavi yaklaşımına sahipsin. Boyun ağrısı ile çok sık olur, bu nedenle bu yaygın hataya dikkat ettiğinizden emin olun – özellikle de aynı omuz ağrınız varsa.

Sadece Şınav Çekmek

Karın Kasının Zayıf Olmasının Etkisi

Karın güç eksikliği genellikle sırt problemleriyle ilişkilidir – ama ister inanın ister inanmayın – boyun ağrısıyla da çok ilgisi olabilir. Çoğu insan kasların ve eklemlerin nasıl bağlandığına aşinadır – ancak kaslarınızın ve organlarınızın da bağlantılı olduğunu biliyor muydunuz? Fasya adı verilen bir doku ağı ile bağlanırlar ve bu bağlantıya genellikle miyofasyal denir.

“Miyofasyal olarak” – derin boyun kaslarınız çekirdeğinize bağlıdır. Eğer karın kaslarınız düzgün çalışmıyorsa – boynunuz bunu telafi etmeye çalışacak ve bu boyun ağrısına neden olacaktır. Her core antrenmanı yaptığınızda sürekli olarak boyun ağrısı veya gerginlik hissediyor musunuz?

Bu, boynunuzun karın bölgenizi telafi ettiğinin bir işareti olabilir – ve eksik olanın uygun göbek güçlendirmesi olma ihtimali yüksektir. Ne kadar agresif davranırsanız davranın, boyun ağrınızın neden geçmediğini açıklayabilir.

Boyun Ağrısının Nedenleri ve Tedavisi

Boyun Ağrısının Tedavisinde Bir Uzmanla Çalışmak

Boynunuzun anatomisi, omurganızın geri kalanından daha fazla, oldukça karmaşık ve oldukça hareketlidir. Bu sadece boynunuzu muayene etmek için özel bir özen ve doğruluk gerektirmekle kalmaz, aynı zamanda uzmanlık eğitimi almamış birinin bir şeyleri gözden kaçırmasını kolaylaştırır.

Örneğin, gördüğüm en yaygın şeylerden biri, boynunuzda tam hareket açıklığının geri kazanılmadığı halde geri kazanıldığını düşünen biri. Boynunuzu tam hareket kabiliyetine sahip olmadığında güçlendirmeye başlarsanız, daha sonra kalıcı ağrıya neden olan sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Ayrıca özellikle ağrıyan bir boyunda olmak üzere boynunuzdaki kasları güçlendirmenin dikkatli bir şekilde yapılması gerekir.

Boynunuzdaki kaslar, güç için tasarlanmış bacaklarınızdaki kaslardan çok farklı olan – stabilite için tasarlanmıştır. Onları güçlendirmeye aynı şekilde yaklaşamazsınız. Boynunuzdaki küçük kaslar için çok agresif olan boyun güçlendirme egzersizlerini çok sık görüyorum. Bu, gereksiz boyun gerginliğine ve boyun ağrısının geç çözülmesine neden olur.

Genel olarak konuşursak – bir süredir boyun ağrısı çekiyorsanız – ve birçok farklı tedaviyi denemenize rağmen hala problem yaşıyorsanız – yanlış teşhis konulduğu için yanlış tedavi yaklaşımına sahip olma ihtimaliniz gerçekten yüksek. . Hayatınızın geri kalanında haplara veya enjeksiyonlara güvenmekle yetinmeyin.

Boyun ağrınızın tüm olası nedenlerini gerçekten tüketene kadar herhangi bir ameliyat veya prosedürden geçmeyin. İdeal olarak, bir boyun ağrısı uzmanı bulun ve özellikle haplar ve prosedürler yerine doğal, harekete dayalı çözümlere öncelik veren biriyle birlikte çalışın. Doğru teşhis konulursa, boyun ağrınızdan sadece doğal olarak kurtulmakla kalmaz, aynı zamanda kendi başınıza devam ettirmeyi de öğrenin.

Boyun Ağrısının Geçmemesinin 3 Nedeni-Kaynak: seacoastonline.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir