Boşanmalarda Nafaka Ödemek

Boşanmalarda Nafaka Ödemek yazımızda boşanan çiftlerden haksız tarafın diğer tarafa maddi konuda süresiz veya süreli nafaka ödemesi, nafaka ücretinin belirlenmesi ve nafakanın sonlandığı durumları yazdık.

Boşanmalarda Nafaka Talep Etmek

Biten evliliklerin ardından erkekler, bütün hayatları boyunca eski eşlerine nafaka ödemek zorunda kalmaktadır. Günümüzde evliliklerin yanı sıra boşanmalarda da ciddi oranda artışlar yaşanmaktadır. Boşanmalarda her iki taraf da zorluk yaşamaktadır. Özellikle erkekler nafaka ödedikleri için daha zor durumda kaldıklarını belirtmektedir. Medeni kanuna göre boşanmakta kusuru olmayan taraf, diğer taraftan mali durumuna göre nafaka talep edebilmektedir. Bu nafaka talebi süresiz olarak istenebilmektedir. Çiftler 1-2 ay evli kaldıktan sonra boşanma kararı aldıklarında boşanma sürecinde, boşanmada kusuru olmayan taraf süresiz olarak nafaka almaya hak kazanabilmektedir. Nafaka belirli bir sürede verilebilmektedir, fakat çoğunluk süresiz olarak verilmektedir. Çok kısa süreli bir evlilik olmasına karşın çiftlerden kusurlu olan, nafakayı süresiz olarak ödemek zorunda kalacaktır.

Evli Çiftlere Mutlu Evlilik İçin Tavsiyeler-Düğün

Nafaka Ücretinin Belirlenmesi

Nafaka ücreti, kişinin mali durumuna göre belirlenmektedir. Kişi, işçi veya memur ise sabit ücret üzerinden 4/1 oranında ücret olarak belirlenmektedir. Serbest meslekle ve ticaret ile uğraşan birisi ise yaşam standardına göre daha yüksek bir nafaka ücreti belirlenmektedir.

Evliliklerde Eşlerin Yaptığı Yanlışlar Neler

Nafakanın Belirli Bir Süresinin Olması Gerektiği

Hukukçulara göre nafakanın belirli bir süresinin olması gerekiyor. Boşanan kadının kendi ekonomik gücünü sağlamasından sonra erkeğin nafaka vermesinin durdurulması gerekiyor. Yeni bir evlilikte ailesine bakmak zorunda olan erkek tarafının ekonomik gücünün sınırsız bir şekilde azaltılmaması gerekiyor. Boşanan kadının çocuğu yok ise böyle bir tutum sergilenmelidir. Eğer boşanan kadının çocuğu var ise, çocuk yetişkin olana kadar nafaka ödenmelidir. Süresiz bir nafaka ile erkekler hayatını bir ipotek altında yaşamak zorunda kalmaktadır. Bu durum yeni evliliklerini de kötü etkilemektedir.

Anayasa Değişikliği-Anayasa Mahkemesi

Boşanmalarda Nafaka Sonlandığı Durumlar

Nafakanın sonlandırılmasında ilk etken eski eşin yeniden çalışmaya başlamasıdır. Yeniden evlendiği taktirde de nafaka sonlandırılmaktadır. Evlenme olmadan yabancı bir erkek ile de birlikte yaşamakta nafakanın sonlanmasına neden olmaktadır. Kadının ölmesi de nafakanın bitmesine neden olmaktadır. Haysiyetsiz bir yaşam sürmekte nafakayı sonlandırmaktadır.

Yeni yasa ile erkeklerde nafaka alabilmektedir. Boşanan çiftlerde kadının daha suçlu taraf olması ve ekonomik gücünü var ise kadınlar erkeklere nafaka vermek zorunda kalabilmektedir.

Boşanmalarda Nafaka Ödemek-Avukat Hazal Karaoğlan’ın videosundan yardım alınmıştır.

Yorum yapın