HaberTarım ve Hayvancılık

Bombus Arılarının Üreticilere Olumlu Katkısı

Bombus Arılarının Üreticilere Olumlu Katkısı yazımızda Antalya seralarında durmadan çalışan Bombus arılarının sebze ve meyve üretimde inanılmaz katkılarını ve dünyanın 36 ülkesine ihraç edilmelerini yazdık.

Bombus Arılarının Seralarda Kullanımı

Bombus arıları, Antalya’da bulunan seraların doğal işçileri olarak çalışmaktadır. Sebze ve meyvelerin hormon kullanılmadan doğal yollarla döllenmesini sağlamaktadırlar. Sebze ve meyve üretiminde verimi artırırken, maliyeti düşürdüğü için üreticiler tarafından tercih edilmektedir. Bombus arıları işçilik maliyetlerini ciddi oranda düşürdüğü için çok kıymetli arılardır. Antalya seralarında üretilen ürünlerin kalitesinde, tonajında, hem lezzetinde ve hemde tadında bu fark görülmektedir.

Bombus arıları Antalya’nın Serik ilçesinde üretilmektedir. Bombus arıları doğanın dengesini bozmadan üretici için çalışmaktadır. Bombus arıları ayrıca Antalya’dan 36 ülkeye ihraç edilmektedir. Bombus arıları Ortadoğu’ya, Rusya bölgesine ve Avrupa ülkelerine ihraç edilmektedir. İhraç edilen ülkeler hızlı bir şekilde artmaktadır. Dünyada yılda 2 milyon kovan civarında bombus arıları kullanılmaktadır. Bombus arıları özellikle domates, biber, patlıcan üretiminde kullanılmaktadır. Arıların işçilik açısından çok büyük avantajı bulunmaktadır. Arılar sera sahipleri adına bedavadan çalışmaktadır. Normal şartlarda işçi çalıştırıldığı taktirde, meydana gelebilecek işçilikten kaynaklı kayıpları en aza indirmektedir. Türkiye’de yılda 300 bin kovan bombus arısı seralarda çalışmaktadır.

Bombus Arıları

Bombus Arı Türü

Bombus; yaklaşık 250 türü olan, bal yapıcı bir arı cinsidir. Başlıca bulunduğu yer Kuzey Yarımküre’dir. Bazı türlerine Türkiye’de tüylü arı denir. Bazı yonca türlerini sadece bu arılar tozlaştırarak çoğalmasında katkıda bulunur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir