Bol Köpüklü Cappuccino Yapımı

Bol Köpüklü Cappuccino Yapımı yazımızda Cappuccino hakkında genel bilgiyi, bol köpüklü ve lezzetli Cappuccino tarifi yazdık.

Bol Köpüklü Cappuccino

Cappuccino latte’ye benzemesinin yanında espresso tarzı bir kahve türüdür. Cappuccino’yu iyi yapabilmek için süt, süt köpüğü ve espresso miktarını iyi ayarlamak gerekiyor. Süt köpüğünün iyi ayarlanması Cappuccino’nun tam tadını almanızı sağlamaktadır. Süt köpüğü tam olmamış Cappuccino tat olarak size pek bir şey veremez. Latte ve espresso arasında tatlı sertlikte bir kahve çeşididir. Cappuccino’nun üzerine şekil verilmesi de kahve severin, kahvesini daha lezzetli bir şekilde yudumlamasını sağlayacaktır. Cappuccino’da yapılan köpük kalın ve yoğun kıvamlıdır.

Cappuccino ismi diğer kahve türleri gibi İtalyancadır. 2.Dünya Savaşı sırasında İtalyanların Capuchin isimli rahiplerin büyük pardesülerinin yanında büyük büyük bir beyaz şapka takarlarmış. Rahipler sütü köpürterek kahvelerini daha kıvamlı hale getirip öyle içerlerdi. O yıllardan bu zamanlara içilen kahve türü Cappuccino ismi ile anılmaya başlanmıştır. Cappuccino genelikle kuplu fincanlarda servis edilir. Cappuccino’nun süt tabakasının kıvamı yoğun ve köpük oranı fazladır.

Malzemeler

  • 1 yemek kaşığı kahve
  • 1 yemek kaşığı su
  • 1 cezve Süt
  • Krem çikolata
  • Krem şanti
  • Şeker

Hazırlanışı

Bir bardağa dolu bir kaşık kahve koyun. 1 cezve kadar sütü ısıtın. Kahve fincanın büyüklüğüne göre kahve miktarını 1,5 kaşığa kadar çıkartabilirsiniz. 2 tane şeker koyabilirsiniz. 1 yemek kaşığı kadar sıcak su ekleyin. Şeker ile suyun karışmasını bekleyin. Süt köpürtücü ile kahveyi köpürtün. Kahvenin rengi hafif kahverengine gelinceye kadar köpürtün. Sıcak sütü yavaş yavaş kahveye dökün. İsterseniz cappuccino’nun üzerine çikolata koyarak tadının daha güzel olmasını sağlayabilirsiniz. Çikolatanın üzerine de biraz krem şanti sürerek ekstra tat oluşturabilirsiniz. Tekrardan üzerine biraz çikolata dökün.

Yorum yapın