Sağlık

Böbrek Taşı Oluşumu ve Çözüm Yolları

Böbrek Taşı Oluşumu ve Çözüm Yolları yazımızda böbreklerde oluşan ve sancılara neden olan ufak taşların oluşumunu ve bu taşlarından nasıl kurtulacağınızı yazdık.

Böbrek Taşı Çeşitleri

Çok çeşit böbrek taşı vardır. Bunlar böbrekler vasıtasıyla oluşur ve sancılar çekmemize neden olur. Bazıları çok fazla görülür. İlk sırada kalsiyum taşları gelir. 2.sırada ürik asit taşları gelir. Bu taşların oluşma nedenlerinde ilk olarak genetik faktörler rol alır. Diğer faktör ise çevresel faktördür. Çevresel faktörlere etki edenler, cinsiyet, yaş ve beslenmedir. Böbrek hastalığı belirli yaşlarda ortaya çıkar. 20’li yaşlarda başlar, 55’li yaşlara kadar böbrek taşları oluşumu olabilir. Görülme olasılığı erkeklerde kadınlara göre 3 katı kadardır. Böbrek hastalığı tedavi edildikten sonra tekrardan ortaya çıkabilir. Beslenme türlerine göre taş şekilleri de değişir.

Böbrek Taşı Oluşumu
Böbrek Taşları

Böbrek Taşı Oluşumu

Böbrek de bulunan odacıkların ana havuzuna bu taşlar toplanmaktadır. Taş oluşumu için uygun şartlar oluşmuşsa bu kimyasallar ana havuz da birikerek taşları oluşturur. Bir anda taşlar oluşmuyor fakat zamanla bunlar birikip böbrek taşlarını oluşturuyor. İdrar da bulunan kimyasallar süzülme işlemi sırasında bu odacıklardan ana havuz da zamanla birikerek taşları beslerler. İnsanlar normal de küçücük kum kristalleri oluşturur. Bunların büyümemesi için yeterli oranda su içmesi gerekir. Yeterli su içilmemesi bu kum kristallerini büyüterek taşları meydana getirir. Herkes kum dökebilir, fakat yeterli su içilmemesinde taş düşürmek zorunda kalırlar. Bu da böbrek sancılarına neden olur. Eğer taşınız 6 mm’nin altında ise yine de bu taşı suyun yardımıyla dökebilirsiniz. 6 mm’nin üzerinde ise böbrek taşınız başınıza bela olmaya başlar. Böbrek taşınız çok büyüdüğü için idrar yoluyla vücuttan artık atılamaz. Ameliyat olmanıza gerekir.

Böbrek Taşı Oluşumu ve ağrısı
Böbrek ağrısı

Böbrek Taşı Oluşumu-Böbrek Ağrısı Oluşması

Böbrek taşının tıkadığı idrar kanalları böbreğe baskı uygular. İdrarın dışarı atılabilmesi için bu baskıyı yapmak zorundadır. Bu baskı yüzünden böbrekler şişer. Bu şişme yüzünden böbreğin dış kısmında bulunan zara baskı uygulanır. Bu şişme yüzünden de ağrıyı algılama başlar. Böbrek zarı geriliminden dolayı böbrek sancıları başlar. İdrarımızı yaparken bu şişme olduğu için acıyı daha fazla bu evrede hissederiz. Ağrı kaburganın altında, arka tarafımızda böbreklerin bulunduğu yerden başlayan ve kasıklara doğru inen bir yol izler. Böbrek taşı düşene kadar kişi acıyı belirli zaman aralıklarında hisseder.

Böbrek Taşı Oluşumu ve Tedavisi
Böbrek Taşı Kırma

Böbrek Taşı Tedavi Aşamaları

Taşın yeri belirlenir, boyutunun ne kadar olduğu belirlenir. Böbrekte genişleme yapıp yapmadığı ve enfeksiyon olup olmadığı belirlenir. Böbrek taşı ilaçlarla düşürülebilecek boyutlardaysa ilaç tedavisine başlanır. Tedavinin süresi 40-45 kadar sürebilir. Bu sırada hasta bol su içip hareket ederek taştan kurtulmaya çalışır. Daha büyük taşlarda vücut yakınına şok dalgası uygulanarak böbrek taşının parçalanması sağlanır. Bu şok dalgası böbreklerin kendisine zarar vermemektedir. Bundan da büyük taşlarda ise lazer yardımıyla ameliyat yapılarak böbrek taşı parçalanır. Kum haline getirilir. Bu kumlarda böbrek yıkama işlemiyle temizlenir. Bu sistem kapalı lazer sistemi olarak adlandırılır.

Böbrek Taşı Oluşumu ve Çözüm Yolları.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir