Bilim ve Teknoloji

Blue Origin’s Shepard ve Facebook Messenger Lite Yayınlandı

Blue Origin’s Shepard ve Facebook Messenger Lite Yayınlandı yazımızda blue origin kapsülünü inceliyoruz ve facebook’un yeni çıkardığı mesajlaşma uygulamasını tanıtıyoruz.

Blue Origin’s Shepard

Blue Origin’s Shepard Amazon.com’un kurucusu ve iş adamı Jeff Bezos ve Rob Meyerson’a aittir. Mavi Origin, ateş patlamaları beklentilerine rağmen, beşinci kez aracı başlattıktan sonra yeni Shepard roketini başarılı bir şekilde indirmeyi başardılar. Normalde şirket,roketin Teksas çölünün tabanına dökülmesini ya da parçalamasını bekliyordu.

Blue Origin’s Shepard yeni kaçış sistemine sahip

Blue Origin’s Shepard ile bugünkü uçuşun kaçış sistemini test edildi. Uçuş sırasında roketin büyük bir arıza yapması durumunda, gelecekteki yolcuları araçta kurtaracak bir özellik olarak çalışması bekleniyor. Yeni Shepard herhangi bir sorunda mürettebatın hızlı bir şekilde kaçması için kaçış sistemi geliştirildi. Bu kapsül de yeni teknolojiler geliştirildi. Mavi Origin, kalkıştan 45 saniye sonra kaçış sistemini başlattı ve bir roket motorunun yeni Shepard’ın mürettebatının altındaki yerde tutuşmasına neden oldu. Bu rota insanların taşınması gereken aracın parçasıydı. Yaklaşık iki saniye boyunca yanan motor, kapsülü başarıyla roketin geri kalanından kaldırdı. Kapsülün paraşütleri daha sonra açıldı ve aracı hafifçe yere indirdi.

2018 Yılı Hedefi

Blue Origin gelecek sene yeni Shepard’da test pilotları göndermeye başlamayı planlıyor. Ve ödeme yapan müşterilerin 2018’de binmeye başlaması bekleniyor. Ancak ne kadar ödeme yapılacağı hakkında şuanda  bir bilgi yok. Şirketin test uçuşlarının o denli sorunsuz ilerlediğini belirttiler. Hatta beklenenden daha iyi olduğunu görmüşlerdir. Bu zaman çizelgesinin değişme tehlikesi yoktur ve  beklenene tarihte gönderilecektir.

Blue Origin's Shepard ve Facebook Messenger Lite
Facebook Messenger Lite

Facebook Android telefonlar için yeni ‘Messenger Lite’ uygulamasını başlattı

Android için Messenger’ın bağımsız bir sürümü olan Messenger Lite adlı yeni bir uygulama başlatıyorlar. Bu uygulama yavaş internet için ve düşük seviyeli android telefonlar için akıllı çözümler getirecektir. Bu Uygulama sayesinde; diğer kullanıcılara mesaj atmak, fotoğraf veya bağlantı gönderip almak ve gelen çıkartmaları görüntülemek gibi Messenger’in birçok işlevini yerine getirmek Messenger Lite ile mümkün. Diğer messenger ile aralarında ki çok fazla fark yoktur fakat daha az ayrıntıya sahiptir. Dünyanın her tarafından 1 milyardan fazla insan Messenger’ı her ay bir dizi mobil cihazdan çeşitli hızlarda ve güvenilirlikte ağlarda kullanabiliyor. Messenger Lite ile, daha fazla kişi Android cihazlarındaki ağ koşullarına veya depolama alanı sınırlamalarına bakmaksızın iletişim halinde kalacaktır. Messenger Lite, hangi teknolojiyi kullanıyor olursanız olsun, insanlara mükemmel bir Messenger deneyimi yaşatacak şekilde inşa edilmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir