İçeriğe geç
Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » BlackRock ve VanEck, Spot Bitcoin ETF İçin Güncellenmiş Başvurular Sunan Varlık Yöneticileri Arasında

BlackRock ve VanEck, Spot Bitcoin ETF İçin Güncellenmiş Başvurular Sunan Varlık Yöneticileri Arasında

Bitcoin Artışı 2017

BlackRock ve VanEck, Spot Bitcoin ETF İçin Güncellenmiş Başvurular Sunan Varlık Yöneticileri Arasında

BlackRock ve VanEck, Spot Bitcoin ETF İçin Güncellenmiş Başvurular Sunan Varlık Yöneticileri Arasında

Bitcoin‘in spot fiyatına bağlı borsa yatırım fonları (ETF’ler) başlatmak için düzenleyici onay alan ilk şirketler arasında olmayı ümit eden varlık yönetimi firmaları, piyasa katılımcılarının söylediği gibi Perşembe ve Cuma günü Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na olan başvurularını güncelledi. Düzenleyiciden gelecek bir karar yakın olabilir.

Cuma öğleden sonra geç saatlerde BlackRock Asset Management, VanEck, Valkyrie Investments, Bitwise Investment Advisers, Invesco Ltd., Fidelity, WisdomTree Investments ve Ark Investments ile 21Shares arasındaki ortak girişim, düzenleyici kurumlara, her birinin sahip olduğu düzenlemelerin ayrıntılarını açıklayan yeni belgeler sundu. Ticaretin akıcı ve verimli olmasını sağlamak için piyasa yapıcılarla birlikte yapılır.

Başvuru sürecine aşina olan kişiler, yıl sonu revizyon başvuru tarihlerini karşılayan ihraççıların, SEC’in Ark/21Shares ETF’yi onaylaması veya reddetmesi gereken tarih olan 10 Ocak’a kadar faaliyete geçebileceklerini söyledi.

Tartışmaların gizli niteliği göz önüne alındığında arka planda konuşan kaynaklar, SEC’in ihraççılara önümüzdeki hafta piyasaya sürmeye izin verildiğini Salı veya Çarşamba günü bildirebileceğini söyledi.

Bitcoin’in fiyatı bu yıl iki katından fazla artarak 42.000 doların biraz altına ulaştı; bu da kısmen SEC’in yakında bir spot Bitcoin ETF’sini onaylayacağına dair beklentilerin etkisiyle gerçekleşti.

Düzenleyiciler spot bitcoin ETF’lerini onaylamayı tercih ederse, ihraççıları önümüzdeki hafta gibi erken bir zamanda bilgilendirebilirler.

Valkyrie ayrıca dosyasında, SEC’in ürünleri yeni yılın başlarında onaylaması durumunda ETF’den %0,80 yönetim ücreti alacağını da açıkladı. Ark ve 21Shares daha önce aynı ücreti kendi ETF’leri için talep etmeyi teklif ettiklerini açıklamıştı.

Fidelity Wise Origin Bitcoin Fonu, yalnızca %0,39 oranında ücret alarak en ucuz fon olmaya hazırlanıyor.

Invesco %0,59’luk bir ücret planladığını duyurdu ancak dosyasında, yeni fonun çektiği ilk 5 milyar dolarlık varlığa ilişkin bu ücretten altı ay boyunca feragat edeceğini de ekledi.

Şu anda spot bitcoin ETF’leri için nihayet SEC onayını almayı uman toplam 14 varlık yöneticisi var

Son on yılda, ABD menkul kıymetler düzenleyici kurumu, piyasa manipülasyonu konusundaki korkuları ve olası ihraççıların yatırımcıları koruma konusundaki yetersizliklerini gerekçe göstererek, bu ürünleri piyasaya sürmeye yönelik çok sayıda girişimi reddetti. Bugüne kadar onaylanan tek kripto para ETF’leri, Chicago Ticaret Borsası’nda işlem gören bitcoin ve ethereum vadeli işlem sözleşmelerine bağlıydı.

Mevcut ürünleri spot bitcoin ETF’lerine dönüştürmeyi uman Grayscale Investments ve Hashdex, bu ayın başlarında kendi güncellemelerini sundu.

SEC yorum taleplerine hemen yanıt vermedi.

Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir