Bilim ve TeknolojiEkonomi ve Para

Bitcoin Yeni Rekora Hızlı Tırmanışın Ardından Yükseliyor

Bitcoin Yeni Rekora Hızlı Tırmanışın Ardından Yükseliyor

Bitcoin Yeni Rekora Hızlı Tırmanışın Ardından Yükseliyor

Bitcoin Çarşamba günü değişken ticarette yeniden toparlanırken, kripto çılgınlığı yatırım camiasını kasıp kavurmaya devam ederken Ethereum neredeyse %10 arttı.

Bitcoin, Salı günü 69.000 doların üzerindeki önceki rekor zirvesinden yüzde 6 düştükten sonra yüzde 6,8 artışla 67.645 dolara yükseldi. En son yüzde 5,7 artışla 66.896 dolara yükseldi.

Bu arada Ether %9,8 artışla Ocak 2022’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. En son %8,6 artışla 3.827 dolardaydı.

Bitcoin, yatırımcıların ABD spot borsada işlem gören kripto ürünlerine para akıtması ve küresel faiz oranlarının düşebileceği ihtimalinin etkisiyle bu yıl şu ana kadar %55 arttı.

Kripto borsası OKX Global Ticari Sorumlusu Lennix Lai, son birkaç hafta içinde ETF’lere milyarlarca dolar aktığını ve piyasanın, Ethereum’un yükseltilmesi ve Bitcoin’in yarıya indirilmesini içeren bir görünümden ekstra destek aldığını, bunun da Bitcoin madenciliğinin akışını yavaşlattığını söyledi.

“Bu trend aynı zamanda Bitcoin’in ana akım kabulünün belki de her zamankinden daha yüksek düzeyde olduğunu gösteriyor.”

Ocak ayı sonlarında ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından 11 spot bitcoin ETF’sinin onaylanması, bir dizi yüksek profilli kurumsal iflas ve skandalla boğuşan 18 ay süren kripto kışının ardından sektör için bir dönüm noktası oldu.

Bir zamanlar keskin ve çılgın hamleleri nedeniyle kripto paralardan uzak duran kurumsal yatırımcılar bile uzun vadeli para yatırmaya başladı ve uzmanlar bunun bu rallinin son ayağının sürdürülmesine yardımcı olabileceğini söylüyor.

Bitcoin’e yönelik son zamanlardaki iyimserlik, diğer dijital tokenlere de sıçradı; özellikle de yılın başından bu yana %60’tan fazla artışla toplam piyasa değeri bakımından Bitcoin’in ardından ikinci sırada yer alan Ethereum’a.

Yine de bazıları bu varlıkların spekülatif doğasından kurtulmanın zor olduğunu söylüyor. Salı günü rekor seviyeye ulaştıktan sonra Bitcoin keskin bir şekilde yönünü tersine çevirdi ve %10’dan fazla düşerek 60.000 dolar seviyesinin altına geriledi.

City Index’in kıdemli piyasa analisti Matt Simpson, “Bu, klasik bitcoin davranışına benziyor; önce sizi çiğniyor, sonra tükürüyor” dedi

“Önceki rekor seviyelere doğru bir yükseliş ve düşüş, bazı zayıf elleri yok etti ve sanırım şu anda genellikle rekor seviyeye ulaştığında gördüğümüz değişken ve istikrarsız aşamadayız.”

Deutsche Bank stratejisti Jim Reid, Bitcoin’in reel veya enflasyona göre ayarlanmış şartlarda tüm zamanların en yüksek seviyesinden biraz uzakta olduğunu belirtti.

“Tüketici fiyatları, önceki Kasım 2021 zirvesinden bu yana %10’un üzerinde arttı, yani reel olarak bu, bugünkü fiyatlarla 75.000 doların üzerinde olacaktır” dedi.

Dikkat: Yatırım tavsiyesi değildir.

Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir