You are currently viewing Bitcoin ve Ethereum Düşerken Şimdi Yatırım Zamanı mı?
Bitcoin

Bitcoin ve Ethereum Düşerken Şimdi Yatırım Zamanı mı?

Bitcoin ve Ethereum Düşerken Şimdi Yatırım Zamanı mı?

Bitcoin ve Ethereum Düşüşe Geçti

Kasım ayında rekor seviyelere ulaştıktan sonra, her iki kripto para birimi de yokuş aşağı bir düşüş yaşadı. Bitcoin zirvesinden bu yana %36’dan fazla düştü ve Ethereum tüm zamanların en yüksek seviyesinden bu yana yaklaşık %30 düştü.

Federal Rezerv‘in önümüzdeki aylarda faiz oranlarını artırabileceğine dair haberler ve Bitcoin madenciliği için kilit bir ülke olan Kazakistan’daki son internet kesintisi de dahil olmak üzere, bu son satışları körükleyebilecek birkaç faktör var.

Bu sert düşüş endişe verici olsa da, bazı durumlarda fiyat düşüşlerinin daha uygun fiyata yatırım yapmak için akıllıca bir fırsat olduğunu unutmayın.

Bitcoin ve Ethereum, sırasıyla jeton başına 41.700 dolar ve jeton başına 3.200 dolar fiyatla en pahalı iki kripto para birimidir. Ancak, jeton başına 70.000 $ ve 4.900 $’a yakın tüm zamanların en yüksek fiyatlarıyla karşılaştırıldığında, bu kripto para birimleri şu anda esasen serbest durumda.

Bu, satıştayken Bitcoin ve Ethereum stoklamanız gerektiği anlamına mı geliyor? Şart değil. İşte bilmeniz gerekenler.

Bitcoin Sanal Para Madencilik

Bitcoin ve Ethereum İyi Yatırımlar mı?

Fiyatlar bir piyasa düşüşü sırasında düştüğünde, daha uygun fiyatlı oldukları için yatırımlara yüklenmek cazip gelebilir. Ancak satın almadan önce, sizin için doğru yatırımlar olduklarından emin olmanız önemlidir.

Tüm kripto para birimleri gibi, Bitcoin ve Ethereum hala spekülatif – yani kimse uzun vadede nasıl performans göstereceklerini kesin olarak bilmiyor. Bununla birlikte, her ikisinin de zaman içinde başarılı olmalarına yardımcı olabilecek güçlü avantajları var.

Örneğin Bitcoin, bir değer saklama aracı ve bir enflasyon riskinden korunma aracı olarak tasarlanmıştır. Enflasyon yükselmeye devam ederken, Bitcoin’in enflasyona karşı korunmada ne kadar etkili olduğu konusunda jüri hala kararsızken, daha fazla yatırımcı Bitcoin’e uzun vadeli bir yatırım olarak bakıyor. Aynı zamanda bir ödeme şekli olarak ilgi görmeye devam ediyor, hatta El Salvador’da yasal ihale haline geliyor.

Ethereum, ağı daha hızlı, daha enerji verimli ve kullanımı daha uygun hale getirecek olan Ethereum 2.0 yükseltmesine geçerken 2022’de daha fazla büyümeye hazırlanıyor. Bu güncelleme yalnızca Ethereum’un ölçeklenmesini kolaylaştırmakla kalmayacak, aynı zamanda Cardano ve Solana gibi daha genç rakiplere ayak uydurmasına da yardımcı olacak.

Bitcoin ve Ethereum

Hemen Şimdi Yatırım Yapmalı Mısınız?

Bitcoin’e mi yoksa Ethereum’a mı yatırım yaptığınız büyük ölçüde risk toleransınıza bağlıdır. Bu son düşüş endişe verici görünse de, bu kripto para birimlerinin yıllar içinde gördüğü en kötü şey değil. Örneğin Bitcoin, geçmişte değerinin %80’inden fazlasını kaybetti ve 2018 boyunca Ethereum’un fiyatı %95’e yakın düştü.

Bunun gibi oynaklık kripto için norm haline geldi. Bitcoin ve Ethereum’un bu gerilemeden kurtulma şansı yüksek olsa da, yatırım yapmayı seçerseniz daha fazla türbülansa hazır olun. Riskten kaçınan bir yatırımcıysanız, bu seviyedeki oynaklıktan memnun olup olmadığınızı düşünün.

Ayrıca, yatırım yaparsanız, yatırımlarınızı mümkün olduğunca uzun süre tutmanın en iyisi olduğunu unutmayın. Diğer bir deyişle, hemen alıp birkaç hafta içinde satarak hızlı bir kâr elde etmeyi beklemeyin. Sadece yatırımlarınızı on yıllarca olmasa da en az birkaç yıl tutmayı planlıyorsanız yatırım yapın.

Tüm yatırımlar gibi, Bitcoin ve Ethereum’un da güçlü ve zayıf yönleri vardır ve bunlar herkes için doğru değildir. Daha yüksek risk seviyelerine tahammül edebiliyorsanız ve volatiliteye rağmen yatırımlarınızı uzun vadede tutmaya istekliyseniz, bunlar sizin için uygun olabilir. Aksi takdirde, şimdilik beklemek daha iyi olabilir.

Not: Yatırım tavsiyesi değildir.

Bitcoin ve Ethereum Düşerken Şimdi Yatırım Zamanı mı?-Kaynak: fool.com

Bir yanıt yazın