You are currently viewing Bitcoin Tüccarı, Yanlış Çevrimiçi Hesap Adresine Kripto Gönderdikten Sonra Neredeyse 70 Milyon Dolar Kaybetti
Bitcoin

Bitcoin Tüccarı, Yanlış Çevrimiçi Hesap Adresine Kripto Gönderdikten Sonra Neredeyse 70 Milyon Dolar Kaybetti

Bitcoin Tüccarı, Yanlış Çevrimiçi Hesap Adresine Kripto Gönderdikten Sonra Neredeyse 70 Milyon Dolar Kaybetti

Bitcoin Tüccarı, Yanlış Çevrimiçi Hesap Adresine Kripto Gönderdikten Sonra Neredeyse 70 Milyon Dolar Kaybetti

  • Bir kripto para tüccarı, ‘adres zehirlenmesi’ dolandırıcılığında yaklaşık 70 milyon dolar kaybetti.
  • Dolandırıcılar, kurbanı sahte adrese para göndermesi için kandırmak amacıyla sahte hesaplar oluşturdu.
  • FBI, kriptoyla ilgili dolandırıcılıkların arttığını ve yatırımcılara geçen yıl neredeyse 4 milyar dolara mal olduğunu söylüyor.

Bir kripto para tüccarının sözde “adres zehirlenmesi” dolandırıcılığında on milyonlarca dolar kaybettiği bildirildi.

Adres zehirlenmesi dolandırıcılıkları, kurbanlarının çevrimiçi kripto “adresini” taklit eden ve daha sonra yanlışlıkla sahte adrese para göndereceklerini umarak kurbana küçük bir miktar para göndermek için kullandıkları sahte hesaplar oluşturan hırsızlar tarafından gerçekleştiriliyor. Transak , bir kripto ticaret platformudur.

Blok zincirleri halka açık olduğundan, dolandırıcıların insanların kripto adreslerini bulması ve kurbanlara kimlik avı yapmak için sahte işlemler göndermesi kolaydır.

Blockchain güvenlik firması CertiK, X’teki bir gönderide “adres zehirlenmesiyle bağlantılı” bir adrese 69,3 milyon dolar değerinde Bitcoin transferi tespit ettiğini doğruladı .

Kurbanın kripto cüzdanı artık Coinbase’deki varlıklarının yaklaşık %97’sinin toplam kayıp olduğunu gösteriyor. Hesabın değeri şu anda 1,6 milyon doların biraz üzerinde.

Başka bir güvenlik firması olan Peckshield, X’te dolandırıcıların çalınan Bitcoin’i 23.000 Ethereum karşılığında takas ettiğini ve ardından fonları aktardığını yazdı. The Daily Hodl’a göre Ethereum kripto para başına 3.116 dolardan işlem görüyor .

Başka bir kripto ticaret platformu olan Trezor , bir işlemi göndermeden önce her adresin iki kez kontrol edilmesini ve adres dolandırıcılığını önlemek için para transferi sırasında asla işlem geçmişinden bir adresin kopyalanmamasını öneriyor.

Şirket, büyük bir transfer yapmadan önce küçük bir test işlemi göndermenin de adresi doğrulamanın etkili bir yöntemi olduğunu söylüyor.

FBI’ın 2023 internet suç raporuna göre kripto para birimiyle ilgili dolandırıcılıklar artıyor

Raporda , kriptoyla ilgili dolandırıcılıkların yatırımcılara geçen yıl 3,94 milyar dolara mal olduğu ve bunun yılın yatırım dolandırıcılığı kayıplarının dörtte üçünden fazlasını oluşturduğu belirtiliyor.

Bir çalışma , kripto “domuz kesimi” dolandırıcılıklarının yatırımcılara 2020’den 2024’e kadar 75 milyon dolara mal olduğunu gösterdi. Dolandırıcılık, suçluların kurbanlarla güven oluşturmanın bir yolu olarak kullandıkları yanlış numaralı bir mesaj göndermesiyle başlıyor.

Daha sonra onlara küçük ödemeler gönderiyorlar ve onları sahte kripto yatırımları yapmaya teşvik ediyorlar, ancak kurban hırsıza büyük miktarda para gönderdiğinde iletişimi kesiyorlar.

Dolandırıcılığın adı, bir domuzun kesimden önce şişmanlatılması anlamına geliyor.

Federal Ticaret Komisyonu’na göre, kripto para birimi dolandırıcılıklarının çoğu, ilgisiz dolandırıcılık kurbanlarının suçlarının takip edilememesi için Bitcoin ile ödeme yapmalarını sağlamaya çalışan dolandırıcılardan oluşuyor.

Ajans, bir kripto dolandırıcılığını tespit etmenin en iyi yolunun, yalnızca kriptoyla ödeme kabul eden veya şüpheli bir yatırımdan büyük kâr getirisi vaat eden birine asla güvenmemek olduğunu söylüyor.

FTC, “Yatırım dolandırıcılıkları, dolandırıcıların sizi kripto para birimi satın almanız ve bunu dolandırıcılara göndermeniz için kandırmasının en önemli yollarından biridir” diyor. “Ancak dolandırıcılar aynı zamanda diğer taktiklerin yanı sıra işletmeleri, devlet kurumlarını ve sevgililerini taklit ediyor.”

Kaynak: businessinsider

Bir yanıt yazın