Anasayfa » Haber » Bitcoin Sanal Para

Bitcoin Sanal Para

Bitcoin Sanal Para Nedir

Bitcoin Sanal Para yazımızda Bitcoin kurulma aşamasını, ne işe yaradığını, nasıl ortaya çıktığını, Bitcoinde yapılabilecek işlemleri, Bitcoinin piyasa değerini, nasıl üretileceğini ve en son güncellemesini yazdık.

Bitcoin Sanal Para Amacı Ne?

Bitcoin sanal para anlamına gelmektedir. Kriptolu (şifreli) para kategorisinde, açık kaynaklı kod olarak yayınlanmış bir dijital para birimidir. Devletler tarafından basılmamıştır. Fiziksel olarak kullanılmamaktadır. Bitcoin parasını günlük yaşantınızdaki alışverişlerinizde ve çevrim içi ortamlarda harcayabilirsiniz. Bitcoin, Bitcoin ağının kontrolünde üretilmektedir. Yazılımcılar sürekli olarak denetlemektedir. Elektronik ödeme sistemlerinde de kullanılmaktadır.

Bitcoin Para Birimi
Bitcoin

Bitcoin Sanal Para Nasıl Ortaya Çıktı?

Bitcoin, 2009 yılında, Satoshi Nakamoto rumuzlu bir şahıs veya kişiler tarafından “protokol” olarak yayınlanmıştır. İlk kodlarda 50 Bitcoin bulunmaktaydı. Bu Bitconler, veri madenciliği yaparak sürekli olarak çoğaltıldı. Bu protokole göre; Bitcoinler kişiler arasındaki veri paylaşım ağını temel alan, merkezi bir otorite tarafından kontrol edilemeyen, işlem ücreti oldukça düşük, bağımsız bir para birimi olarak işlev görmekteydi. Bitcoinin en önemli özelliği bağımsız olmasıdır. Herhangi bir devlete veya para otoritesine bağlı olmadan çalışır. Bitcoin kullanıcıları anonim özelliğiyle hesap açmaktadır. Sadece isim ve e-mail adresi kayıt için yeterli olmaktadır. Günümüzde sanal para birimlerinin en çok tanınanıdır.

Bitcoin Sanal Para Üretme

Bitcoin Herkes Tarafından İzlenebiliyor

Block Chain adı verilen bir veri merkezinde yapılan tüm işlemler kayıt altına alınmaktadır. Bitcoin kullanan kişiler arasındaki tüm işlemler öncelik olarak bu merkezde işlenir daha sonra kişilerin işlem yapması sağlanır. Bitcoin kullanıcıları tüm işlemleri izleyebilir fakat kimlerin işlem yaptığını göremez çünkü şifreleme sistemi vardır. Bitcoin hesapları ücretsiz bir şekilde açılır ve Bitcoin transfer ücretleri oldukça düşüktür. Bitcoin, kişiler arası veri paylaşımına dayalı olduğu için istediğiniz zaman para transferi yapıp hiç bir engele takılmazsınız. Şuanda 1 Bitcoinin piyasa değeri yaklaşık olarak 10.000 TL’dir.

Bitcoin Sanal Para Madencilik

Bitcoin de Yapılan İşlemler

Bitcoin ile yapılan para transferleri iptal edilememektedir. Eğer para gönderip tekrar geriye almak istiyorsanız, gönderdiğiniz kişiden para transferi istemeniz gerekiyor. İptal işlemi gerçekleşmemektedir. Kişiler arasındaki Bitcoin transferini Bitcoin yetkililerinin onaylaması gerekmektedir. Bitcoin üzerinde yapılan işlemlerin güvenliği insanlar üzerindedir. Güvensizlik üst seviyededir. Hiç bir kuruma bağlı olmadığı için güvenliği insanların kendileri oluşturmaktadır. Size verilen private key’i unutmamanız gerekiyor. En büyük tehlikesi paranın geleceğinin bilinmemesidir. Paranız bugün değer kazanıyor olabilir fakat gelecekte yok olabilir. Hiç bir devlete bağlı olmadığı için arkasında bir güvence yoktur. Fakat Bitconi 1 dolardan alanlar şimdilerde 10,000 TL’lik bir değerde satabilmektedir.

Bitcoinler Nasıl Üretilir?

Bitcoinler bir matematik algoritmasıyla üretilmektedir. Bu algoritmaları sisteminiz çözdüğü zaman bloklar oluşmaktadır. Bu bloklar uç uca eklenerek en sonunda bir Bitcoin oluşmaktadır. Tüm problemleri çözdükçe bloklar eklenir ve size Bitcoin üretirler. Bankalar, büyük şirketler kendi Bitcoinlerini üretmektedir. Kişilerde kendi sistemlerini kullanarak Bitconlerini üretebilir. Bitcoin borsasında işlem yaparak parada kazanabilmektedirler. Veri madenciliği yaparak da paralar kazanabilmektedir.

Bitcoine Gelen Güncelleme

Bitcoin hala hızlıca değer kazanmaktadır. Geçen yıl ile bu yıl arasında %300’lük bir değer kazanmıştır. En son wanna cry virüsünü çıkartanlar şirketlerden fidye olarak Bitcoin istemişlerdi. Bitcoine gelen son güncelleme ile Bitcoin ikiye ayrılma yoluna gitmiştir. Bitcoin kullananlar fikren iki cepheye ayrılmıştır. Bu durumun Bitcoini nasıl etkileyeceği merak konusudur.

Bitcoin Resmi Web Sitesi: bitcoin.org/tr/

Bitcoin Sanal Para.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir