Bitcoin Milyonerleri Açıklandı: Kaç Yatırımcının BTC’de 1 Milyon Dolar Veya Daha Fazlası Var?

Bitcoin Milyonerleri Açıklandı: Kaç Yatırımcının BTC’de 1 Milyon Dolar Veya Daha Fazlası Var?

Bitcoin Milyonerleri Açıklandı: Kaç Yatırımcının BTC’de 1 Milyon Dolar Veya Daha Fazlası Var?

Herhangi bir varlık için bakılması gereken en ilginç veri noktalarından biri, sahiplerin dağılımıdır. Dağıtım, varlığın ticaret dinamiklerinde ve daha geniş piyasa duyarlılığında büyük rol oynayabilir. Ek olarak, blockchain teknolojisi tamamen halka açık olduğundan, sahiplerin dağılımı biliniyor ve bu da Bitcoin‘in dinamikleri hakkında benzersiz bilgiler sunuyor.

Genel olarak Bitcoin (BTC) ve kripto paranın, büyük işlemlerle fiyatı etkileyen (bazen balina olarak da adlandırılan) çok sayıda büyük sahibi olduğu biliniyor. Diğerleri bu işlemleri görebilir ve yanıt olarak hamle yapabilir, bu da genellikle daha fazla dalgalanma yaratabilir. Ek olarak, bazı balinalar jetonları alıp uzun süre ellerinde tutuyorlar. Bu, alınıp satılabilecek token arzı miktarını etkili bir şekilde azaltabilir ve bu da fiyat üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir. Büyük token sahiplerinin Bitcoin fiyatı üzerinde büyük etkisi olabilir.

Bitcoin’in fiyatı son on yılda astronomik bir artış gösterdi. Bu, BTC tarihinin başlangıcındaki bazı küçük yatırımcıların devasa cüzdanlar biriktirmesine olanak tanıdı . Bitcoin piyasaya sürülmesinden bu yana %575.000’den fazla artış gösterdi. Son yıllarda bir avuç kurum Bitcoin’e dahil oldu. Bazı örnekler arasında, toplam arzın %1’inden fazlasına sahip olan MicroStrategy Inc. ve bu yılın başlarında bir Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) başlatan BlackRock Inc. yer alıyor . En büyük Bitcoin sahipleri, ilk yatırımcılar ve kurumsal alıcıların bir karışımıdır.

Bunu akılda tutarak, Bitcoin dağıtımının ardındaki gerçek rakamlar hala şaşırtıcı:

  • 46,8 milyon cüzdan adresinde 1 dolardan fazla para var.
  • 10.000 cüzdanda 10 milyon dolardan fazla Bitcoin var.
  • 100.000 cüzdanda 1 milyon dolardan fazla para var.
  • İlk 105 cüzdanda yaklaşık 3 milyon BTC bulunuyor ve bu da toplam arzın kabaca %15’ine tekabül ediyor.
  • İlk 2.000 cüzdan toplam arzın %40’ını barındırıyor.
  • Adreslerin en küçük %25’i arzın %0,03’ünden daha azını tutar.
  • En büyük cüzdan adresi ~250.000 BTC’yi veya toplam arzın %1,26’sını barındırıyor.

Bu son derece yoğunlaşmış gibi görünse de diğer kripto para birimlerine göre daha az yoğunlaşmıştır . Örneğin en büyük 15 Dogecoin (DOGE) cüzdanı toplam arzın %50’sini oluşturuyor . Bitcoin, diğer varlıkların çoğuyla karşılaştırıldığında hâlâ çok yoğunlaşmış durumda.

Ek olarak veriler, Bitcoin arzının gerçek resmini yansıtmıyor. Bazı yatırımcılar tokenlarını birçok cüzdan adresinde tutuyor. Örneğin, Bitcoin’in anonim yaratıcısı Satoshi Nakamoto’nun, tahminen 20.000 cüzdan adresi üzerinden 600.000-1.1 milyon BTC’ye sahip olduğu iddia ediliyor. Muhtemelen en büyük cüzdan sahibi olsa da, çok sayıda cüzdana yayılmış olması nedeniyle dağıtımda görünmüyor.

Bitcoin zinciri tamamen halka açık ve görüntülenebilir olsa da, onu aşmanın hala yolları var. Bu sonuçta Bitcoin arzının yüzey düzeyindeki dağılımdan daha yoğun olduğu anlamına geliyor.

Uyarı: Yatırım tavsiyesi değildir.

Kaynak: benzinga

Yorum yapın