Bir Tutam Ekmek Hazinesi Hikayesi

Bir Tutam Ekmek Hazinesi Hikayesi

Bir Tutam Ekmek Hazinesi

Güneşin kavurucu sıcaklığına rağmen ılık ılık esen rüzgar, bunaltıcı havayı bir nebze olsun ferahlatıyordu. Bu sıcak günlerde denize açılan Ahmet ve Hasan ismindeki iki kardeş, farklı diyarlar keşfederek yeni bir hayata yelken açıyorlardı.

Altın Yatırımı

İki kardeş uzaklarda para kazanmaya ve mesut olmaya çalışıyorlardı. Bu iki kardeşten Hasan’ın hayali küp küp altınlara sahip olmaktı. Vasıl oldukları şirin bir kasabada Ahmet, ekilmemiş 3 dönüm tarla aldı. Hasan ise zengin olmak istediği için yoluna devam etti. Dağların arasında, dere kenarlarındaki kumluklarda altın rezervlerini aramaya başladı. Bu arada Ahmet tarlasını ekmiş, güzel mahsul almış, toprağını biçmiş ve yaptırdığı küçük evinde mutlu mesut yaşamaya başlamıştı. Hasan ise dağ aralarında altın zerrelerinden bulmaya başladıysa da kendisini beslemek için ağaç yaprakları ve ağaç kabukları yiyordu. Hasan’ın sefaleti pek acıklıydı. Üstü başı kirlenmiş, elbiseleri yıpranmış, yorgunluktan benzi sararmış ve solmuştu. Onun bu halini gören taaccüp ediyor ve hemen yanından uzaklaşıyordu. Nihayet Hasan, kardeşi Ahmet’in evine geldi:

-Bak Ahmet, talihim beni ne kadar zengin yaptı. Bütün bu altınlar şimdi benimdir. Yalnız sana yalvarırım, bana biraz yiyecek ver. Çünkü yorgunluktan kuvvetimi, zekamı ve her şeyimi kaybettim, açlıktan ölüyorum…

Ahmet derhal bir dilim ekmek keserek:

-Al, sana yiyecek… Fakat bil ki ekmeğim, ağırlığı kadar altın pahasındadır, dedi.

Çaresiz Hasan, kardeşinin bu teklifini kabul etti. Kabul etmezse hemen açlıktan oraya kıvrılacaktı. Birkaç gün içinde Ahmet, kardeşinin altınlarına sahip olmuştu. Ahmet biraz mahsun, biraz da kendinden emin olarak:

-Aziz kardeşim al, hazineni sana iade ediyorum. Ben, sana ait olan bir şeyi nefsime saklayacak kadar zalim değilim. Yalnız sana göstermek istedim ki zenginlik bizi mesut edemiyor. Fakat çalışma aşkı, altına malikiyetten daha ziyade saadetler gösteriyor.

Değerli Tavsiye

Nefis, insanı aşağılık duruma düşürür. Eğer aklın varsa onun isteklerine boyun eğme ki yerlerde sürünmeyesin. Çünkü nefsin elinden yediğin her şekerin bedelini kat kat ödemek zorunda kalırsın.

Bir Tutam Ekmek Hazinesi Hikayesi-İnsan ve Hayat Dergisi‘nden yardım alınmıştır.

Yorum yapın