İçeriğe geç
Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » Bir Sonraki Bitcoin Yarılanması Başka Bir Heyecan Döngüsü mü Olacak?

Bir Sonraki Bitcoin Yarılanması Başka Bir Heyecan Döngüsü mü Olacak?

Fed, Kolay Para Dönemini Sona

Bir Sonraki Bitcoin Yarılanması Başka Bir Heyecan Döngüsü mü Olacak?

Bir Sonraki Bitcoin Yarılanması Başka Bir Heyecan Döngüsü mü Olacak?

Artık spot bitcoin borsa yatırım fonları (ETF’ler) ABD’de yayında olduğundan, piyasa gözlemcileri kripto para birimi kazanımlarını artıracak bir sonraki potansiyel yükseliş olayını arıyor. ABD Güvenlik ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) bu finansal ürünleri onaylamaya yönelik uzun zamandır beklenen kararının ardından, bitcoin ETF’leri eşzamanlı olarak hem aşırı performans gösterdi hem de beklentilerin altında kaldı; bu, heyecanın yönlendirdiği bir pazarın artılarını ve eksilerini temsil ediyor.

İlk üç bitcoin ETF’si, yarım milyar doların üzerinde sermaye girişi gördü (mevcut GBTC tröstünden dönüştürülen ve büyük miktarda çıkışlar görülen Grayscale’in 22 milyar dolarlık fonunu saymazsak), bu da geleneksel ETF’ler için önemli müşteri talebine işaret ediyor. Bitcoin’e [BTC] doğru yükselişler yaşanıyor. Onaylanma tarihi olan 10 Ocak Çarşamba’ya kadar geçen haftalarda Bitcoin, yakın zamandaki en yüksek seviyesi olan ~48.000 $’a yükseldi.

Pek çok analist ve tüccar artık, ağ doğrulayıcılarına (diğer adıyla madencilere) verilen yeni bitcoin oranının düşürülmesiyle yaklaşan Bitcoin yarılanmasının, kripto fiyatları için benzer bir katalizör olabileceğini umuyor. Her dört yılda bir gerçekleşen programlı olarak tetiklenen bu olayların “fiyatlandırılıp fiyatlandırılmadığı” konusunda uzun süredir devam eden bir tartışma var.

Bitcoin ETF’lerinin geçen hafta onaylanması, bir sonraki Bitcoin heyecan döngüsünde neler olacağına dair bazı ipuçları verebilir. 11 yeni bitcoin fonunun listelenmesi, en azından geriye dönüp bakıldığında, satış için açık bir an oldu ve bitcoin bugün ~%12 düşüşle 42.250 dolara geriledi. Bitcoin ETF’lerinin milyarlarca yeni dolar ve yatırımcı çekip çekmeyeceğini söylemek için henüz çok erken; bu, Bitcoin’e olan gerçek talebe bağlı bir tahmin.

Bu arada, Bitcoin’in yarıya indirilmesi (bazen yarıya indirilmesi) anlatısı arz yönlü bir hikaye:

Bitcoin ağının kullanımının sabit kalacağı veya artacağı varsayılarak, piyasaya giren yeni madeni paraların arzı kısıtlandıktan sonra Bitcoin’in fiyatı yükselebilir.

Bir dereceye kadar, Bitcoin yarılanması anlatısı, Bitcoin’in şimdiye kadarki her yarılanmadan sonraki aylarda aslında bir yırtılma yaşadığı gerçeğine yönelik geçici bir rasyonelleştirmedir. Örneğin, ağın 2016’daki ikinci yarılanmasından altı ay sonra (blok başına yeni madeni para emisyonu 25’ten 12,5 BTC’ye düştüğünde), Bitcoin ilk kez 1.000 dolar eşiğini geçti. Benzer bir ralli 2020’de Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmasıyla yaşandı.

Ancak bu fiyat artışlarının, genellikle olay öncesinde artan yükseliş eğilimi ve medyada yer alan haberler dışında, yarılanma ile doğrudan ilişkili olduğunu gösteren çok az şey var. CoinShares, kendi bünyesinde son “Madencilik Raporu””Hash oranı büyümesinde zirve genellikle yarılanmadan yaklaşık dört ay önce meydana gelir, muhtemelen ‘Bitcoin hücumu’ nedeniyle olur” ve bunun olumlu bir duyguyu temsil edebileceğini belirtti.

Bitcoin arz şokunun ekonomik mantığı biraz zayıf, yeni bitcoin arzının aslında önümüzdeki yüzyıl boyunca artmaya devam edeceği göz önüne alındığında, bu noktada 21 milyon bitcoin’in tamamı çıkarılmış olacak. Satoshi Nakamoto, Bitcoin ağını madencilere bu ödüller aracılığıyla sübvansiyon sağlamak için tasarladı. Evlat edinmeyi teşvik etmek. Zaman içinde işlem ücretlerinin ağ güvenliğini ve doğrulamayı sürdürecek kadar artacağını umuyoruz.

CoinShares raporunda bir fiyat tahmini sunmuyor, bu da Bitcoin madenciliğinin yarılanmadan sonra daha rekabetçi hale geleceğini ve en az verimli madencileri devre dışı bırakacağını gösteriyor. Bitcoin son yarılanmadan bu yana %90 daha verimli hale gelirken hashrate (ağ güvenliğine yönelik bilgi işlem gücü miktarını temsil eder) ve maliyet yapıları da arttı.

Aslına bakılırsa, mevcut bitcoin madenciliği zorluğu, 2023’te bilgi işlem gücünün %100’ün üzerine çıkmasıyla birlikte tarihin en yüksek seviyelerinde

CoinShares, yarılanma sonrasında bu durumun “madenci göçü” ile düşeceğini tahmin ediyor. Şirket ayrıca, donanım ve elektrik maliyetleri, zorluk seviyeleri ve belirli madencilerin para kazanıp kazanmadığını belirleyen maliyet yapıları arasındaki karmaşık ilişki göz önüne alındığında, “coin başına ortalama üretim maliyetinin” halving sonrasında 38.000 doların biraz altında normalleşebileceğini söyledi. ağda kaç madencinin bulunduğunu belirler.

Bu, Bitcoin fiyat tahminleri açısından tam olarak ne anlama geliyor? Biraz çelişkili bir şekilde, eğer Bitcoin fiyatları 40.000 doların üzerinde kalırsa, bu aslında madenci getirilerinin daha düşük olmasına neden olabilir. CoinShares bu tahmini bu şekilde sunmuyor ancak madencilerin genellikle en büyük bitcoin satıcıları Kârlılığın azalması da bu grupta satış baskısı yaratabilir.

Buna katılmayan ve yarılanmayı bitcoin fiyatları için başka bir potansiyel olumlu katalizör olarak gören pek çok kişi var. Ancak herkesin kendi teşviklerinin olduğunu unutmamak önemlidir. Yarılanma söz konusu olduğunda neredeyse garanti olan tek şey, bunun heyecan için başka bir an olduğudur.

Kaynak: coindesk

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir