İçeriğe geç
Anasayfa » Araçlar » Bir Satış Sonrası Şirket Olan ADRO, Sonunda BMW Izgara Sorununu Ele Aldı

Bir Satış Sonrası Şirket Olan ADRO, Sonunda BMW Izgara Sorununu Ele Aldı

Bir Satış Sonrası Şirket Olan ADRO, Sonunda BMW Izgara

Bir Satış Sonrası Şirket Olan ADRO, Sonunda BMW Izgara Sorununu Ele Aldı

Bir Satış Sonrası Şirket Olan ADRO, Sonunda BMW Izgara Sorununu Ele Aldı

ADRO, mevcut BMW M3/M4’teki “tartışmalı” stok ızgara için daha düşük profilli bir yedek ızgarayla çıktı. Ancak ADRO’nun araba üreticisi olmak da dahil olmak üzere daha büyük planları var. Fikir, mevcut bir OEM’den bir “kaykay” EV platformu almak ve üstüne kendi gövdesini eklemektir. Önümüzdeki üç ila beş yıl içinde bir araba arayın.

Tıpkı hava durumu gibi, herkes BMW M3 ve M4‘ün ön kısmından şikayet eder. Ama kimse bu konuda bir şey yapmıyor. Sonunda birileri bu konuda bir şeyler yaptı.

Güney Kaliforniya’da tasarım ofisleri ve Güney Kore’de üretim yapan ADRO (Aerodinamik Geliştirme Yarışı Optimizasyonu) adlı bir şirket, Bimmer’ın rahatsız edici schnozz’ları için yalnızca bir ön klips değil, aynı zamanda tüm bir gövde kiti yaptı : burun, yan etekler, arka saçak ve kaz -boyunlu arka kanat. Kolay değildi.

“Pek çok şirket cepheyi değiştirmeye çalıştı ve bu süreçte bu tamponun yapımının büyük bir yatırım olduğunu anladılar çünkü bu bir plastik kalıp enjeksiyon tamponu ve yapmak için yüzbinlerce dolar harcamak zorunda kalacaklardı. ADRO Baş Tasarımcısı Davis Yongwon Lee, dedi. “Ama yatırıma değer olduğunu düşündük. Sadece satış açısından değil, açıklama yapmak açısından da.”

Bir Satış Sonrası Şirket Olan ADRO, Sonunda BMW Izgara Sorununu

Bu yüzden ADRO, gövde kitini yapmak için “çok para” yatırdı

Maliyetinin bu kadar yüksek olmasının nedeni, tümü sabit noktalar olarak yerine sabitlenmiş radar ve kamera birimleri dahil olmak üzere altı sensörün BMW tamponuna entegre edilmesiydi.

Lee, “Bu da tasarıma çok az yer bırakıyor,” dedi. “Bir şeyi tasarlamak çok kolay, ama onu gerçeğe dönüştürmek ve işlevsel hale getirmek başka bir konu ve gerçekten uygulanabilir hale getirmek için tüm bunları yapmak zorundaydık ki bu çok zaman alan bir projeydi. Ama sonuçtan ve nasıl çalıştığından memnunum.”

Ekip, tamponu BMW’den çıkardı ve deliklerin doğru şekilde hizalanmasını sağlamak için tamponu ve arabayı 3D olarak taradı.

Lee, “Asla %100 doğru yapamazsınız, bu nedenle tahminde bulunmak için tüm delikleri ölçmeniz gerekiyordu,” dedi. “Her zaman iki veya üç milimetre toleransınız olacak… Toleranslar nedeniyle hiçbir araba birbirine benzemez, bu nedenle tüm bu deliklerin nerede olduğunu tahmin etmemiz gerekiyordu ve bu çok zaman alıyordu.”

Ortaya çıkan 3500 dolarlık ürün, her şeyin sıralandığı ve parçaların BMW tarafından kullanılan aynı TPO polietilenden yapıldığını söyledi. Lee, yeni tamponun arabanın garantisini nasıl etkileyeceğini bilmediğini, ancak gerekirse orijinali kolayca vidalayabileceğinizi söyledi. Diğer parçalar karbon fiberdir ve takılması daha kolaydır: yan etek, arka difüzör ve spoyler.

Her şey oldukça güzel ama Lee’nin dediği gibi, hedeflerden biri “bir açıklama yapmak”tı çünkü bu sadece bir vücut kiti şirketi değil. Elbette, Hyundai, Kias, Genesis ve Tesla’lar için gövde kitleri ve C8 Chevy Corvette, Ford Mustang ve Toyota GR86 için harika parçalar da yapıyorlar, ancak daha da büyük bir hedefleri var.

“Hedefimiz bir otomobil şirketi olmak. Buraya gelmemin nedeni bu, dedi Lee. Bugüne kadar kariyeri, muhteşem Mercedes-Maybach Vision 6’yı kaleme aldığı Rivian, Hyundai ve Mercedes-Benz’in tasarım departmanlarını kapsıyordu

Gelecek araba Vision 6 gibi bir şeyse, dünyanın dört bir yanındaki milyarderler ve hükümdarlar “Beni kaydettirin!”

Hatta mümkündür. ADRO, bir OEM’den bir “kaykay” EV platformu almak ve bunun üzerine kendi gövdesini, hatta özelleştirilebilir gövdeleri inşa etmek istiyor.

Lee, “Şu anda tüm akıllı telefonlar aynı görünüyor,” dedi. “Yani telefon kılıfları için çok büyük bir pazar var. Herkes telefonuna bir telefon kılıfı koyar. Bence ADRO’nun anahtarı da bu. Seri üretim yapmak istemiyorsunuz, aynı görünen 200.000 Model 3 yapmak istemiyorsunuz. Farklı görünen, son derece özelleştirilebilir otomobiller yapmak istiyoruz.”

ADRO, OEM’lere bu fikirle yaklaştı ve olumlu tepkiler aldıklarını söylüyor. O platformu alıp yılda 325 arabaya kadar izin veren yeni küçük hacimli üretici yasasına göre arabalar yapacaklardı.

“Aracın çıkması için belki 3-5 yıla bakıyoruz.”

Bu, gelecek yıl belirli, belirlenmemiş bir “dönüm noktası” karşılandığında yapmayı bekledikleri fonları sıraya koyduktan sonra makul bir süredir. Bundan sonra, umarız muhteşem bir şey ararız.

Bir Satış Sonrası Şirket Olan ADRO, Sonunda BMW Izgara Sorununu Ele Aldı-Kaynak: autoweek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir