Biofeedback Yöntemi Nasıl Kullanılır?

Biofeedback Yöntemi Nasıl Kullanılır? yazımızda Biofeedback yönteminin ne olduğunu, nasıl kullanıldığını ve kullanım alanlarını yazdık.

Biofeedback Yöntemi Nasıl Kullanılır? BiofeedBack Nedir?

Beynimizde vücudumuzda bizim kontrolümüz dışında işleyen birçok organizma vardır. Kalbin atması ve beyindeki verilerin nöronlar sayesinde iletimi gibi. Bunlara biz karışmayız ve kendiliğinden olurlar. Bu sistemleri ölçebilecek cihazlara sahip bulunmaktayız. Bu nedenle de bu yapıların işleyişini bazı yöntemlerle değiştirebilmekteyiz. Koşullanma dediğimiz metot ile kişi neyi kendine koşul, hedef kabul ederse o yönde bir etkileşime sahip oluyor. Anne ve babadan gelen genetik bilgiler bile bu koşullanma sistemiyle değişebilmektedir. Mesela, kendinizde beğenmediğiniz bir özellik olarak kişilerle anlaşamama ve iletişim kuramama sorununuz olsun. Bu olumsuzluğu neden olan beyindeki nöronlar bilgisayara cihaz yardımıyla bağlanıp gidişatı izlenerek nerede bir eksiklik veya fazlalık olduğu bulunabiliyor. Sizdeki problem Biofeedback yöntemi kullanılarak çözülebilir. Kafaya takılan sensörlerle deneye deneye, tekrarlaya tekrarlaya yapılan yanlışlıklar, nöron ölçümleri sayesinde görülebilir. Bu ölçülen aksaklıkların çözümüne de pratik yaparak ulaşılabilir.

Biofeedback Yöntemi

Biofeedback Yöntemi Kullanım Alanları

Başarılı olma, strese karşı rahatlama gibi alanlarda kullanılır. Stresle baş edebilmenin yöntemlerini bu yöntemle halledebilmektesiniz. Çocuklarda öğrenme ve dikkat eksikliklerinde kullanılmaktadır. Kolay öğrenemeyen, ezberleyemeyen  veya matematik kabiliyeti yetersiz olan çocuklara, bu kabiliyetlerini geliştirme adına yardımcı olunmaktadır.

Biofeedback Yöntemi

Seans Süresi

Ortalama olarak çocuklarda 1-3 ay arasında seans aralığı olmaktadır. Çocukların her gün seanslara katılması gerekir. Daha etkiliği bir tedavi için sürekli bir çalışma yapılması gerekir. Eğer her gün gelemiyorsa, haftada 3-4 gün seanslara katılma zorunluluğu vardır. Tedavinin amacı; beynin farkındalığını artırarak, bilinç altında kayıtlı olan bilgileri değiştirmektir. Bilgileri değiştirmek doğru bir değişim ile yapılır.

Biofeedback Yöntemi-Bağımlılıktan kurtul

Bağımlılıklardan Kurtulma Yöntemi

Asla değişmeyeceğinize inandığınız bir bağımlılığınız varsa bunu Biofeedback yöntemiyle değiştirmek elinizdedir. Mesela; Sigara bağımlısınız. Bu illetten kurtulmak istediniz fakat bırakamadınız. Biofeedback tedavisi veren kurumlara giderek bu tedaviye başlayın ve sonuçlarını görün. Sigarayı bıraktığınıza kendiniz şahitlik edeceksiniz. Şöyle bakarsak işe yaramayan beynimizde kayıt edilmiş sigara bağımlılığı, bu tedaviyle silinerek eski sigarasız haline geri dönüyor. Artık sigara kullanma isteği ve nikotin ihtiyacı beyinde olmadığı için bizde bir istek uyandırmıyor. Başarı oranı %80’ler civarındadır. Eski tür ilaçlı tedavilere göre başarı oranı hayli yüksektir. Fiyatı pahalı olabilmektedir. Cihazlar ve seanslar maliyeti artırmaktadır.

Biofeedback Tedavisi

Sonuç olarak beynimizde ve kişiliğimizde istemediğimiz bir özelliğimiz var ise Biofeedback tedavisiyle beynimizin o hasarlı kısmına onarım yapılarak istediğimiz kişiliğe geri dönebiliyoruz veya daha iyi bir versiyonunu kullanabiliyoruz. Otizm hastalığı, kekemelik, konuşma bozukluğu gibi hastalıklara da iyi geliyor. Takıntılarınızın giderilmesinde de kullanmaktadır.

Yorum yapın