İçeriğe geç
Anasayfa » Sağlık » Bilime Göre 20 Dakika Hiçbir Şey Yapmamak Akıl Sağlığına Faydalı

Bilime Göre 20 Dakika Hiçbir Şey Yapmamak Akıl Sağlığına Faydalı

Bilime Göre 20 Dakika Hiçbir Şey Yapmamak

Bilime Göre 20 Dakika Hiçbir Şey Yapmamak Akıl Sağlığına Faydalı

Bilime Göre 20 Dakika Hiçbir Şey Yapmamak

Bilime Göre 20 Dakika Hiçbir Şey Yapmamak Akıl Sağlığına Faydalı Oluyor

Yapması oldukça basit olması gereken canlandırıcı bir durum ile buradayız: Hiçbir şey. Bu doğru, Journal of Experimental Psychology: General’in 22 Temmuz sayısında yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, dikkatimizi dağıtmadan geçirmek için zaman ayırarak hayatımızı iyileştirebiliriz. (Bu, akıllı telefon, bilgisayar veya TV ekranı olmadığı anlamına gelir.) Bu yeni araştırmaya göre, sadece oturup hiçbir şey yapmayan insanlar, aslında başlangıçta tahmin ettiklerinden çok daha fazla keyif alıyorlar ve ayrıca sorunları çözmede ve daha fazla düşünmede daha iyi olabilirler. yaratıcı bir şekilde.

Mental-Beyin-Akıl-Düşünce

Bu Akıl Sağlığı Çalışmasının Buldukları

Ph.D. Kou Murayama, “‘Sadece düşünmenin’ ya da ‘sadece beklemenin’ sıkıcı olduğunu düşünmeye meyilliyiz,” diyor, çalışmanın ortak yazarı ve Almanya’daki Tübingen Üniversitesi’ndeki Motivasyon Bilimi Laboratuvarı’nın baş araştırmacısı Healthline’a anlatıyor. Ama gerçekten öyle mi?

Bu soruyu yanıtlamak için Dr. Murayama ve ekibi, Japonya ve Birleşik Krallık’tan toplam 259 üniversite öğrencisi üzerinde altı deney yaptı. İlkinde, katılımcılara karşılaştırılmasını sordular:

  • 20 dakika boyunca oturup düşünmekten keyif alacaklarını ne kadar tahmin etmiştik (düşün: meditasyon tarzı, ya da sadece telefonlarını bırakıp düşüncelerine odaklanmak ya da hiçbir şey),
  • Deneyimledikten sonra o boş zamandan ne kadar keyif aldıklarını bildirdiler.

Bireylerin 20 dakika boyunca okumasına, yürümesine, sosyal medyada gezinmesine, bir arkadaşına mesaj atmasına, bir flört uygulamasında kaydırmasına veya başka herhangi bir ortak zaman geçiricisini kullanmasına izin verilmedi.

Diğer beş deney benzerdi, ancak her birinin boş bir odada oturmak, karanlık bir çadırda (hiçbir şey göremedikleri) oturmak ve değişen sürelerde oturmak gibi küçük farklılıkları vardı. Biri, sadece oturmak yerine o sırada haberleri kontrol etmenin tahmini zevkini gerçek zevkle karşılaştırmaya odaklandı. Az önce oturan grup, haber çalışma zamanından oturmaktan daha çok keyif alacaklarını düşündü (hey, anladık, boş zaman garip olabilir!), ancak her iki aktiviteyi de aynı şekilde takdir ettiler.

Altı deneyin her biri, asıl soruya aynı cevaba ulaştı:

Oturmak ve düşünmek, hemen düşündüğümüz kadar sıkıcı değil. Haberin stresinden ve iç karartıcı doğasından kurtulmak için alan açmak, bu endişe uyandıran yapılacaklar listesi veya FOMO’yu tetikleyen sosyal medya, zihinsel sağlık ve mutluluk seviyelerinize fayda sağlayabilir.

Dr. Murayama, Healthline’a şunları ekliyor: “Modern dijital dünyada, boş zaman varken ‘zaman öldürmek’ çok kolay. “Fakat kendimizi böyle bir durumda düşünmeye daldırmak iyi bir fikir olabilir.”

Bu, insanların tüm bu düşünme zamanını dikkate değer ölçüde “eğlenceli” buldukları anlamına gelmez. Çalışmanın başında olacağını düşündüklerinden daha eğlenceliydi. Ve beyinlerini veya bedenlerini meşgul edecek faaliyetlere sahip olmadıklarında, belirli popülasyonların olumsuz düşünme kalıplarına düşme ihtimalinin daha yüksek olması hiçbir şeye değmez.

Yine de, beynimizin gezinmesine izin vermenin, sadece zevk almanın ötesinde ek faydalar keşfedebiliriz. PLOS ONE dergisinde Nisan 2020’de yayınlanan bir araştırmaya göre, zihninizi başıboş bırakmak daha yaratıcı düşüncelere ve daha iyi problem çözme becerilerine yol açabilir. Sessiz düşünme süresi için anlara izin vermezsek, bu avantajların hemen ötesine geçebiliriz. Ayrıca, yoğun bir günün ortasında küçük bir meditasyon molası vermek zihinsel ve fiziksel bir şarj gibi hissedebilir.

Dip Not

Bu zihinsel sağlık araştırması, insanların sadece oturmaktan ve düşüncelerinin başlangıçta düşündüklerinden çok daha fazla dolaşmasına izin vermekten zevk alma eğiliminde olduklarını buldu. Diğer araştırmalar, daha az stres, artan enerji, gelişmiş yaratıcılık ve sorunlara daha iyi çözümler bulma yeteneği de dahil olmak üzere, bu hareketsiz değişimden ek kazanımlara işaret ediyor.

Programınız izin veriyorsa, takviminizde 10 ila 20 dakikalık bir “toplantıyı” engellemeyi deneyin. Telefonunuzu uçak moduna alın, bilgisayarınızı kapatın veya uzaklaşın ve beyninizin sizi gidebildiği yere götürmesine izin verin. Bu size zor geliyorsa, bir yürüyüş meditasyonuyla başlamayı düşünün; söz konusu yürüyüş suya yakınsa bonus puanlardır.

Texas Child klinik direktörü Hanna M. Garza, Ph.D., LPC , “Her insan günlük olarak birçok zorluk, stres ve sorumlulukla karşı karşıyadır. İnsanların yeniden üretken olabilmek için pillerini yeniden şarj etmek için zamana ihtiyacı vardır.” El Paso’daki Texas Tech Üniversitesi Sağlık Bilimleri Merkezinde Teletıp Yoluyla Sağlığa Erişim, Healthline’a verdiği demeçte diyor.

Bilime Göre 20 Dakika Hiçbir Şey Yapmamak Akıl Sağlığına Faydalı-Kaynak: eatingwell.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir