İçeriğe geç
Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » Bilim Adamları ‘Sonsuza Kadar Kimyasal’ Maruziyeti Karaciğer Kanseri Gelişimine Bağladı

Bilim Adamları ‘Sonsuza Kadar Kimyasal’ Maruziyeti Karaciğer Kanseri Gelişimine Bağladı

Bilim Adamları 'Sonsuza Kadar Kimyasal' Maruziyeti

Bilim Adamları ‘Sonsuza Kadar Kimyasal’ Maruziyeti Karaciğer Kanseri Gelişimine Bağladı

Bilim Adamları 'Sonsuza Kadar Kimyasal' Maruziyeti

Bilim Adamları: ‘Sonsuza Kadar Kimyasal’ Maruziyeti Karaciğer Kanseri İle Bağlantılı

Yeni bir çalışmada bilim adamları, “sonsuza kadar kimyasal” maruz kalma ile en yaygın karaciğer kanseri türünün gelişimi arasında bir bağlantı belirlediler. Çalışmaya göre, perflorooktan sülfonik asit (PFOS) olarak adlandırılan sonsuza kadar kimyasalın belirli bir türü, bu ölümcül hastalığın tezahürüyle özellikle güçlü bir bağlantıya sahip olabilir. PFOS, binlerce insan yapımı per ve polifloroalkil maddesinden (PFAS) biridir ve çevrede yaygın olarak bulunur. Jet yakıtı yangın söndürme köpüğü ve endüstriyel deşarjda bulunmalarıyla ünlü olan PFAS, yapışmaz tavalar, su geçirmez giysiler ve kozmetikler de dahil olmak üzere çeşitli ev ürünlerinde bulunan bir dizi toksik kimyasaldır.

Hayvanlar üzerinde yapılan önceki araştırmalar, PFAS’a maruz kalmanın karaciğer kanseri riskini artırdığını öne sürmüş olsa da, Pazartesi günkü J HEP Raporlarında yayınlanan çalışma, insan örneklerinde bir bağlantıyı doğrulayan ilk çalışmadır.

Güney Kaliforniya Üniversitesi (USC) Tıp Fakültesi Keck’te doktora sonrası araştırmacı olan baş yazar Jesse Goodrich, “Karaciğer kanseri, karaciğer hastalığındaki en ciddi son noktalardan biridir ve bu, insanlarda PFAS’ın bu hastalıkla ilişkili olduğunu gösteren ilk çalışmadır.” dedi.

Bilim adamları ilk olarak, Batı Virginia’daki bir yerleşimin parçası olarak 2012’de PFAS ile altı durum – yüksek kolesterol, ülseratif kolit, tiroid hastalığı, testis kanseri, böbrek kanseri ve hamileliğe bağlı hipertansiyon tanısı konan – arasında “olası bir bağlantı” gösterdiler.

Ancak son on yılda, dünyanın dört bir yanındaki araştırmacılar, PFAS ve diğer hastalıklar arasındaki hem potansiyel hem de daha kesin bağlantıları tanımlayan çok sayıda çalışma yürüttüler.

Karaciğer Yetmezliği

Goodrich ve meslektaşları, Hawaii Üniversitesi ile işbirliği içinde büyük bir epidemiyolojik çalışmanın parçası olarak toplanan insan örneklerini kullandılar

Araştırmacılara göre, Multiethnic Cohort Study olarak adlandırılan bu proje, Los Angeles ve Hawaii’de 200.000’den fazla sakini kanser ve diğer hastalıkların gelişimi açısından takip etti. Bilim adamları, viral olmayan hepatoselüler karsinom olarak bilinen en yaygın karaciğer kanseri formunu geliştiren 50 katılımcıyı bulmak için bu insan kanı ve doku örneklerini taradılar. Kanser teşhisinden önce alınan örnekleri analiz ettiler ve bunları kanser geliştirmeyen 50 kişininkiyle karşılaştırdılar.

Araştırmacılar, çalışmaya göre, hastalarda karaciğer kanseri geliştirmeden önce alınan kan örneklerinde çeşitli PFAS türleri tanımladılar. Ancak en güçlü bağlantı PFOS ile oldu: Yazarlar, PFOS maruziyeti için ilk yüzde 10’da yer alan katılımcıların karaciğer kanseri geliştirme olasılığının, bileşiğin en düşük kan seviyelerine sahip olanlara göre 4,5 kat daha fazla olduğunu buldu. Araştırmalarını bir adım daha ileri götüren bilim adamları, PFOS’un karaciğerin normal işlevini değiştirebileceği bazı yollara da ışık tutabildiler.

Kan örneklerini inceleyerek, PFOS’un karaciğerde glikoz metabolizması, safra asidi metabolizması ve belirli amino asitlerin (proteinleri oluşturmak üzere birleşen moleküller) metabolizmasını değiştirebileceğine dair kanıt bulduklarını söylediler. Çalışmaya göre, bu tür bozulma, karaciğerde daha fazla yağ birikmesine neden olarak, son yıllarda artan alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı olarak bilinen bir duruma yol açabilir.

Bu yılın başlarında, aynı USC kohortunun üyeleri, PFOS dahil olmak üzere üç yaygın PFAS tipine maruz kalmanın, karaciğer hasarı için bir biyobelirteç olan bir enzimi nasıl yükseltebileceğini ortaya çıkardı

Bu çalışmada, araştırmacılar ayrıca PFAS’a maruz kalma ile alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı arasında olası bir bağlantı belirlediler. Hem bu çalışmanın hem de Pazartesi günkü raporun yazarları, alkolsüz yağlı karaciğer hastalığının 2030 yılına kadar ABD’deki tüm yetişkinlerin yaklaşık yüzde 30’unu etkilemesinin beklendiği konusunda uyardı.

Bazı üreticilerin PFOS kullanımını aşamalı olarak kaldırmaya başladığını kabul eden bilim adamları, bu bileşiklerin çok uzun ömürlü oldukları için hala bir tehdit oluşturduğunu vurguladılar. Toksinler sonsuza kadar kimyasallar olarak bilinirler çünkü yavaş yavaş parçalanırlar ve hem çevrede hem de karaciğer dahil insan dokusunda birikirler.

Karaciğer kanseri söz konusu olduğunda, hepatosellüler karsinom, bu tür kanser vakalarının yaklaşık yüzde 85’inden sorumludur – Pazartesi günkü araştırmaya göre, ABD’li erkekler ve kadınlar arasında sırasıyla beşinci ve yedinci kanser ölüm nedeniydi. Araştırmacılar, beş yıllık sağ kalım oranı yüzde 20’den az olan bu hastalığın aynı zamanda en ölümcül kanserler arasında olduğunu da ekledi.

Yazarlar, bu ölümcül kanser için “risk faktörlerini belirlemeye yönelik acil ihtiyacı” vurgulayarak, bunu yapmanın “yüksek riskli popülasyonların tanımlanmasını ve sürveyansını iyileştirebileceğini ve nihayetinde bu hastalığın yükünü azaltabileceğini” söyledi.

Kaynak: thehill.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir