Haber

Biden: Polonya’yı Vuran Füze Rusya’dan Ateşlendi

Biden: Polonya’yı Vuran Füze Rusya’dan Ateşlendi

Biden: Polonya’yı Vuran Füze Rusya’dan Ateşlendi

Amerika Başkanı Joe Biden Çarşamba günü yaptığı açıklamada, NATO müttefiki Polonya‘da iki kişiyi öldüren bir füzenin Rusya‘dan ateşlenmesinin “olası olmadığını” söyledi, ancak Polonya’nın “Rus– füze yaptı.

Biden, Polonya’nın doğu kesiminde Ukrayna sınırına yakın bir yerde iki kişinin ölümüne neden olan patlamayla ilgili istişareler için Çarşamba sabahı Endonezya’da Yediler Grubu ve NATO liderleri arasında bir “acil durum” toplantısı düzenledikten sonra konuştu.

Biden gazetecilere, füzenin Rusya’dan ateşlenip ateşlenmediği sorulduğunda, “Buna itiraz eden ön bilgiler var. Yörünge hatlarında Rusya’dan ateşlenmiş olması pek olası değil, ancak göreceğiz.”

Üç ABD’li yetkili, ön değerlendirmelerin, füzenin Ukrayna kuvvetleri tarafından Salı günü Ukrayna’nın elektrik altyapısına karşı ezici bir salvo sırasında gelen bir Rus füzesine ateşlendiğini gösterdiğini söyledi. Yetkililer, konuyu kamuya açık bir şekilde tartışmaya yetkili olmadıkları için isimlerinin açıklanmaması koşuluyla konuştu.

Ukrayna, S-300 hava savunma füze sistemi de dahil olmak üzere eski Sovyet ve Rus yapımı silahların stoklarını hâlâ elinde tutuyor.

Grup 20 zirvesi için Endonezya’dayken bir gecede personel tarafından füze patlaması haberiyle uyandırılan cumhurbaşkanı, can kaybı için “derin taziyelerini” ifade etmek üzere Çarşamba günü erken saatlerde Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda’yı aradı. Biden, Twitter’da “ABD’nin Polonya’nın soruşturmasına tam destek ve yardım” sözü verdi ve “ABD’nin NATO’ya olan sert bağlılığını yeniden teyit etti.”

Biden, müttefiklere Duda ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile yaptığı görüşmeler hakkında bilgi verdiğini ve Polonya’nın patlamayla ilgili soruşturmasını desteklemek için “masadakilerin tam bir fikir birliği” olduğunu söyledi.

Biden, “Tam olarak ne olduğunu öğreneceğimizden emin olacağım. Ardından, araştırırken bir sonraki adımımızı hep birlikte belirleyeceğiz.”

Otelindeki bir balo salonunda geniş yuvarlak masada bir araya gelen ABD Başkanı, aralarında Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, İngiltere ve Avrupa Birliği’nin de bulunduğu G-7’nin liderlerini ve ABD Başkanı’nı ağırladı. Avrupa Konseyi ve NATO’nun başbakanları İspanya ve Hollanda ile müttefiktir.

Biden, daha sonra yeni İngiltere Başbakanı Rishi Sunak ile geçen ay göreve gelmesinden bu yana ilk uzun görüşmelerinde ayrı bir görüşme yaptı.

Sunak ile birlikte “Rusya saldırganlığını sürdürdüğü sürece Ukrayna’yı desteklemeye devam edeceğiz” diyen Biden, Ukrayna’ya destek verme konusunda “aynı fikirde olduğumuza sevindiğini” sözlerine ekledi.

Polonya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada füzenin Rusya’da üretildiği belirlendi. Ancak Polonya cumhurbaşkanı Duda, yetkililerin onu kimin ateşlediğini veya nerede yapıldığını kesin olarak bilmediklerini söyleyerek, kaynağı konusunda daha temkinli davrandı. “Büyük olasılıkla” Rus yapımı olduğunu söyledi, ancak bu hala doğrulanıyor. Doğrulanırsa, Ukrayna’nın işgalinden bu yana ilk kez bir Rus silahı bir NATO ülkesine düşmüş olacak.

Biden ayrıca liderlerin, Rusya’nın son günlerde Ukrayna’nın elektrik şebekesini hedef alan ve yaygın elektrik kesintilerine neden olan doğrulanmış saldırılarına atıfta bulunarak “son Rus füze saldırılarını” kınadıklarını söyledi.

Biden, “Dünyanın gerilimi azaltmak için G-20’de bir araya geldiği an, biz görüşürken Rusya Ukrayna’da gerilimi tırmandırmaya devam ediyor” dedi. “Batı Ukrayna’da çok sayıda füze saldırısı oldu.”

Biden ve müttefikleri, G-20 zirvesinde Rusya’yı tecrit etmek için yola çıktılar ve grubun nihai bildirisinin, G-20’deki ulusların “çoğunun” Rusya’nın işgalini kınadığını göstermesi bekleniyordu.

Olağanüstü gergin durumun altını çizen CIA Direktörü William Burns, Salı günü Rus füzelerinin yağmuru sırasında Kiev’deydi. Grevler sırasında Kiev’deki ABD büyükelçiliğinde kaldı.

İstihbarat konularını görüşmek üzere isminin açıklanmaması koşuluyla konuşan başka bir ABD’li yetkiliye göre Burns, Zelenskyy ve Ukraynalı yetkililere Rusya dış istihbarat servisi başkanıyla Türkiye’de yaptığı görüşme hakkında bilgi verdi.

ABD’li yetkili, Burns’ün Ukraynalı yetkililere ABD’nin Rusya’ya nükleer silah kullanmama uyarısı verdiğini söylediğini söyledi.

Dışişleri Bakanlığı, Biden’ın görüşmelerine ek olarak Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in Çarşamba günü Polonyalı ve Ukraynalı mevkidaşlarıyla görüşmelerde bulunduğunu söyledi.

Ordu Orgeneral Mark Milley Salı günü Polonya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Rajmund Andrzejczak ile görüştü. Müşterek Kurmay, iki generalin Polonya’daki patlama ve oradaki can kaybını görüştüklerini söyledi. Başka ayrıntı vermedi.

Biden: Polonya’yı Vuran Füze Rusya’dan Ateşlendi-Kaynak: ap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir