HaberYaşam

Beykoz Çavuşbaşı’nın Gelişim Süreci

Beykoz Çavuşbaşı’nın Gelişim Süreci yazımızda Beykoz’a bağlı Çavuşbaşı semtinin büyüme ve gelişme zamanlarını, mülkiyet probleminin durumunu ve yaşanılabilir huzurlu bir yer olmasını yazdık.

Beykoz Çavuşbaşı’nın Gelişim Süreci ve Bilgileri

Çavuşbaşı köyü eskiden belde olarak bilinmekteydi, daha sonra 2009 yılında Beykoz Belediyesi’ne bağlandı ve Çavuşbaşı semti olarak kabul edildi. Fatih Sultan Mehmet köprüsünün açılmasıyla birlikte Çavuşbaşı’nın önemi artmaya başladı. 2.köprünün Anadolu çıkışı olan Kavacık’a yakın olması da Çavuşbaşı’na olan ilgiyi artırdı. Hem şehre yakınlığı hem de şehrin yoğunluğundan ve gürültüsünden uzak olması Çavuşbaşı’nı değerli hale getirdi. Çavuşbaşı semtine bağlı mahalleler Baklacı, Çengeldere, Çiftlik, Fatih ve Yavuz Selim‘dir. 2.köprünün kullanılmasıyla birlikte Çavuşbaşı hızlı bir şekilde göç almaya ve yapılaşmaya başladı. Ormanların içinde olması ve şehre yakın olması tercih edilmesini sağlamıştır. Beykoz Çavuşbaşı ileri ki yıllarda İstanbullunun gözdesi olacaktır.

Beykoz Çavuşbaşı'nın Gelişimi
Çavuşbaşı

Çavuşbaşı’nda Mülkiyet Problemi

1999 yılında Belde olarak kabul edildiğinde Çavuşbaşı’nın nüfusu 10 bin kadardı. Çavuşbaşı’nın ilk başkanı Osman Şimşek olmuştur. Çavuşbaşı’nın gelişme sürücü başlarda çok zor olmuştur. 2B arazilerinin çok olması ve evlerin tapularının olmaması bir sürü problemin var olması belediyeyi çok zorlamıştır. Çavuşbaşı’nın toprak yapısı tipik bir Karadeniz şehri havasındadır. Ormanı, tepesi ve yokuşlarının bol olduğu bir yerleşim alanı olduğu için hizmetler zor getirilmekteydi. Mülkiyet kavramı, Çavuşbaşı’nın gelişme sürecindeki en büyük sorunuydu. Tapuların olmaması ve yapılaşmanın çok zor olması gelişmeyi de yavaşlatıyordu. Günümüzde de 2B arazilerinin hak sahipleri tarafından devletten ücreti karşılığı alınması hala devam etmektedir. İmara açık olmaması Çavuşbaşı’nın önünü kesmektedir.

Çavuşbaşı’na Yerleşme

Beykoz’un temiz havasını ve yeşilliğini Çavuşbaşı’nda doyasıya yaşayabilirsiniz. Çavuşbaşı’nda müstakil ev satın alarak huzurlu bir yaşam geçirmeniz mümkündür. Yatırım amaçlı arsa alacaklar ellerini çabuk tutmalıdır, her gün konut ve arsa fiyatları artmaktadır. İnsanlar, 2B arsalarını alabilmek için arsalarının bir kısmını satıp tapularını devletten almaktadır. 3.köprünün de Beykoz ayağına yakın olması neticesinde, Çavuşbaşı değerini katlamaya devam etmektedir. Çavuşbaşı’na gelmek isteyen insanlar gönül rahatlığıyla gelebilirler. İlk yıllarda Karadeniz insanları çoğunluktayken her yıl göç almasıyla birlikte ülkenin her yerinden gelen vatandaşlar burada yaşamaktadır. Çavuşbaşı, hem köy hayatını hem de şehir hayatını birlikte yaşamak isteyenler için en güzel yerler arasındadır.

Beykoz Belediyesi Resmi Web Sitesi: www.beykoz.bel.tr

Beykoz Çavuşbaşı’nın Gelişim Süreci.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir