Beykoz Belediyesinin Temizlik Hizmetleri

Beykoz Belediyesinin Temizlik Hizmetleri yazımızda Beykoz Belediyesi temiz ve sürdürülebilir çevre için AB standartlarında modern hizmetle çalışmaktadır. Gelecek nesillerin temiz bir Beykoz’da yaşaması için temizlik çalışmaları sürdürülmektedir.

Beykoz Belediyesinin Temizlik Hizmetleri-Atık Getirme Merkezi

Beykoz Belediyesi, Beykoz ilçe genelinde 20 noktada Atık getirme merkezi kurmuştur. Bu merkezler ile geri dönüşüm ve sürdürülebilir çevreye kaktılar sağlanmaktadır. Sıfır atık hedefi ile kurulan merkezlerde 12 farklı türde atık toplanmaktadır. Toplanan atıklar geri dönüşüm ve bertaraf merkezlerine gönderilmektedir. İkinci el giysiler ve kitaplar ihtiyaç sahipleri ulaştırılmaktadır. Atık getirme merkezleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Türkiye’ye örnek gösterilmiştir. Tüm ilçelerde bu merkezlerin yaygınlaştırılması hedeflenmektir. Şu zamana kadar toplanan bitkisel atık yağ miktarı 20.157 litre, toplanan atık pil miktarı 7,8 ton, toplanan atık cam miktarı 1.758 ton ve toplanan ambalaj atığı miktarı 2.636 tondur. Beykoz’da Ambalaj atık transfer noktası, Beykoz Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır.

Beykoz Belediyesinin Temizlik Hizmetleri-Atık Getirme
Atık Getirme Merkezi

Beykoz’da Temizlik Verileri

Toplanan katı atık miktarı 44783 tondur. Belediye tarafından temizlenen konteyner sayısı 101571’dir. Temizlenen pazar yeri alanı 3410 dekardır. Toplanan moloz miktarı 26867’dir. Toplanan çöp miktarı 222361 tondur.

Topraktan Toprağa Dönüşüm

Türkiye’de bir ilk olarak organik atık yönetimi ile Beykoz Belediyesinin yemekhanesinden çıkan organik atıklar yemek, meyve, sebze v.s geri dönüşüme girerek kompost halde doğaya geri döndürülmektedir.

Yeraltı Konteynerları

Güncel teknoloji ve gelişen temizlik hizmetlerinden faydalanma amacıyla Beykoz ilçe genelinde doğaya ve çevreye uyumlu 920 adet yeraltı konteynerı yerleştirilmiştir.

Yeşil Okul Projesi

Yeşil Okul Projesi ile Beykoz’da bulunan 55 okul ve öğrencileriyle uygulamalı atık yönetimi ve geri dönüşüm çalışmaları yapılmıştır. 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde ise en çok atık toplayan okul ve öğrencilerine ödüller verilmektedir.

Kurbankent
Çavuşbaşı Kurbankent

Kurbankent

Beykoz Çavuşbaşı’nda bulunan örnek kent Kurbankent’te kurban alımı ve kesimi işlemleri yapılmaktadır. Kurban ibadeti ilçe sakinleri ve çevrede bulunan insanlar tarafından modern ve sağlıklı koşullarda yerine getirilmektedir. Kurbankent, Çavuşbaşı hizmet binasının yakınında bulunmaktadır. Kurbankent’te düzenli kurbanlık hayvan satış alanları, modern kesimhaneleri, temiz, sağlıklı ortamı ve sosyal alanları ile AB standartlarında hizmet vermektedir. Kurbankent’te her yıl ayrıca En iyi kurbanlık hayvan yarışması düzenlenmektedir.

Beykoz Belediyesinin Temizlik Hizmetleri.

Yorum yapın