İçeriğe geç
Anasayfa » Sağlık » Beyin Sağlığınızı İyileştirmenin 4 Basit Yolu

Beyin Sağlığınızı İyileştirmenin 4 Basit Yolu

Beyin Sağlığınızı İyileştirmenin Yolları

Beyin Sağlığınızı İyileştirmenin 4 Basit Yolu

Beyin Sağlığınızı İyileştirmenin Yolları

Beyin Sağlığınızı İyileştirmenin 4 Basit Yolu: Zihinsel Zindelik İçin Tavsiyeler

Spor salonuna giderek ve egzersiz yaparak vücudunuzu formda tutmanın önemli olduğunu hepimiz biliyoruz, ancak beyninizi nasıl çalıştıracağınızı hiç düşündünüz mü?

Zihinsel zindelik ve beyin sağlığı, yaşlandıkça fiziksel zindelik kadar önemlidir ve beynimizi zinde tutmak için sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıklarından oyun oynamaya kadar yapabileceğimiz çok şey vardır. Beyin sağlığı yolculuğunuzda size yardımcı olabilecek en iyi ipuçları, araştırmalar ve ürünler için okumaya devam edin.

Bertie the brain Game Oyun

Beyin Sağlığınızı İyileştirmenin Yolları: Oyun Oynayın

Araştırma hala araştırılırken, bazı beyin oyunlarının bilişsel işlevlere yardımcı olabileceğini gösteren kanıtlar var. 2017’de yapılan bir araştırma, işlem hızına (bir tür bilişsel eğitim) odaklanan eğitimin demans geliştirme riskini azalttığını buldu. Çalışma 71 yaş ve üstü bireylere odaklanırken, daha genç insanlar bile zihinsel zindelikten faydalanarak hafızayı ve işlem hızını artırmaya yardımcı olabilir.

Beynimizin farklı bölümlerinin farklı işlevleri vardır, oyunlar ve bulmacalar bu farklı bölümleri ve işlevlerini hedeflemenize ve egzersiz yapmanıza yardımcı olabilir. Örneğin, kelime oyunları beyninizin dil ve akıl yürütme ile ilgili kısımlarını oluşturmaya yardımcı olabilirken, labirentler ve yapbozlar görsel şekil ve kalıpları işlemeye yardımcı olan parçaları güçlendirebilir.

Bazı zeka geliştirici oyunları rutininize kolayca dahil etmek için sudoku, bulmacalar veya zeka oyunları gibi klasiklere bakın. Ayrıca Mehncke’s Brain HQ veya CogniFit gibi işlem hızı ve görsel becerilere yardımcı olabilecek bir dizi uygulama var.

Hafızanızı ve Fiziğinizi Güçlendirin

Hafızanızı geliştirmek istiyorsanız, UCLA araştırmacıları ve Gallup organizasyonu, genel olarak sağlıklı alışkanlıkları olan kişilerin (fiziksel egzersiz, sigara içmeme vb.) daha iyi hafıza puanlarına sahip olduğunu buldu. Sadece bir sağlıklı alışkanlıkla meşgul olan katılımcıların hafıza problemlerini bildirme olasılıkları yüzde 21 daha azdı.

Alzheimer ve Dementia dergisinde yapılan yeni bir araştırma, yaşlı erişkinlerde egzersizin, iyi bilişi korumanın bir parçası olan, beyin hücreleri arasındaki sinapslar arasındaki iletişimi güçlendirdiği bilinen proteini artırdığını da buldu.

Bir fitness takipçisi takmak sizi dışarı çıkmaya teşvik edebilir ve kondisyonunuzu geliştirmek için yolda kalmanızı sağlayabilir. Ek bir avantaj olarak, uzmanlar, yeni aktiviteler sırasında problem çözmeye zorlandığından, yeni şeyler denemenin beyninizi kullanmaya yardımcı olabileceğini öne sürüyorlar. Koşucuysanız, farklı bir rota deneyebilirsiniz veya normalde sadece yoga yapıyorsanız, pilates ile bazı şeyleri değiştirmek beyninizi çalıştırabilir.

Rüya Görmenin Rahatlatması

Uyku ve Rahatlamayı İhmal Etmeyin

Beyin fonksiyonunu iyileştirme söz konusu olduğunda, iyi bir uyku rutini şarttır. Jama Neurology tarafından yayınlanan bir araştırma, gece başına 6 saat veya daha az uyumanın, bozulmuş biliş ve hafıza ile ilişkili olduğunu gösterdi; bu, güzelliğinizi dinlendirmek için ihtiyacınız olan itici güç olabilir.

İyi bir gece uykusuna ek olarak, meditasyonun beyindeki gri maddeyi arttırdığı (yaşlandıkça azalır), hafızamızı ve bilişimizi etkilediği bulunmuştur. Yeni başlıyorsanız, beş dakikalık kısa bir meditasyonla ve InsightTimer gibi rehberli bir uygulama kullanarak başlayabilirsiniz.

İş Hayatında Yaşanan Yorgunlukların Sebepleri

Şükran (Şükür) Alıştırması Yapın

Araştırmalar, her gün minnettarlığa odaklananların aslında beyinlerinin pozitif sinir yollarını yeniden düzenleyebileceğini göstermiştir. Journal of Personality and Social Psychology’deki bir araştırma, şükran günlüğü tutan katılımcıların iyimserlikte daha fazla ilerleme kaydettiğini, bir başka çalışma ise şükran uygulamasının daha iyi bir gece uykusu çekmenize yardımcı olabileceğini gösterdi.

Ruh halinizde ve genel sağlığınızda büyük etkilere yol açabilecek küçük bir değişiklik yapmayı düşünüyorsanız, bir şükran günlüğü başlamak için kolay bir yerdir. Popüler bir şükran günlüğü, yeni başlayanlar için idealdir, çünkü harika komutları vardır ve gününüze dahil etmek için yalnızca beş dakika gerekir.

Peki ne bekliyorsun? Biraz egzersiz yapmaya başlayın, çapraz bulmacaları ortaya çıkarın ve zihinsel zindelikte daha iyi olun.

Beyin Sağlığınızı İyileştirmenin 4 Basit Yolu-Kaynak: yahoo.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir