Kişisel GelişimSağlıkYaşam

Belleğimizi Güçlendirmenin Yolları

Belleğimizi Güçlendirmenin Yolları yazımızda belleğin önemi, belleği nasıl güçlendirebiliriz, bilgiler bellekte nasıl kayıt edilir, bellek sorunu yaşayanlar ne yapmalı ve ilaçların belleğe zararlarını yazdık.

Belleğimizi Güçlendirmenin Yolları

Yeni yapılan araştırmaya göre insan beyninin belleğinin kapasitesi sonsuz ve sınırsızdır. Fakat insanlar belleğini kullanmanın önüne bir takım engeller koymakta veya bellek kullanım yeteneğini kaybetmektedir. İnsan belleği sürekli değiştiği için kullanım alanları da değişmektedir. Belleği güçlendirmek denilince akla hemen yemek ve içmek gelmektedir. Yeme ve içmenin yanında öğrenilen şeylerin belleğe sağlam kaydedilmesi belleğin kullanımını etkiler. Bir bilginin kullanılabilmesi için o bilginin belleğe kaydedilmesi gerekir.

Koku Hafızası İle Ürün Pazarlama
Koku Hafızası

Bilgiler Belleğe Nasıl Kayıt Edilmeli?

Öğrenilen bilgilerin belleğe kaydı hep aynı şekilde olmamaktadır. Kısa süreli bellek dediğimiz bilgi tutma yönteminde geçici olarak bilginin kullanılması ve akıldan çıkmasıdır. Bir telefon numarasını akılda tutma ve aradıktan sonra akıldan çıkması kısa süreli belleğe örnektir. Burada kişinin amacı kısa süreli bellekte tutmak ve daha sonra ihtiyacı olmayacağı için unutmaktır. Bu bilgiyi de bellekte kalıcı olarak saklama isteği yoktur. Tüm öğrenilen bilgiler kalıcı bellekte saklansaydı, belleğinizin tam bir çöplük olmasına neden olurdu. Geçici bellek bu tür bilgileri tutar ve daha sonra kaybeder. Asıl bilginin beyinde kalıcı olabilmesi için o bilginin önemli olduğunu beyne iletmemiz gerekir. Bunun içinde öğrenilen bilgide tekrar işlemleri uygulanarak kalıcı olması sağlanır. Zorlaya zorlaya tekrar ede ede kalıcı bilgi haline getirilir. Bunun yanında bir anıyı kalıcı hale getirmek istiyorsanız heyecan katmak o anıyı kalıcı hale getirecektir. İşin içine heyecan girdiğinde bellek yaşanılan anı kaydeder.

Duygunun girdiği durumlar kalıcı olur. Sevgi, korku, sevinç, hüzün v.b. duygular anıların kalıcı bellekte tutulmasını sağlar. Yeni bir bilgiyi görsellikle birleştirirseniz kalıcılığı sağlamış olursunuz. Tanışmış olduğunuz kişilerin isimlerini daha sonra hatırlamak için isimlerini cisimleştirerek görsel hafızanızı kullanın ve kalıcı belleğe kaydedin. Bir daha kişinin ismini unutmazsınız. İsmi ‘Yavuz Mental‘ olan birisini hatırlamak için Yavuz ismini padişahtan, Mental ismini de beyni görselleştirerek rahatlıkla hatırlayabilirsiniz. Tüm olayları ve anıları hatırlamamıza gerek yoktur. Tüm yaşadıklarımızı hatırlamaya çalışırsak hayatımız çekilmez olur. Acı kayıpları sürekli hatırladığınızı düşünün, hayatınız tam anlamıyla zehir olur.

Kolesterol İlaçları

Belleğimizi Güçlendirmenin Yolları-Bellek Sorununa Çözüm

İyi beslenme, düzenli egzersiz yapma, kendine sağlık açısından iyi bakma güçlü bir belleğin oluşmasını sağlar. Hafıza teknikleriyle de kalıcı belleğin güçlendirilmesi yapılabilir. Endişeden, stresten, uykusuzluktan uzak durabilen, bellek bozucu ilaçlardan uzak duran kişiler bellek sorunu çekmezler. Bellek bozan ilaçların kullanılmaması gerekir. Antidepresan ilaçların çoğu belleğin bozulmasına neden olmaktadır. Uyku ilaçlarının çoğu belleği bozmaktadır. Alerjilerde kullanılan ilaçların çoğu belleği bozmaktadır. Mide ağrısı için alınan antikor neji ilaçlar belleği bozmaktadır. Tansiyon ve kalp ilaçları da belleği bozmaktadır. Kolestrol ilaçları en yüksek bellek bozan ilaçlardır. Ne kadar çok ilaç alırsanız o kadar çok belleğiniz bozulur. Vücuda giren kimyasalların oranı belleğin kalitesini belirlemektedir.

Hamsili Pilav Tarifi
Hamsili Pilav

Yaşlılıkta Bellek İçin Neler Yapılmalı?

60 yaşından sonra Omega-3 zengini besinler tüketilmesi gerekir. D vitamini seviyesini dengede tutun ve 60-80 aralığında olması gerekir. B12 vitamini seviyesi 700-900 aralığında olmalıdır. Belleğe güç veren ginseng ve ginkgo kullanabilirsiniz.

Belleğimizi Güçlendirmenin Yolları-Kaynak: Prof. Dr. Osman Müftüoğlu’nun videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir