İçeriğe geç
Anasayfa » Sağlık » Beldeki Kanal Daralması Tedavisi

Beldeki Kanal Daralması Tedavisi

Bel Fıtığı Nasıl Oluşur-İskelet sistemi

Beldeki Kanal Daralması Tedavisi yazımızda belde oluşan sinir sıkışması ve kanal daralmasının nedenlerini, tedavisinin nasıl olduğunu ve kanal daralması ameliyatını yazdık.

Beldeki Kanal Daralması

Belde kanal daralmasında eklem kıkırdakları önemli rol oynamaktadır. İnsan belinde bir çok noktada hareket etmeyi sağlayan kıkırdaklar mevcuttur. Beldeki kemiklerimiz kısa kemikleridir. Bu kısa kemikler kendi aralarında çengel şeklini alırlar. Çengellerin içerisinde de küçük eklemler vardır. Buralarda da kıkırdaklarda bir şekilde bozulmalar olmaktadır. Mekanik veya biyolojik bozulma ile başlamaktadır. Kıkırdak hasarı dengesiz yük dağılımına sebep olmaktadır. Bunu asıl başlatan omurlar arasındaki disklerdir. Disklerin zamanla sıvı miktarı azalmaktadır. Hareketlerimizi sağlayan bu disklere en büyük yardımcı bu sıvılardır. Sıvılar sürtünmeyi önlemektedir. Amortisör etkisi de diyebiliriz. Diskler bozulduğunda eklemlere aşırı yük binmektedir. Eklemlerde ki bu fazla yüklerde mekanik bozulmalara neden olmaktadır. Bu bozulmalarda eklemlerde şişmelere ve ağrılara neden olmaktadır. Ani oluşan ve uzun süren bel ağrılarına neden olur.

Bu sürecin ilerlemesi ise bel eğriliğine (Skolyoz Omurga Eğikliği) neden olmaktadır. Eğrilen omurganın yanlarında sinirler vardır. Bu sinirler bacaklarımıza kadar uzanmaktadır. Bu sinirlerin çıktığı kök deliklerinde daralmalar başlamaktadır. Bir tarafın eğilmesi ve kemiğin şişmesiyle yeni çıkıntılar oluşuyor. O bölgede bulunan sinirler daralıyor. Siyatik ağrısı bacağa gelen sinirler boyunca oluşmaya başlıyor. Bu süreç daha da ilerlerse ve omuriliğin geçtiği ana kanalı tıkarsa tüm bacak yapısını etkiler. İdrar yapma fonksiyonlarını yerine getiren sinirleri de etkilediği zaman, idrar kaçırma, idrar tutamama veya ayakta durduğu zaman ayaklarında karıncalanma ve uyuşma oluşmaktadır. Kişi yürüyüş yaptığı zaman 5-10 dakika sonra tüm bacaklarında güçsüzlük yaşamaktadır. Hastalar öne doğru yürürler. Hastalık basit belirtilerden ağır belirtilere doğru kendini göstermektedir.

Beldeki Kanal Daralması
Omurga Kanalı Darlığı

Beldeki Kanal Daralması Tedavi Süreci

Genetiğe bağlı olarak bu daralmalar 30-40’lı yaşlarda başlayabileceği gibi 70-80’li yaşlarda da başlayabilir. Ameliyat öncesi doktorlar tarafından hastaya bir takım uyarılar verilmektedir. Ağır yük kaldırmama, ağır işte çalışıyorsa işini değiştirme, uzun süre ayakta durması gereken bir işi varsa değiştirilmesi gerekir. Bu önlemlere rağmen kanal daralması sürecini durdurmak mümkün değildir. Bel kanalı daralması ameliyatı olana kadar hasta ile tedavisi konusunda yardımlaşılır. Ameliyat olması gereken duruma geldiyse hasta, mutlaka ameliyatını olmak zorundadır. Her bel daralmasının ameliyat edilme zorunluluğu yoktur. Hasta almış olduğu ilaçlar ile iyi oluyorsa ameliyat edilmesine gerek kalmıyor fakat dayanılmaz ağrıları var ise ameliyat edilmek zorunda kalıyor. Bel daralmasının oluşması yıllar sürmektedir. 20-30 yılları bulmaktadır. Beldeki kanal daralmaları hastayı hiç bir zaman tam felç etmemektedir. Kısmi felçler meydana gelebilmektedir.

Beldeki Kanal Daralması Ameliyatı

Kanal Daralması Ameliyatı

Kanal daralması ameliyatı mekanik bir sıkışması ortadan kaldırmaya yönelik bir ameliyattır. Kemiksel ve yumuşak dokulardan kaynaklanan sinir sıkışmasını, omurilik daralmasını ve sinir köklerinin rahatlatılmasını sağlayan bir ameliyat yapılmaktadır. Sıkıştıran kemikler alınıp, diskleri, bağları, yapıları rahatlatıp gevşettikten sonra bel kaymasını önleyecek bir vida desteği ile implant yapılarak destekleme ameliyatı yapılır. Bu bağlama işlemi duruma göre bir kaç seviye olarak yapılmaktadır. Kanal daralmasıyla birlikte skolyoz da başladıysa bu seviyeler artar. Hastalar bu ameliyat sonrası mutlu olarak ayrılmaktadır. Ameliyatların yapılma zamanı iyi ayarlanmalıdır. Ne çok geç nede çok erken bir zamanda ameliyat yapılmalıdır.

Beldeki Kanal Daralması Tedavisi-Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Necdet Sağlam’ın videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir