SağlıkYaşam

Bel Ağrılarına İyi Gelen Tavsiyeler

Bel Ağrılarına İyi Gelen Tavsiyeler yazımızda bel ağrılarının seviyeleri hangi aşamada olduğunuzu yapılacak egzersiz ve ağrılar için evde yapabileceğiniz limon lapasını yazdık.

En Çok Şikayet Edilen Yer Bel Bölgesi

Tüm dünyada insanların vücudunda en çok ağrı çektiği bölge beldir. Belimizin kıymetini ancak ağrılar başladığı zaman anlamaya başlıyoruz. İnsanların geneli belini hiç düşünmeden hareket ediyor. Ardından tüm hayatı boyunca bu ağrılara katlanmak zorunda kalabiliyor. En çok şikayet edilen yerde bel bölgesidir.

Bel-Boyun Fıtığı-Boyun Düzleşmesi

Bel Ağrısının Hangi Aşamada Olduğunu Anlama

Yaşadığınız bel ağrısının durumuna göre hastaneye gidip gitmemeyi nasıl belirleyeceğiz. Ameliyatlık mıyız yoksa ufak çözümlerle bel ağrısından kurtulabilir miyiz. Ayaklarınızı ileriye doğru uzatarak oturun. Ayaklarınızı kendinize doğru çekin. Bu çekme işleminde dizinizi kırmayın ve bacağınızı hareket ettirmeyin. Burada sadece ayaklarınızı kendinize doğru çekin. Bu işlemi ellerinizi kullanmadan kemik ve kaslarınız sayesinde yapın. Eğer ikisinden birisi çektiğinizde size doğru gelmiyorsa acilen doktora başvurmanız gerekiyor. Bu yöntemin yanında çektiğiniz ayaklarınızın parmaklarını geriye doğru ittirdiğinizde arkaya doğru parmaklarınız düşüyorsa bir salınım var ise yine acilen doktora gitmelisiniz. Kendi el parmaklarınızla az önceki oturma düzeninde ayak parmaklarınızı zorlanmadan geriye doğru itebiliyorsanız burada da tehlike vardır. Ayak parmaklarınızı kendinize doğru çekip el parmaklarınızla ters yönde rahat bir şekilde itemiyorsanız acil bir sıkıntınız yok demektir. Kısacası ayak parmaklarınız da hiç güç yoksa hastaneye gitmeniz gerekiyor.

Diğer bir yöntem ise; ayağa kalkıp ayak parmaklarınızın ucuna kalkarken bir ayağınızdan yeteri kadar güç alamıyorsanız burada da bir tehlike var demektir. Normal bir şekilde parmaklarınızın ucuyla kalkamıyorsanız sizde bir sorunlar olduğunun delilidir. Topuklarınızın üzerinden de kalkmaya çalışabilirsiniz. Burada da zorlanırsanız bu da hastanelik olduğunuzun habercisidir.

Bel Ağrılarına İyi Gelen Tavsiyeler-Evde Yapılabilecek Uygulamalar

Limon Lapası Yapımı

Malzemeler

  • 4 adet limon
  • 1 tatlı kaşığı ozon yağı
  • 1 tatlı kaşığı çörekotu yağı

Hazırlanışı

Limonları yuvarlak bir şekilde dilimliyoruz. Bu limonları bir tavada ısıtıyoruz. Yakmanıza gerek yoktur sadece ısınması yeterlidir. Bu limonları blendırdan geçirin. Bir kaba ozon yağı ve çörek otu yağını koyarak limonlarla birlikte lapa haline getirin. Bu karışımı ağrıyan belinize uygulayın. Bu uygulama belinizi yumuşatacaktır.

Bel Ağrılarına İyi Gelen Tavsiyeler-Egzersiz
Ayakları karna çekme

Egzersiz Hareketi

Ayaklarınızı karnınıza çekme ve kafanızı kaldırma hareketi bel ağrılarında çok faydalıdır. Bu hareketle sıkışan sinirlerin serbest kalması sağlanır. Çiftli olarak çektikten sonra tek tek çekmeye devam edin. Doktorunuz hiçbir hareket yapamazsınız dediyse bu hareketi uygulamayın. Daha kötü olursunuz.

Bel Ağrılarına İyi Gelen Tavsiyeler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir