Dünya Obezite Sıralaması-Vücut Kitle İndeksi

Beden Kitle İndeksi Değerleri-Bel Bölgesi Çevresi Nasıl Zayıflar?

Sağlık Yaşam

Beden Kitle İndeksi Değerleri-Bel Bölgesi Çevresi Nasıl Zayıflar? yazımızda normal beden kitle indeksinin kaç olduğunu ve bel bölgesinin nasıl inceleceğini yazdık.

Beden Kitle İndeksi

Beden kitle indeksi veya vücut kitle indeksi 18,5 ile 25 arasındaysa normaldir. Boy uzunluğunun karesi alınıp kiloya bölünmesiyle bulunur. Bunun haricinde göbek ve bel bölgesinin genişlememesi gerekiyor. Vücudun üst bölgesi ne kadar yağlanırsa kalp ve karaciğerde o kadar yağlanır. Ülkemiz hızlıca obez ülkeler arasına girmektedir. Göbeği gözle görülür derecede şişmiş olan birinin karaciğerinin yağsız olması imkansızdır. Bu kişilerde insülin direnci başlangıcı da olabilir. D vitamini eksikliği de görülebilir. Bel bölgesi çevresi genişleyince birçok hastalığın başlayacağı bilinmelidir.

Karaciğer Yağlanması

Bel Bölgesi Çevresini Zayıflatmak

Bel bölgesi çevresini zayıflatan yiyecekler arasında öncelik beyaz lahanadadır. Beyaz lahananın yağ yakıcı özelliği bulunmaktadır. Diğer lahana çeşitlerinin de yağ yakıcı özelliği vardır. Lahanayı salata olarak ya da turşu olarak tüketmek faydalı olacaktır. Dolma şeklinde tükettiğiniz zaman içerisinde bulunan pirinçler veya bulgurlar kalori almanıza neden olacaktır. Bunun haricinde iyi kahvaltı yapmak, günlük yeterli seviyede su içmek, spor ve egzersiz yapmak, sağlıklı beslenmek, günlük alınan karbonhidrat miktarını azaltmak, şekerden uzak durmak bel bölgesi çevresini inceltecektir. Doğal sirke tüketimi yağları eritecektir. Ceviz ve balık tüketin. Doğal yoğurt tüketin. Kuruyemişleri kararında tüketin. Yağ alımını azalttığınız zaman mutlaka bel çevreniz küçülecektir. Bütünsel olarak yağ yakma işlemini gerçekleştirmelisiniz. Tek başına gıdalar yağ yakmada işe yaramayacaktır. 

Diyetisyen Merve Bilge Atalay’ın videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir