Anasayfa » Sağlık » Beden Enerji Saati

Beden Enerji Saati

Mitokondri Özellikleri-Enerji Üretme

Beden Enerji Saati yazımızda günün her saatinde vücudumuzda farklı hareketler oluşur, farklı sistemler çalışır. Buna beden enerji saati denir. Günün 24 saatinde bedenimizde oluşan hareketler şu şekildedir.

Beden Enerji Saati-Zaman Aralıkları-03:00-07:00 Arası

Uyku döngüsünü tamamlayarak yeni bir güne başlamak için ideal saat aralığıdır. Günün bu ilk saatlerinde aktif olarak çalışan organımız akciğerlerdir.

Fotoğrafçı ve Blogger Renee

07:00-09:00 Arası

Vücudumuzun sindirimi gerçekleştirmesi için en uygun vakit aralığıdır. Kahvaltı bu saatlerde yapılırsa metabolizma daha hızlı çalışır ve zayıf kalmanıza katkı sağlar.

Beynin Uyanması İçin Kahvaltı Yapmak

09:00-11:00 Arası

Pankreas ve dalağın işlemekte olduğu saatlerdir. Bu organlar, bir önceki aralıkta yediğiniz kahvaltıyı günlük ihtiyacınız olan enerjiye dönüştürür.

11:00-13:00 Arası

Kalbimiz bu aralıkta daha çok çalışır. Oksijeni ve besinleri hücrelere dağıtır. İhtiyacınız olan beslenmeyi ve enerjiyi sağlar. Bu aralıkta imkanınız varsa bir süre kestirmek için idealdir.

13:00-15:00 Arası

İnce bağırsaklar artık kahvaltının vücudunuzdaki varlığını sona erdirmek için çalışırlar. Bu durum öğle yemeği vaktinin geldiğini gösterir.

15:00-19:00 Arası

Bu aralıkta mesaneniz, kahvaltının ortaya çıkardığı metabolik artıkları dışarı atmak için çalışmaya başlar. Bu saatlerde, bir büyük bardak su içebilir veya hafif bir akşam yemeği yiyebilirsiniz.

21:00-23:00 Arası

Endokrin sisteminizin vücudunuzu dengelediği, gün boyunca kullanılan enzimleri yeniden ürettiği saatler olduğu için uykuya dalmanın en uygun zamanını oluşturur. 23:00’den sonra uyarsanız tam uykunuzu alabilirsiniz. En kaliteli uyku zamanı 23:00-03:00 aralığındadır.

İnsan ve Hayat Dergisi‘nden yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir