Beden Enerji Saati

Admin tarafından tarihinde yayınlandı

Mitokondri Özellikleri-Enerji Üretme

Beden Enerji Saati yazımızda günün her saatinde vücudumuzda farklı hareketler oluşur, farklı sistemler çalışır. Buna beden enerji saati denir. Günün 24 saatinde bedenimizde oluşan hareketler şu şekildedir.

renee-hahnel-gun-batimi

03:00-07:00 Arası

Uyku döngüsünü tamamlayarak yeni bir güne başlamak için ideal saat aralığıdır. Günün bu ilk saatlerinde aktif olarak çalışan organımız akciğerlerdir.

kahvaltinin-onemi

07:00-09:00 Arası

Vücudumuzun sindirimi gerçekleştirmesi için en uygun vakit aralığıdır. Kahvaltı bu saatlerde yapılırsa metabolizma daha hızlı çalışır ve zayıf kalmanıza katkı sağlar.

09:00-11:00 Arası

Pankreas ve dalağın işlemekte olduğu saatlerdir. Bu organlar, bir önceki aralıkta yediğiniz kahvaltıyı günlük ihtiyacınız olan enerjiye dönüştürür.

11:00-13:00 Arası

Kalbimiz bu aralıkta daha çok çalışır. Oksijeni ve besinleri hücrelere dağıtır. İhtiyacınız olan beslenmeyi ve enerjiyi sağlar. Bu aralıkta imkanınız varsa bir süre kestirmek için idealdir.

13:00-15:00 Arası

İnce bağırsaklar artık kahvaltının vücudunuzdaki varlığını sona erdirmek için çalışırlar. Bu durum öğle yemeği vaktinin geldiğini gösterir.

15:00-19:00 Arası

Bu aralıkta mesaneniz, kahvaltının ortaya çıkardığı metabolik artıkları dışarı atmak için çalışmaya başlar. Bu saatlerde, bir büyük bardak su içebilir veya hafif bir akşam yemeği yiyebilirsiniz.

21:00-23:00 Arası

Endokrin sisteminizin vücudunuzu dengelediği, gün boyunca kullanılan enzimleri yeniden ürettiği saatler olduğu için uykuya dalmanın en uygun zamanını oluşturur.

Beden Enerji Saati-İnsan ve Hayat Dergisinden yardım alınmıştır.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.