Anasayfa » Çocuk Gelişimi » Bebeklerde Yürüteç Kullanmak Doğru Mu?

Bebeklerde Yürüteç Kullanmak Doğru Mu?

Bebeklerde Yürüteç Kullanmak

Bebeklerde Yürüteç Kullanmak Doğru Mu? yazımızda yürüteç kullanımına bağlı olarak omurgada problem olup olmadığını, yürüteç kullanımının herhangi bir zarara neden olup olmadığını ve ev kazalarına karşı yürüteç de dikkatli olunmasını yazdık.

Bebeklerde Yürüteç Kullanımı

Bebek sahibi olan ailelerin yürüteç kullanımında en çok merak ettiği sorular arasında bebeğin omurgasının zarar görüp görmeyeceğidir. Çocuklarda yürüteç kullanmaya bağlı omurga problemi oluştuğuna dair herhangi bir bulguya rastlanmamıştır. Omurganın yanı sıra kalça, ayak, bacak problemlerine de sorun olduğuyla ilgili yanlış inanışlar bulunmaktadır. Bu durumların hiçbirine yürüteç kullanımı neden olmamaktadır. Uzmanlar yürüteçlerin kullanımında bir sakınca görmemektedir.

Bunun yanı sıra, çocukların gelişimi kafadan bele, oradan da ayaklara doğru ilerlemektedir. Eğer çocuk yürümeye başlamadan önce yürüteç ile ayağa kaldırılırsa, çocuğun normal ağırlığı ile yeri hissetmesi ve beynin bunu algılaması daha az olacaktır. Bu durumun yürümeyi biraz geciktirebileceği ile ilgili bir takım haberler bulunmaktadır. Bu durumunda bilimsel olarak bir kanıtı yoktur.

Yaşam Kalitenizi Yükseltin

Yürüteç Kullanırken Ev Kazalarına Karşı Dikkatli Olun

Çocuklar yürümeye başlamadan önce tercih edilen yürüteçler, çocuğun normalden daha hızlı hareket edebilmesini sağlamaktadır. Bu durumda çocuğun istediği şeylere daha hızlı ulaşmasını sağlar. Olumsuz yanı ise çocuk hızlı bir şekilde hareketlenerek ev kazası geçirebilir. Çocuk yürüteç ile hızlı bir şekilde giderken kafasını masanın kenarına çarpabilir. Evin diğer eşyalarına çarpma riski artacaktır. Çocuk elini kapıya da sıkıştırabiliyor. Özellikle merdivenli evlerde çocuklar dikkatsizce merdivenden aşağıya yuvarlanabilmektedir. Yürüteçler ev kazalarını artırmaktadır. Aileler bebeklerine yürütecek kullandıklarında, ev kazalarına karşı daha dikkatli olmaları gerekir.

Bebeklerde Yürüteç Kullanmak Doğru Mu?-Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Kerim Sarıyılmaz’ın videosundan yardım alınmıştır.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir