Anasayfa » Bebeklerde Gaz Sancısı Neden Olur ve Çözüm Yolu Nedir?

Bebeklerde Gaz Sancısı Neden Olur ve Çözüm Yolu Nedir?

Anne Sütü Alamayan Bebekler

Bebeklerde Gaz Sancısı Neden Olur ve Çözüm Yolu Nedir? yazımızda bebeklerde oluşan gaz probleminde ne yapılacağı, nelerin daha çok etkilediği ve çözüm yolunu yazdık.

Bebeklerde Gaz Sancısı Neden Olur?

Bebeklerde ilk yaşta 1.ay itibariyle gaz sancısı sıklıkla görülmektedir. Gaz problemi ya da infantil kolik adı verilmektedir. Aileler genelde bu tür durumlarda sıklıkla doktora başvurmaktadır. Bulgular hafif bir karın şişkinliği, sürekli ağlama ve gaz oluşmasıdır. Tam olarak neden olduğunu bulunamamakla birlikte gıda intoleransına bağlı olabilmektedir. Bebeğin bağırsak fonksiyonlarının anormalliklerinden kaynaklı olabilir. Annelerin stresli gebelik dönemi geçirmesi, bebeklerin doğduktan sonra gazlı bebek sendromuna yakalanma olasılığını arttırmaktadır. Bu durum geçicidir ve çok da tıbbi bir tedavisi yoktur. Genelde 3-4 aylık bir süreçte düzelmektedir. Ağlama dönemlerinin daha hafif geçirilmesi için bebeklerin beslendikten sonra gazlarının çok iyi çıkartılması gerekir. Bebeğin kucağa alınıp sallanması bebeği rahatlatacaktır. Bebeğin arabayla gezdirilmesi de rahat etmesini sağlayacaktır. Anne sütü alan bebekte infantil kolik varsa annenin beslenmesine dikkat etmesi gerekmektedir. Lahana ve brokoli ile beslenen annelerin çocuklarında bu durum daha çok gözlenmektedir.

Doğum Sonrası Kilolardan Kurtulma

Gaz Sancısı Çözümü

Gaz sancısını yok etmek için badem yağı, zeytinyağı, acı elma yağından elinizde hangisi varsa onu uygulayabilirsiniz. Yağa parmağınızla dokunduktan sonra bebeğinizin göbek tarafında sağ yönünden başlayarak ovalama yöntemiyle masaj uygulaması yapabilirsiniz. Bu uygulamayı günde 3 defa yaparsanız etkisini gösterecektir. Toplamda 10 dakika kadar masaj yapmanız yeterlidir. Aynı masajı hafifçe sırt bölgesine de uygularsanız etkisini iyi bir şekilde gösterecektir.

Doç. Dr. Salih Somuncu’nun videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir