Anasayfa » Sağlık » Bebeklerde Burun Tıkanıklığı ve Nemlendirme

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı ve Nemlendirme

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Sorunu

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı ve Nemlendirme yazımızda bebeklerin ve hamilelerin cildinin nemlendirilmesinin önemi, bebeklerde burun tıkanıklığının nedenleri ve 0-6 ay arası bebeklerin burunlarının tıkanmaması için yapılacakları yazdık.

Bebeklerde Cildi Nemlendirme

Sonbahar ve kış aylarında havanın kurumasıyla birlikte insanlarda kuruluk daha fazla meydana gelir. Hamile bayanlarında banyodan sonra cildini nemlendirmesi gerekir. Bebek yağı kuru cildin çatlamasını engelleyecektir. Yeni doğan bebeklerde özellikle banyo sonrası dokunma ve masaj yapma, bebeğin gelişmesini ve büyümesini hızlandıracaktır. Bebeklerin de banyo sonrasında vücudunun nemlendirilmesi gerekir. Nemlendiriciyi bebeğinize yumuşak dokunuşlarla sürmeli ve acele etmemelisiniz. Nemlendirme işlemi ile bebek rahatlar ve cildi nemlenir.

Hamileler karlı yollarda yürürken mutlaka kaymayı önleyici ayakkabılar giymelidir. Kış ayları geldi diye bebeğinizi dışarı çıkarmama gibi bir önlem almanıza gerek yoktur. Önemli olan bebeğin nasıl giydirildiğidir. Soğuğa uygun giydirilen bebekler soğuk havaya alışır ve mikropları ölür. Anne ve babanın giydiklerinden bir fazlasını bebeğe giydirmek dışarı çıkmak için yetecektir.

Bebek Tuzlamak

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı

Bebekler ilk 6 ay burundan nefes alıp verirler. Yeni doğan bebeklerde burun tıkanıklığı bu yüzden oldukça önemlidir. Anneler bebeklerinin burundan nefes alıp vermesini mutlaka kontrol etmelidir. Sadece kış aylarında değil tüm zamanlarda burundan soluk alıp vermesi kontrol edilmelidir. Bebek burundan nefes alamadığı zaman, anne bebeğini emzirdiği sırada ağızdan nefes almaya çalışan bebek sürekli olarak rahatsızlık duyacaktır. Emzirme Astım Atağını Engelliyor yazımızda bebeklerin emzirilmelerinin faydalarını bulabilirsiniz. Bebeklerde burun tıkanıklığı bu şekilde anlaşılır.

Burun Akıntısı ve Tıkanıklığı

Bebeklerde Burun Tıkanıklığına Çözüm

Özellikle kış aylarında emzirmeden önce bebeğinizin burun deliklerini kontrol ederek nefes alıp almadığını kontrol edin. Bebek burundan nefes almıyorsa, doktorunuzun önerdiği deniz suyu ve burun deliği açıcı sıvılar ile birkaç damla damlatarak açmayı deneyin. Özellikle kış aylarında sıcak ortamlarda odanın içerisinin kuru olacağını ve nemlendirilmesi gerektiğini bilmelisiniz. Kuru hava bu durumlara neden olmaktadır. Nemlendirme makineleri veya odaya su koyulması havanın nemlenmesi için yeterli olacaktır. Burnun kendi temizliğine de dikkat edilmesi gerekir.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığının Neden Olduğu Rahatsızlıklar

Bebeğin burnu tıkalı olduğu zaman mecbur ağızdan nefes almak zorunda kalır. Burnun üst tarafından kıllar mevcuttur. Hava girişi olduğu zaman bu kıllar havayı ısıtır ve daha sonra ısınan hava ciğerlere gider. Diğer türlü ağızdan alınan hava filtrelenmediği için direkt soğuk bir şekilde ciğerlere gider. Bu durum üst yolunum enfeksiyonu ve orta kulak iltihabına neden olur.

Yeni doğan Hemşiresi Esra Ertuğrul’un videosunda yardım alınmıştır..

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir