Bazlama Tarifi

Bazlama Tarifi yazımızda yaş maya ile hazırlayacağınız, hamuru bezelere ayırarak silex makinesi ile çok yumuşak yapacağınız Bazlama Tarifi yazdık.

Bazlama Yapımı
Bazlamalar

Bazlama Yapımı

Malzemeler

  • 1 kilogram un
  • 2,5 çay kaşığı tuz
  • 1 adet yaş maya
  • 1 çay kaşığı şeker
  • 3,5 su bardağı su

Hazırlanışı (Silex makinesi ile)

Bir kaba 1 kilogram kadar un dökün. 2,5 çay kaşığı kadar tuz dökün. 1 çay kaşığı kadarda şeker ilave edin. Eliniz ile güzelce karıştırın ve hamurun ortasını açın. 1 paket yaş mayayı hamurun ortasına koyun. Hamurun bulunduğu kaba bir bardak ılık su dökün ve yaş mayayı yavaş yavaş eritin. 1 bardak daha su ilave edin ve hamuru yoğurmaya başlayın. Hamurun cıvık bir formda olması gerekiyor. 1,5 su bardağı kadar daha su ilave edin ve yoğurmaya devam edin. Hamurun kıvamının elinize yapışıyor olması gerekir. Kabın ağzını kapatın ve mayalanması için beklemeye alın. Bir bardağı su koyun ve bir kaşık yardımıyla suya batırın. Bu kaşık ile hamurun kenarlarından daldırıp ortasına doğru çekin. Bu işlem ile hamurun havası alınmış olacaktır. Hamuru tekrar 10 dakika kadar mayalanması için bekletin.

Hamuru küçük bezeler haline getirerek daha çabuk mayalanmasını sağlayacağız. Bir tezgah açın ve üzerini unlayın. Hamurun hepsini bu tezgaha dökün ve etrafının çevirin. Beze büyüklüklerini kendinize göre ayırın. Yaklaşık olarak 5 tane beze çıkacaktır. Belirli aralıklarla dizin ve kabarmasını bekleyin. Üzerlerini bir bez ile kapatın ve 10 dakika kadar bekleyin.

Bezeyi tezgahta eliniz ile biraz açın ve unlarını sirkeleyin. Tavada pişirecekler orta ateşte arkalı önlü pişirmelidir. Silex makinesiyle pişirecekler makinenin alabileceği boyutta bazlamayı hazırlayarak makineye koyabilir. Silex ile bazlama yapımı tavaya göre daha rahattır. Bazlamanın altını ve üstünü aynı ısıda pişirmektedir. Bezeleri pişirirken ilk yaptığınızdan başlayarak son yaptığınıza doğru pişirin. Piştikten sonra yumuşaklığını fark edeceksiniz.

Yorum yapın