Alibaba'nın E-Ticaret Devi Jack Ma

Başarı Yolunda Başarısızlık Yaşamış Dünyaca Ünlü Kişiler

Kişisel Gelişim

Başarı Yolunda Başarısızlık Yaşamış Dünyaca Ünlü Kişiler yazımızda başarısızlıklarından yılmayan Jack Ma, Henry Ford, Soichiro Honda ve Frederick Smith’in başarısını yazdık.

Başarı Yolunda Başarısızlıklar Yaşamak

Hayatta her insan bir şeyler başarmaya, dünyada iz bırakmaya çalışır. Lakin bazı durumlarda başarısız olunabilir. İşte tamda o anda, genellikle pamuk ipliğiyle bağlı olan umutlar tükenir, gökyüzü bulutlanır, ışıklar söner. İnsanın umudu tükendiği zaman enerjisi de biter. İnsan daha kötü bir hale gelebilir mi? Bu sorunun cevabı; evettir. Başarısızlık ve hayır cevabı alınan anlar, o an için kötü zannedilebilir, oysaki tam tersidir. Her zorlukla beraber bir kolaylık vardır. Hayata büyük çerçeveden bakarsak, ömrümüzde başarısızlıklarda çokça vardır. Aralara serpiştirilen başarılarla hayat denen bütün, bu ikisiyle örtülüdür. İlk atılan taş, ürkütülen kuşa değmemiş olabilir. Fakat her atılan taş, kuşa daha yakın geçer ve nihayetinde hedefi vurur.

Başarısızlık, merdivendir. Her basamakta bizi daha yorgun düşürür. Zirvede ise bizi başarı bekler. Arada tek mani, basamaklardır. Bu sebeple insanın, başarısızlığı ve onun tesirlerini doğru yönetebilmesi ve kendine fayda sağlayacak şekilde dönüştürmesi, en az başarının kendisi kadar güzeldir. Bebek, sendelemeden, yürüyüp koşamaz. Kuş, yuvadan atlayıp yere sert düşmeden, uçmayı öğrenemez.

Başarısızlıkları göz ardı etmeyi hayatınızın merkezine koyduğunuzda, başarısızlığın size gelip çattığı durumları yönetemezsiniz.

Başarı Yolunda Başarısızlık Yaşamış Dünyaca Ünlü 4 İnsan

Alibaba Girişiminin Başarısı
Jack Ma

Jack Ma: Reddedilmelerin Üzerine Gidiş

Jack Ma, Çinli iş adamıdır. e-ticaret alanında faaliyet gösteren Alibaba Group‘un kurucusu ve başkanıdır. Jack Ma’nın başarısızlık hikayesi, çocukluk günlerinden başlar. İlkokul sınavlarında 2 defa, ortaokul sınavında ise 3 defa başarısız olur. Üniversite sınavlarında ise ancak 3. denemede başarılı olabilir. 12 yaşından beri ilgi duyduğu İngilizce Öğretmenliği bölümüne girmeyi başarır. Eğitim hayatındaki başarısızlıkları, iş hayatında da Jack’in peşini bırakmaz. Üniversite yıllarında çalışmak ister, fakat başvurduğu 30 iş başvurusundan da ret cevabı alır. Polis olmak için başvurur. 5 kişinin başvurduğu işe, kendisi hariç diğerleri alınır. Hayatı boyunca 10 kez başvurduğu Harvard Üniversitesi’nden sürekli ret cevabı alır.

Onu zengin yapan alışveriş sitesini kurduktan sonra, birçok Çinli banka, finansman yardımı yapmayı kabul etmez. Yaşadığı bütün reddedilmelere rağmen, bunu normal karşılar. Çünkü ona göre, başarısız olmamıştır. Sadece reddedilmiştir. Reddedilmelerin üzerine giderek, her seferinde başarıya ulaşmaya çalışmıştır.

Başarı Yolunda Başarısızlık Yaşamış Henry Ford
Henry Ford

Henry Ford: Başarısızlık Rüzgarına Karşı

Henry Martin Ford, otomobil üreticisi Ford Motor Company‘nin kurucusudur. “Başarısızlık, daha zekice başlama fırsatından başka bir şey değildir.” diyen Henry Ford’un iş hayatı, başarısızlıklar çemberinden geçip başarıya ulaşmakla neticelenir. Çocukluk yıllarında çiftçiliğe merak salar. Çevresindeki makinelere ilgi duymaya başlar. Zeki ve meraklıdır. Babasının kendisine verdiği bir cep saatini tek başına parçalara ayırıp birleştirebilir.

1891 yılında Edison Elektrik Şirketi‘nde gece mühendisi olarak işe başlar. Burada elektrik hakkında çok şey öğrenir. Çalışkan kimliği, onu baş mühendisliğe kadar yükseltir. Bu işte çalışmasının yanı sıra her zaman kendisini cezbeden yeni bir şeyle uğraşmaya başlar, bu otomobildir. Kendi işinin kurmak için işinden istifa eder. Detroit Otomobil Şirketi markası altında şirketini kurar. Yatırımlar yapıldıktan sonra, bir prototip hazırlanır. Fakat hazırlanan prototipte birçok kusur bulunur ve yatırımcılardan beklenen ilgi gelmez. Sonuç olarak şirket kapanır.

1903 yılında tekrar denemek isteyen Ford, 28 bin dolar sermaye ile Ford Motor Company’i kurar. Başarısızlık karşısında yılmaz kendisi. Ve beklenen başarı yavaş yavaş gelir. Yollar, onun emeği olan arabalarla dolar.

“Her şey ters gidiyorsa unutma: Uçak, rüzgarı karşısına alarak yükselir, arkasına alarak iner.”

Başarı Yolunda Başarısızlık Soichiro Honda
Soichiro Honda

Honda: Hayır Cevabına Karşılık En Güzel Cevap

Soichiro Honda, Japon iş adamı ve mühendis, ünlü araba markası Honda‘nın kurucusudur. Başarısızlık, hem başarı yolunun basamaklarıdır hem de bazı güzel şeylerin kapısıdır. Honda, başarısızlıktan sonra başarının kapısını ardına kadar aralayanlardandır. Onun hikayesi, Toyota firmasına iş görüşmesine gitmesi ile başlar. İşe alınmaz ve reddedilir. Soichiro, kendine güvenmektedir ve vazgeçmeye niyeti yoktur. Kendisini işe almayanlarla rekabete girebileceği bir şirket kurmaya karar verir ve çok da başarılı olur. Başkalarının “hayır”ından, kendi “evet”ini çıkarmayı başarmıştır.

Başarı Yolunda Başarısızlık Yaşamış Frederick Smith
Frederick Smith

Fedex: İlk Adım, Başarısızlık Hissi

Frederick Wallace Smith, FedEx‘in kurucusu, başkanı ve CEO’sudur. Bir hayaliniz var ve projesini oluşturdunuz. Her şey kafanızda hazır halde duruyor. Hiçbir problem gözükmüyor. Fakat biri gelip size, bu projenin çok kötü bir fikir olduğunu söylüyor. Başlamadan, başarısızlığınızı ilan ediyor. Ne düşünürdünüz? İlk adımı atmaya cesaretiniz olur muydu? Frederick Smith işte bu hadiseyi yaşadı. Erken yaşta babasını kaybetmiş, küçük yaşta kemik hastalığına yakalanmıştı.

Yale Üniversitesi’ne gittiği dönemlerde, öğrencilerden ileride ne yapmak istedikleri hususunda proje hazırlamaları istenmişti. Onun projesi, Amerika’yı kapsayan dağıtım ağı kurmaktı. Projesini gören profesörün yaptığı şey, kafasını iki yana sallamak ve “imkansız bir şey düşünüyorsun” demek oldu. Ve projeye düşük not verdi. Durum 1-0 onun aleyhineydi. Her şeyi bırakabilir, projeyi çöpe atabilirdi. Başarısızlığın verdiği yükü, zihninde büyütüp altında ezilebilirdi. Bunların yerine iş hayatına atıldı ve yatırımcılara projesinden bahsetti. Beğenildi ve uygulamaya geçildi. Uçaklar, kamyonlar, personeller alındı. O da “Yapabilirim” diyerek, hayalini gerçekleştirmiş oldu.

Başarı Yolunda Başarısızlık Yaşamış Dünyaca Ünlü Kişiler-Yardımcı Kaynak: Barbaros Doğan-İnsan ve Hayat Dergisi‘nden yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir