Bankada Unutmuş Olabileceğiniz Paranızı Sorgulatın

Bankada Unutmuş Olabileceğiniz Paranızı Sorgulatın yazımızda 10 yıllık zaman diliminde bankalarda paranız hiç işlem görmemiş ise Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonuna devredilecektir, sorgulama işlemi yaparak paranız olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Bankada Unutmuş Olabileceğiniz Paranızı Sorgulatın

Bankalarda 10 yıldır işlem yapılmayan hesaplarda biriken para, 31 Aralık 2016 tarihi itibarıyla yaklaşık 115 milyon lira olarak hesaplanmıştır. 529 bin kişinin toplam 115 milyon lira unuttuğu açıklanmıştır. Her yıl bu hatırlatma yapılmaktadır, fakat tam bir duyuru olmadığı için bu paralar Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonuna (TMSF)’ye gitmektedir. Kişi başı 217 lira gibi bir para unutulmuştur. Bankada unutulan paralar içerisinde en yüksek bakiye 284 bin dolar iken, en düşük meblağın 1 liranın altında kayıtlara geçmiştir. Kişi harici şirketler, vakıflar, dernekler, siyasi partiler ile devlet kurumlarının da unutulmuş hesapları bulunmaktadır.

Bankada Unutmuş Olabileceğiniz Paranızı Sorgulatın-Para sorgulama
Zaman aşımı

Zaman Aşımı Yasalarda Ne Diyor?

Bankacılık Kanunu’nun 62. Maddesi birinci bendine göre; Bankalar nezdindeki mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklardan hak sahibinin en son talebi, işlemi, herhangi bir yazılı talimatı tarihinden başlayarak on yıl içinde aranmayanlar zaman aşımına tabidir. Söz konusu maddenin uygulanmasına ilişkin yayımlanan Yönetmeliğin 8. maddesinde yazılıdır. Zaman aşımına uğrayan mevduat, katılım fonu, emanet ve alacakların listesi Şubat ayı başından Mayıs ayı sonuna kadar listelenir. Bunlar bankaların kendi İnternet sitelerinde ve konsolide edilmiş olarak Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (www.tmsf.org.tr)’ndan listelenir. Ayrıca kuruluş Birlikleri İnternet sitelerinde (Türkiye Bankalar Birliği(www.tbb.org.tr) ve Türkiye Katılım Bankaları Birliği (www.tkbb.org.tr) ilan edilmektedir. Bu çerçevede, listelerde ismi bulunan hesap/hak sahiplerinin, hesaplarıyla ilgili işlem yapmak için en geç 15 Haziran 2017 tarihine kadar ilgili banka şubeleri veya Genel Müdürlüklerine gitmeleri gerekir.

Geçerli kimlik ve/veya yetki belgeleri ile başvurmamaları halinde yasa gereği zaman aşımına uğramış olan mevduat, emanet ve alacakları gelir kaydedilmek üzere Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na devredilecektir. Yasalar gereği paralarınız devlete gidecektir. Her yıl bu tarih güncellenmektedir fakat sizin hesabınız 10 yılı geçtiyse paranız devredilir.

Bankada Unutmuş Olabileceğiniz Paranızı Sorgulatın-İşlem
Sorgulama ekranı

Ön Bildirim Yapılan Unutulmuş Hesaplar

31 Aralık 2016 tarihi itibarıyla zaman aşımına uğrayan ve bankalar tarafından TMSF’ye ön bildirim yapılan 528 bin 876 hesap bulunuyor. Bu hesapların 437 bin 317’sini mevduat, 4 bin 751’ini katılım fonu, 86 bin 808’ini de alacaklar hesabı oluşturmaktadır. Paranızı buradan sorgulatabilirsiniz.

Bankada Unutmuş Olabileceğiniz Paranızı Sorgulatın.

Yorum yapın