Bilim ve TeknolojiEkonomi ve ParaHaber

Banka Mobil Uygulamalarında Tasarımın Önemi

Banka Mobil Uygulamalarında Tasarımın Önemi yazımızda dünyada akıllı telefon sahibi olan kişi sayısının artmasıyla birlikte mobil internet kullanımının artması, bankacılık sektörünün mobil uygulamalarda tasarıma önem vererek müşterilerine kolaylık sağlamasını yazdık.

Mobil İnternet Kullanıcı Sayısı 3 Milyar Olacak

Dünyada mobil internet kullanıcı sayısı 2015 yılında 1.9 milyar kişi olarak belirlenmiştir. Bu rakamın 2020 yılında 3 milyara ulaşması tahmin edilmektedir. 5 yıl içerisinde 1 milyar kişi daha mobil internet kullanmaya başlayacaktır. Dünyada bütün şirketler başta bankalar olmak üzere işlerini mobil tarafa kaydırmaya başlamıştır. Şirketler mobil teknoloji aracılığıyla tüketicilerle iyi bir ilişki kurmaktadır. Şirketler mobil uygulamalarında tüketicilerin daha hızlı istediğine ulaşabilmesini sağlamak için sürekli olarak geliştirmeler yapmaktadır. Özellikle bankalar, mobil uygulamaların üzerinde ciddi olarak durmaktadır. Banka müşterileri de mobil teknolojiyi kullanarak işlerini yapmayı talep etmektedir. Cep telefonlarının insanların hep yanında olması ve her şeylerini buradan gerçekleştirme isteği, şirketleri de mobile yönlendirmiştir.

general-mobile-gm-8-go

Banka Mobil Uygulamalarında Tasarımın Önemi

Bankacılık hizmetleri mobilden müşterilere nasıl verilir? Bunun cevabını verebilmek için bakış açısının yenilenmesi gerekiyor. Elinizde küçücük ekranı olan bir telefon var ve kişinin bankacılık işlemlerini elinin altından kolayca halletmesi gerekiyor. Şubedeki veya bilgisayar ekranındaki bankacılık işlemlerinden daha küçük bir yapıda işlemlerin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bankacılar müşterilerin bu küçük ekranı kullanarak tüm bankacılık hizmetlerini yapabilmesi için tasarıma önem verdi. Tasarım tüm iş kollarında olduğu gibi bankacılıkta da ön plana çıktı. Bankacılıkta tasarımın iyi olması müşterinin isteklerini en iyi şekilde anlamayla olmaktadır. Mobil uygulamanın ana sayfasına tüm işlemleri koymak kötü bir tasarım olacaktır. Müşterinin ihtiyaç duyduğu işlemleri koymak daha mantıklı bir tasarım olacaktır.

Banka mobil uygulamalarında tasarım, müşterinin uygulamaya en kısa sürede adapte olması ve ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabilmesidir. Müşterinin o an ihtiyacı olan fonksiyonu telefonunun ekranına gelmelidir. Bankacılıkta çok fazla fonksiyon olduğu için hepsinin dizilmesi çok saçma olacaktır. Bunun aksine müşterinin tanınması ve isteğinin ne olduğunun bilinmesiyle ona göre fonksiyonlar belirlenmesi gerekir.

Kişiye özel hizmet burada da ön plandadır. Son yıllarda bankacılığa baktığımızda müşterilerin çoğunluğu işlemlerini akıllı telefonlarından yapmaktadır. Çalışanların parası bankaya yattıktan sonra bütün işlemlerini akıllı telefonlar ile yapabilmektedir. Önemli işler ve imza atılması gerektiği durumlarda banka şubesine gidilmektedir. Bunların haricinde mobil uygulamalar insanların zaman ve kolaylık kazanmasını sağlamıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir